RAŚ – ruch kreatywny


W dzisiejszym DZ pojawił się artykuł, który stanowi niejako pokłosie sobotniego II Marszu Autonomii. Autor, Michał Smolorz, znany śląski publicysta, zauważa, że „RAŚ, który uznawany był za «folklor polityczny», zyskuje na znaczeniu” i dzieli się z czytelnikami kilkoma zakasującymi spostrzeżeniami.

Krytycy zarzucają w ostatnich dniach, że liczba 800 manifestantów świadczy o słabości ruchu, który posiada w regionie mikroskopijne poparcie społeczne. Jednak warto przejrzeć galerie z marszu, żeby przekonać się, że liczy się jakość, a nie ilość. Zresztą biorąc pod uwagę bierność śląskich parlamentarzystów oraz niedołęstwo pozostałych regionalnych stowarzyszeń, bez dwóch zdań, to RAŚ jest najdynamiczniejszym ugrupowaniem na Górnym Śląsku. Michał Smolorz pisze:

Pierwszym zaskakującym odkryciem była wielka przewaga młodych ludzi z pokolenia nie obciążonego dziedzictwem PRL-u i wszystkich jego mentalnych następstw, ludzi pozbawionych śląskich kompleksów, dziedziczonych przez pokolenia. Radosne, inteligentne twarze licealistów, studentów, młodych małżeństw z dziećmi w wózkach lub nosidełkach…
To one nadawały ton i tworzyły wizerunek tej grupy. Smutasów z mojego pokolenia było tam na lekarstwo, stali się kompletnie niewidoczni w kolorowym tłumie eksplodujących optymizmem, europejskością, pozytywną wizją przyszłości, którą chcą sami kreować i czerpać z niej pożytki.

Niewątpliwie napływ młodych budzi nadzieję na przyszłość. Jednak kim są ci, którzy chcą budować pomyślność Śląska w oparciu o jego autonomię? Właściwe określenie ukuła dr Elżbieta Sekuła pisząc o „pokoleniu RAŚ”. Zwrócił na nie również uwagę Marek Świercz, który w artykule „Opolanie też myślą o autonomii Górnego Śląska” dostrzega, że do ruchu garną się coraz młodsi.

Nie ma jednak co ukrywać, że Ruch Autonomii Śląska czeka mnóstwo pracy i trzeba jeszcze wielu żółto-niebieskich marszów, aby przekonać mieszkańców regionu, że autonomia to mechanizm służący jego rozwojowi.

Michał Smolorz, Pożytki płynące z autonomii, Polska The Times Dziennik Zachodni, 17.07.2008
Marek Świercz, Opolanie też myślą o autonomii Górnego Śląska, Polska The Times Dziennik Zachodni, 15.07.2008

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s