Kryptorasiowcy na konferencji


Z pewnym niesmakiem przyjąłem wypowiedź jednej z uczestniczek dyskusji pani dr Aleksandry Niewiary z Instytutu Języka Polskiego Wydziału Filologicznego UŚ. Zarzuciła ona bowiem prelegentom, że są członkami Ruchu Autonomii Śląska. Ta, rzekłbym, niefortunna wypowiedź wywołała pomruki na sali oraz znane z Wiejskiej charakterystyczne stukanie w ławy poselskie. Nie obeszło się również bez wyciągania zdań z kontekstu i bezpardonowych ataków rodem z IPN.

Jednak większość zebranych dobrze wyczuła intencję pani Niewiary, która nieudolnie próbowała zdyskredytować ideę kodyfikacji śląskiego. Uczestnicy konferencji po raz pierwszy o Ruchu Autonomii Śląska usłyszeli dopiero po trzech godzinach od rozpoczęcia obrad i to z ust samej pani doktor. Prelegenci jako domniemani kryptoseparatyści to przecież jej koledzy po fachu.  Tak więc świadoma była, że kłamie.  Jeżeli pani doktor zwęszyła podstęp, mogła skonsultować się z koleżanką z Zakładu Językoznawstwa Pragmatycznego, dr hab. Jolantą Tambor, która na każdym kroku odżegnuje się od nadawania całej sprawie kontekstu politycznego i na pewno nie posiada legitymacji RAŚ. Członkami tej organizacji nie są również pozostali prelegenci.

Tak dla ścisłości dodam, że organizatorem konferencji było Przymierze Śląskie i choć członkowie RASiu byli obecni na spotkaniu, nie brali w nim udziału aktywnego udziału. Niewątpliwie ucieszyli się z zaserwowanej przez panią doktor darmowej reklamy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s