„Brońmy swego, opolskiego!” – naprawdę chcieli dobrze, ale wyszło jak zawsze


Na początku czerwca Województwo opolskie świętowało 10-lecie istnienia. Impreza nie wzbudziła odzewu mieszkańców, w przeciwieństwie do tego, na jaki mogli liczyć dekadę temu działacze z OKOOP (Obywatelski Komitet Obrony Opolszczyzny). Zmanipulowani wówczas ludzie masowo ruszyli pod Sejm RP, blokowali drogi, tworzyli „Łańcuchy Nadziei”, tylko po to, aby dziś przełykać gorzką prawdę o Opolskim. To województwo jest martwe i żadna terapia wstrząsowa – w stylu programu marketingowego pod hasłem „Opolskie kwitnące” – nie pomoże.

Nie chcieli do Wrocławia, wypchnęli się na Katowice, odseparowali się tworząc dziwny twór pod nazwą Opolszczyzna. Teraz mieszkańcy tego mikroregionu żałują i wstydzą się i coraz mniej dumnie wznoszą czoło na widok tego, co zrobili. Chcieli dobrze, ale wyszło jak zawsze.

Wzgardzili Śląskiem, czyli strzelili sobie w nogę. Z historycznego punktu widzenia nie ma takiego bytu jak Śląsk Opolski, czy Opolszczyzna, bo on zawsze wchodził w skład Górnego Śląska. Dlatego jego podział na Opolskie i Śląskie był i jest absurdem. Nasuwa mi się na myśl analogia do tworzenia granic państw afrykańskich. Wyznaczano je wbrew tradycji i historii. I jaki tego skutek? Bieda. Niedorozwój. I choć nie można nazwać Opolskiego „Trzecim Światem”, każdy widzi jaki koń jest.

Staram się szanować cudzą prywatność, ale w tym przypadku zrobię wyjątek. Panie Wójcik, z dawnego OKOOP, na cóż, Panu to było. Stworzył Pan Opolskie, tylko dla kogo? Chyba nie dla swoich dzieci, skoro z niego uciekły – artykuł w GW. Póki co, korzystają na tym urzędasy z UW i UM.

A tak, na poważnie. Bez dwóch zdań to województwo jest do likwidacji. Szkoda, że nie pomyślano 10 lat temu. No cóż, mądry Polak po szkodzie. Gdyby poczytał trochę o regionie, który częścią Polski dłużej nie był, niż był, to dowiedziałby się, że Opole stolicą Górnego Śląska jest. Więc myślę, że gwardia urzędników nie straciłaby, bo siedzibę Wojewody spokojnie dostaliby 😀 Natomiast zwykli mieszkańcu opolskiego, którzy tak wzgardzili „czarnym i brudnym Śląskiem” (przemysłową częścią Górnego Śląska), mogą już tylko psioczyć, że dali się zmanipulować wizją kwitnącego województwa.

Reklamy

3 myśli w temacie “„Brońmy swego, opolskiego!” – naprawdę chcieli dobrze, ale wyszło jak zawsze”

  1. Państwa optymizm znikł jak bańka mydlana. Początkowo piękna, kolorowa, pełna nadziei na lepsze jutro. Teraz chcecie (niektórzy oczywiście) przyłączyć się do woj. śląskiego. Prawda może i jest bolesna – brakuje pieniędzy na rozwój. Jednakże połączenie woj. śląskiego z woj. opolskim bez względu na ewentualne kombinacje zachodniej części woj. opolskiego, które chciałoby do dolnośląskiego nie jest dobrym wyjściem. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o podział stanowisk marszałka i wojewody. Taka sytuacja ma miejsce w woj. kujawsko-pomorskim. W Bydgoszczy jest Urząd Wojewódzki, w Toruniu Urząd Marszałkowski. Co z tego wynika? To, że toczą się niekończące walki o podział środków finansowych, toczą się boje o to, który region jest bardziej zapóźniony i potrzeba więcej pieniędzy na rozwój. Podobna sytuacja (znając polskie realia) miałyby miejsce w połączonym województwie jakkolwiek by je nazwać: śląskie, górnośląskie, opolsko-śląskie etc. Myślę, że te 12 lat odrębnej samorządności jeszcze bardziej nas oddaliło (mieszkańców opolskiego i śląskiego) od siebie.Chcieliście samorządności to teraz cieszcie się nią w pełni. Nikt nie umniejsza faktu, że zawsze byliście i jesteście częścią Górnego Śląska, nawet jego stolicą. Może by tak zapytać Katowic (szeroko rozumianych) czy chce połączyć się z Opolem (również szeroko rozumianego)? Czy jesteście pewni, że odpowiedź byłaby pozytywna? Jesteśmy osobnymi regionami opartymi o zupełnie inne priorytety i podłoża. Co nas łączy? Tylko tyle, że mieszkamy na Śląsku, nic więcej.

  2. Opolskie to nieporozumienie – sam mieszkam w Opolskim i wiem co mówię, a jak 10 lat temu mówiłem, że trzeba do Wrocławia i że te wszystkie akcje to dzieło tylko bandy krzykaczy co chcą istnienia stołków i różnych „wojewódzkich” centralek. Zresztą z góry było wiadomo, że takie coś jak opolskie jest za małe i nic nigdy nie osiągnie poza postawieniem kilku blach niemieckich.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s