Dziennikarskie felery


Bardzo często w mediach można natknąć się wedle niektórych na tzw. „skróty myślowe”, które Ślązaków i nie tylko doprowadzają często do białej gorączki. Chodzi mi między innymi o traktowanie zamiennie województwa śląskiego i Śląska, pisanie o Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej jako o miastach śląskich czy choćby przypadek Opolszczyzny jako jakiegoś dziwnego tworu pomiędzy Górnym a Dolnym Śląskiem. Nie mam zamiaru tu wypisywać wszystkich możliwych wariantów głupoty, ignorancji czy też złej woli dziennikarskiej. Tym zajmują się Łowcy Felerów po stronie śląskiej, a Tropiciele Absurdów, grupa z Zagłębia Dąbrowskiego.

Często spotykam się z opinią, że ciągłe przypominanie o różnicach kulturowych, historycznych województwa śląskiego, może prowadzić do radykalizacji poszczególnych grup. Albo że tworzona w bólach metropolia śląsko-zagłębiowska, pod nazwą nomen omen „Silesia”, zasypie dawne podziały. Słysząc te śmieszne argumenty, przypominają mi się przykłady, gdzie uniformizacją odgórnie próbowano zlikwidować różnice regionalne (Hiszpania, Belgia) co w konsekwencji doprowadziło tylkov do zaognienia konfliktów na linii centrum-peryferie.

Daje do myślenia petycja zorganizowana wspólnie przez wspomniane grupy: Łowcy Felerów i Tropiciele Absurdów. Co ciekawe zainicjowała ją grupa z Zagłębia. Są to młodzi ludzie nie pamiętający już komunistycznej polityki unifikacji. Jednak razi ich to, że w wolnej i pluralistycznej Polsce kontunuuje się ją. Co najważniejsze widzą w Zagłębiu Dąbrowskim potencjał wart wykorzystania, znają różnice historyczne i kulturalne, i chcą pielęgnować tradycję zagłębiowską. Mają dużo racji w tym, że stawianie znaku równości pomiędzy dwoma regionami, najbardziej szkodzi nie Śląskowi, ale właśnie Zagłębiu Dąbrowskiemu.

Przykładem ignorancji jest znaleziony w necie skan ogłoszenia o pracę.

Zagłębie śląskie

Na podsumowanie proponuję lekturę fragmentów dwóch tekstów traktujących o burzach w województwie:

Powalone drzewa i gałęzie blokujące drogi, zalane piwnice i ulice to efekt burzy jaka przeszła nad Śląskiem. Nawałnica spowodowała także awarię stacji średniego napięcia w Sosnowcu. Bez prądu jest 10 tysięcy mieszkańców tego miasta. Burze przeszły również nad Warszawą i Łodzią, gdzie doszło do zalania piwnic jednego ze szpitali.
żródło: GW Katowice

Powalone na drogi i tory konary drzew, podtopione ulice i brak prądu – to skutki gwałtownej burzy, która przeszła nad woj. śląskim w niedzielę po południu. Podobna sytuacja jest w województwie łódzkim.
Według informacji Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego, w całym regionie straż pożarna odebrała ok. 250 informacji o lokalnych podtopieniach ulic i piwnic. Skutki burzy najbardziej dotknęły miasta Zagłębia Dąbrowskiego – Dąbrowę Górniczą i Sosnowiec.
źródło: Interia.pl

W tym przypadku tekst pochodzący z portalu Interia.pl dostaje 5+: napisano „nad woj. ślaskim” oraz dodatkowo podkreślono położenie Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Dziennikarze z Gazety Wyborczej kolejny raz oblewają na pałę, za traktowanie województwa śląskiego jako synonimu Śląska.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s