Secesja Górnego Śląska to absurd


W połowie miesiąca pojawił się w rządowej „Rossijskiej Gazietie” pseudo-artykuł sugerujący secesję Górnego Śląska na wzór odłączenia się Kosowa od państwa serbskiego. Nie jest niczym zaskakującym, że rosyjski dziennik wykazał się kompletnym brakiem nieznajomości kontekstów, bo artykuły w nim zamieszczane nie mają na celu informować tylko manipulować czytelnikiem wedle obowiązującej obecnie w Rosji doktryny. Można by się zastanawiać w jaki sposób porównanie Śląska i Kosowa jest wykorzystane w bieżącej polityce rosyjskiego rządu. Mniejsza o to. Problem leży w tym, że media w Polsce jakby nie chciały dostrzec faktu, że artykuł ten napisano na zamówienie polityczne rosyjskich władz i odtrąbiły, że Śląsk lada dzień stanie się niezależnym państwem.

Czy Polacy mordowali Ślązaków, tak jak to czynili Serbowie z Albańczykami w Kosowie. A może Ślązacy, tak jak Albańczycy, są jakąś ludnością napływową, która 500 lat temu przybyła na Śląsk. Da się tak w nieskończoność wyliczać różnice pomiędzy tymi dwoma regionami, choć niewątpliwie również dałoby się znaleźć kilka podobieństw.

Osobiście uważam, że Kosowarom nie należy się niepodległość. Natomiast bez dwóch zdań zasługują na autonomię. W b. Jugosławii Kosowo, historyczna ziemia serbska, było okręgiem autonomicznym w ramach Republiki Serbskiej. Szczególny charakter tego okręgu został utrzymany w Nowej Jugosławii, póki nie zniósł go Slobodan Milošević, by później rozpocząć pacyfikację niezadowolonych Albańczyków.

Autonomia funkcjonować może tylko w ramach państwa demokratycznego. Jeśli chodzi o Nową Jugosławię, państwo to nie spełniało wielu standardów demokratycznych i w konsekwencji Albańczycy nie cieszyli się z dobrodziejstw, które formalnie zostały im przyznane. Fakt, iż byli obywatelami drugiej kategorii, a ich autonomia nie funkcjonowała dobrze, nie znaczy źle o samej idei autonomii. Problem tkwił w Nowej Jugosławii, a właściwie w świadomości Serbów, którzy nie potrafili uszanować zróżnicowania narodowego i etnicznego swojego państwa. Ignorowanie potrzeb mniejszości albańskiej w państwie serbskim doprowadziło tylko do zaognienia konfliktu pomiędzy tymi dwoma społecznościami. Nie było demokracji, nie było dialogu.

Zarzuciłem rosyjskiej gazecie, że nie zna uwarunkowań historyczno-geograficznych. Ten sam zarzut kieruję w stronę państw zachodnich, które uznały niepodległe Kosowo. Argument, że sytuacja będzie się stabilizować, bo przygotuje się dla Serbii i Kosowa tzw. „perspektywę europejską” jest absurdalny. Tylko jeszcze bardziej zaogniono sytuację chcąc mieć „święty spokój”. Unia Europejska, która tak często ma na ustach słowo „dialog”, w tym przypadku wyświadczyła Kosowarom niedźwiedzią przysługę i przystała na dyktat ze strony USA, które już dawno zaplanowały przekształcenie Kosowa de facto w swój protektorat. Jednak nie miejsce tu na analizę stosunków międzynarodowych. Wróćmy do Śląska.

Sądzę, że niepodległość Śląska była by nieszczęściem dla regionu, tak jak nieszczęściem okaże się dla quasi-Republiki Kosowa. Choć wielu może traktować odłączenie Śląska od Polski jako remedium na bolączki regionu, osobiście uważam, że są oni w błędzie. Istotą separacji jest wyznaczenie granicy, ostateczne zamknięcie się na dialog, krok wstecz.

Myślenie o separacji pojawia się, gdy strony konfliktu nie potrafią porozumieć się, a wynikać to może m. in. ze złej woli jednej ze stron.

Regionaliści górnośląscy są otwarci na dialog. Jednak problem polega na tym, że druga strona nie chce usiąść do stołu. Traktuje kwestię prawa Górnoślązaków do autonomii jako wyimaginowaną koncepcję grupki oszołomów. Sądzi, że gdy nie będzie dostrzegać problemu, ten problem sam się rozwiąże. To postępowanie, Panowie z Warszawy, nie jest przecież godne piastowanych przez Was urzędów. Wiecie dobrze, że istotą demokracji liberalnej, ideału, do którego Polska cały czas dąży, jest to, że rządzi większość ale z poszanowaniem praw mniejszości. Nie ma mowy o państwie demokratycznym, gdy w nim nie szanuje się mniejszości. Górnoślązacy taką mniejszością są i niepodejmowanie z nimi dialogu przynosi szkodę przede wszystkim rządowi centralnemu, ponieważ to on poprzez ignorowanie radykalizuje postawę części obywateli wobec państwa polskiego.

A oto przykłady pierwsze z brzegu, które świadczą o zupełnym niedostrzeganiu kwestii Górnoślązaków i ich racji w ramach ogólnokrajowej debacie publicznej:
• Ustawa z 2005 roku o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, która pomija najwięszką mniejszość w Polsce
• Ordynacja wyborcza, która nakłada na organizacje Ślązaków obowiązek przekroczenia 5% progu wyborczego, ta klauzula nie obowiązuje w przypadku „mniejszych liczebnie mniejszości”

Przypomnę tylko dane z Narodowego Spisu Powszechnego (2002) dobitnie pokazujące, kto jest największą mniejszością w tym kraju:

Ślązacy: 173 253
Niemcy: 152 897
Białorusini: 48 737
Ukraińcy: 30 957
Rosjanie: 6 103
Łemkowie: 5 863
Litwini: 5 846
Kaszubi: 5 062
Słowacy: 2 001


źródło: www.wprost.pl

Demokratycznym standardem jest poszanowanie praw mniejszości. Dialog większości z mniejszością narodową czy etniczną nie musi prowadzić do dezintegracji państwa, a już na pewno do politycznej separacji tychże grup. Wystarczy tylko usiąść do stołu, porozmawiać i poznać się. Bowiem zarzucanie autonomistom, że chcą oderwania Śląska od Polski, świadczy tylko i wyłącznie o ignorancji i nieznajomości argumentów.

Reklamy

2 myśli w temacie “Secesja Górnego Śląska to absurd”

  1. Chcemy tylko uszanowania naszej odrębności. Jeżeli walczymy o prawa polaków na Litwie to uszanujmy również prawa mniejszości w naszym kraju.

  2. Czy utworzenie panstwa Slunskiego znaczy separacje? Przeciez jestesmy w U.E. Duzo pokradla na Slunsku Polska , gdy to odda nie Slunsk bedzie o tyle bogatszy ile powinien.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s