Tworków – najpiękniesza wieś w woj. śląskim


Urząd Marszałkowski rostrzygnął, że tytuł najpiekniejszej wsi w roku 2008 w województwie śląski przypada miejscowości Tworków w gminie Krzyżanowice (powiat raciborski). Ze względu jej na położenie, można rzec, że jest to prawdopodobnie najpiękniejsza wieś na Górnym Śląsku (o podobnym konkursie w województwie opolskim nic mi nie wiadomo).

W kategorii „Najpiękniejsza wieś” przy ocenie brano pod uwagę zaangażowanie społeczności lokalnej w działaniach na rzecz wsi, sposoby współdziałania samorządu z mieszkańcami oraz umiejętności zaprezentowania dorobku wsi podczas wizytacji.
http://www.tworkow.pl/

Mało kto wie, że Górny Śląsk to nie tylko zanieczyszczone powietrze, brudne ulice i wszechogarniająca szarzyzna, ale przede wszystkim najbardziej zielony region w Polsce. Można się o tym przekonać przeglądając choćby fotografie na stronie internetowej zwycięskiej w tym roku wsi.


Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony Tworkowa: http://www.tworkow.pl/

Miejscowość ma bogatą ponad 700 letnią historię. Piersze wzmianki pochodzą z połowy XIII w. kiedy ziemia raciborska wchodziła wskład piastowskiego księstwa raciborskiego. Już w XIV w. wziesiono tu wielokrotnie przebudowywany kościół, jak również zamek w stylu gotyckim. Niestety został on częsciowo zniszczony w czasie II wojny światowej. O dziejach Tworkowa można przeczytać na stronie internetowej miejscowości.

Oprócz pięknych krajobrazów i zabytków historii, Tworków może pochwalić się aktywną społecznością lokalną, co zadecydowało o przyznaniu jej tytułu „Najpiękniejsza Wieś w Województwie Śląskim”. Serdecznie gratuluję:)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s