TVP Katowice kontra TV Silesia


Już wszyscy zdążyli się już przekonać, że telewizja publiczna jest publiczną tylko z nazwy. Zalew kiepskich programów, upolitycznienie oraz bezrefleksyjny kult amerykańskiego przemysłu filmowego sprowadził ją na samo dno. Można by się zastanawiać jaki związek ma degrengolada TVP z Górnym Śląskiem. Już odpowiadam.

Chodzi mianowicie o nieszczęsną telewizję regionalną TVP Katowice, którą niedawno przemianowano na TVP Info. Jak wiadomo to samo zrobiono z innymi ośrodkami regionalnymi, ale to dorobek Telewizji Katowice najbardziej zaprzepaszczono. TVP Katowice zaczęło nadawać w końcu lat 50-tych XX w. Najnowocześniejszy wówczas ośrodek w kraju nadawał na obszar obecnego województwa śląskiego, znaczną część województwa opolskiego i małopolskiego, małą część województwa świętokrzyskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego) oraz część byłej Czechosłowacji (źródło: Wiki).

Dziś proponuje widzom prawdziwą sieczkę w ramach pasma regionalnego TVP Info. Aż brakuje słów komentarza. Posilę się tylko o zacytowanie fragmentu Ustawy o Radiofonii i Telewizji:

Art. 21. 1. Do zadań publicznej radiofonii i telewizji należy w szczególności:
1) tworzenie i rozpowszechnianie ogólnokrajowych i regionalnych programów radiowych i telewizyjnych […]

Nóż w plecy telewizji Katowice (choć oczywiście na własne życzenie) wbił śląski przedsiębiorca Arkadiusz Hołda, który kosztem 20 mln złotych stworzył nowoczesną stację regionalną. Oczywiście można mieć wiele zastrzeżeń do tego projektu, jednak dziś postanowiłem się nie czepiać. Na bardzo wysokim poziomie stoi w TVS publicystyka z Markiem Czyżem na czele. Ramówka programów informacyjnych niczym nie odbiega od TVN24 a katowickie Aktualności na tle serwisu informacyjnego śląskiej telewizji wypadają blado. Silesia Informacje, autorski program Czyża –Kiosk– oraz Gość TVS na pierwszym miejscu stawiają informacje z regionu. Serwują je w przystępnej formie w odróżnieniu od konkurencji z Bytkowa.

Choć nie należę do fanów śląskich szlagierów, utwór zespołu B.A.R. pt. Gołymbiorze ostatnio bardzo mi się spodobał. Lista śląskich szlagierów dostępna jest na stronie http://www.listaslaskichszlagierow.pl. Uwaga, tylko dla twardzieli.

Studio TV Silesia

Reklamy

2 myśli w temacie “TVP Katowice kontra TV Silesia”

  1. musze sie zgodzic – Czyz odwala kawal dobrej roboty. Wywiady z goscmi – wybitnymi postaciami regionu – to bardzo mocny punkt TVS. no i jeszcze moje ulubione gotowanie po slasku 😉 skad tego chlopa wzieli to nie wiem, ale uwielbiam jak mowi o „tłustym” 😀

  2. Wszystko fajnie, ale właściciel TVS nie jest „śląskim przedsiębiorcom”. Jest on urodzonym Sosnowiczaninem i jeśli ktoś go zna, to wie, że jest dumnym Zagłębianinem. Tak czi inaczej ani Ślązakiem, ani „śląskim przedsiębiorcom” nie jest.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s