Zbigniew Kadłubek, ślůnskim Herbertem?


No coś literacko robi się na tym blogu:D Co poradzić, skoro województwo śląskie jest liderem czytelnictwa w kraju, gdzie sięga ono dna. Jeszcze nie potrafię nadziwić się tym świeżym podejściem do Śląska, który zaprzezentował dr Zbigniew Kadłubek w „Myśleć Śląsk”, a tu kolejna niespodzianka. Ten „śląski wykształciuch” znowu mnie zaskakuje.

Jestem po lekturze recencji w GW nowej książki Kadłubka „Listy z Rzymu”. Tym co uderza recenzentkę jest fakt, że ten filolog klasyczny traktuje śląski jako język przeznaczony do odzwierciedlania kultury wysokiej, a jego książka jest właśnie przykładem, że idee klasyczne są wyrażalne za pomocą języka rdzennych mieszkańców Górnego Śląska. Aleksandra Klich pisze:

Jest w tym wielka odwaga wykształconego człowieka, który próbuje ze słów „wyciepanych” stworzyć świat wartościowego języka, podnieść go z nizin, pokazać, że jest równie piękny jak wszystkie inne języki świata. Włącza kulturę śląską, w przytłaczającej większości niską, w krwiobieg wysokiej kultury światowej.
Kadłubek w świecie idei czuje się jak w domu. Swobodnie porusza się wśród literackich, filozoficznych i teologicznych tropów, zbierając argumenty i dochodząc do własnej refleksji. Dzięki temu jego „Listy z Rzymu” nie mają skazy tłumaczenia, one nie są toporną próbą przełożenia na „nasze”, ale kawałkiem prozy napisanej w prawdziwie istniejącym języku. To myślenie po śląsku, w języku serca intelektualisty.
pełny tekst recenzji: http://wyborcza.pl/[…]Eseje_Kadlubka_ze_slow_wyciepanych.html[…]

Cza ciś i to kupić!

6 myśli w temacie “Zbigniew Kadłubek, ślůnskim Herbertem?”

 1. To jest straszne ,że takie bzdury wypisują „uczeni” z Uniwersytetów.Ciekawe skąd pochodzi ten Zbigniew Kadłubek,bo on taki Ślązak może być jak Gorzelik.Wstyd i hańba!Niemieccy Ślązacy zacierają ręce.Do nauki panowie, a nie za polityczną poprawność dostawać naukowe awanse!Śląski nie jest i nie był językiem a tylko jest gwarą i na dodatek bardziej polską niż obecny język polski literacki.Co do powstań to walczył lud śląski o połączenie z Ojczyzną swoich praprzodków ,Polską.Wam to mówi Mieczysław G.prosty „krojcok” z Katowic,syn powstańca śląskiego z Dziedzic.

  1. „Śląski nie jest i nie był językiem a tylko jest gwarą i na dodatek bardziej polską niż obecny język polski literacki.” – Cytuję Pana wypowiedź, uznając Pana specjalistą w tej dziedzinie, rzeczywiście śląski to nie jest język, tylko gwara, a gwara nie jest językiem tylko przyprawą do zupy – bzdura! Rzeczywiście, jest parafrazując: „bardziej polska, niż polski”. Rzeczywiście „gwary” w ogóle, i śląska nie jest wyjątkiem, odzwierciedlają „stan starszy”, dawniejszy języka polskiego, który wywodzi się z języków zachodniosłowiańskich. Dzisiejszy stan języka, to po prostu droga jego ewolucji, przemian, na gruncie polskim. Zatem dzisiejszy język jest jak najbardziej polski, a gwary leżały u jego podstawy, gwara to również język (a najlepiej pokazuje to fonetyka historyczna i iloczas, który trwał do II połowy XV w.). I dr Zbigniew Kadłubek (100% Ślązak) w sposób wspaniały, wzruszający stara się krzewić jej piękno oraz autonomiczność, I za Ernestem Hemingwayem: “Before you talk, listen
   Before you react, think
   Before you spend, earn
   Before you criticise, wait
   Before you pray, forgive
   Before you quit, try”

 2. Jak można mówić o Powstaniach Sląskich jako walkach bratobójczych nie podając przykładów i faktów. Sporadyczne być może były. Jezeli było to zjawisko masowe, to gdzie są groby tych co zginęli walcząc po stronie niemieckiej? Jest za to dużo grobów Powstańców, nie mówiąc o miejscach gdzie ich Grenschutz mordował i rozstrzeliwał (powinny bycć kolejne dni Tragedii Górnośląskiej). Kto tych młodych naukowców nauczył uczyć?Gdzie są i byli poważni wiekiem i doświadczeniem naukowcy i profesorowie Uniwersytetu Śląskiego? Jak można dopuszczac takie wypowiedzi i na nie ie reagować? I to nie tylko Pana Kadłubca, lecz i PanaGorzelika i innych. Nie jestem za urzędowym zamykaniem ust. Lecz należy zwrócic uwagę na niestosowność wypowiedzi, nie mówiąc o chamstwie. Bo jak nazwać jak nie chamstwem,wypowiedź naukowca który sie w Polsce wykształcił, że jej nic nie zawdzięcz lub coś w tym rodzaju. I jeszcze go do władz sejmiku wybrano.Tu już panowie z PO osobne gratulacje. I sie nie dziwcie że wam w takich sytucjach ktoś znów krewnego z Wermachtu wypomni ; chociaz osobiście, znając historię jestem przeciwny takim stwierdzeniom upraszczającym historie i obrażającym ludzi. Nie zwracając uwagi na publikacje, oświadczenia Panów z RAŚ, Narodowości Ślaskiej i temu podobnych spowodujemy że jak w przypadku obozu w Oswięcimu, będzie funkcjonował tylko termin Polskie obozy, a kat ( bo takim też był Ślązak w 39 roku zsyłając brata Ślązaka za pomocą Gestapo do Auschwitz) udając niewiniątko w obchodach Tragedii Górnoślaskiej roku 1945 stanie się niewiną ofiarą. A Polska dalej nie będzie chciała wiedziec że III Powstanie Śląskie było dla niej zwycięskie, a nas nazywała dalej Prusakami.

 3. Dr Z. Kadłubek opublikował porażającą informację, że dla niego język polski jest językiem -„obecnym” za kerym stoi wojsko, fana, urzyndy”-, uważa więc, że Polska to taki kraj jak ten w którym za językiem stało Wermacht, Pfane mit Hackenkreutz i Gestapo. Dla Kadłubka „Jorg” z Gierałtowic jest bohaterem. Ten Jorg co uciekł z „landówy” aby wstąpić do Wermachtu i walczyć fur Fuhrer Volk und Vaterland. To renegat dla ktorego „ibi patria ubi bene” Kadłubek szkolił się jako członek „Verein für Geschichte Schlesiense e. V” Berlin. pisze on: „Kaj som te uczynki przesiadujoncych w kościołach polskich chrzescijan? Co to je za wiara, z keryj je yno tela zgorszynio i tela nienawiści? Co to je za wiara, kero je prziczynom niyustannego wykluczenio, wyciepywanio pogardzanio? W imie tradycji wyciepywanio wypyndzanio tu sie wjerzy! (Ślązoki coś o tym wiedzom jako kolaboranci) Któżby sie niey zgodziił, jak sie paczi na tych dzisiejszych pobożnych Poloków, z tym zdaniym ksionżki Krew świyntego Januarego Sandora Maraiego kere wypowiado pewiyn sprzedawca gemm:”Poloki niy poradzom zbawić świata”?……….. O takigo Boga czynów w polskim chrzescijasństwie niy chodzi” Kadłubek w szkalowaniu Ślązaków jest lepszy od Josepha Goebelsa, ktory głosił: „Naród polski nie może się mienić narodem kulturalnym, należącym do wspólnoty europejskiej”

 4. Śmiechu warte, pamiętam czasy, kiedy ten wykształciuch Z.Kadłubek wstydził się śląskiej gwary!!!
  Farbowany lis i moralne zero!

  1. Każdy z nas się wstydził, dopiero teraz przyszła do nas siła i odwaga, jeżyk śląski był prześladowany i wyśmiewany więc jak można było się nim posługiwać? O mój Ślonsku kiedy ty zmartwychwstaniesz??

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s