Portal ŚląskXXI – kwestia terminologii


Nie tak dawno wystartował portal filii stowarzyszenia PolskaXXI w województwie śląskim. Działacze przyjęli nazwę ŚląskXXI, co wywołało u mnie po raz kolejny konsternację, jeśli chodzi o poprawność używania właściwej terminologii geograficznej.

Artykuł Hanny Zapatki niestety nie rozwiał moich wątpliwości, bo śledząc wcześniejsze działania liderów stowarzyszenia, m. in. byłego działacza PiS Jerzego Polaczka czy byłego wojewody Tomasza Pietrzykowskiego, wiem, że bezrefleksyjnie traktują jako synonimy terminy: „województwo śląskie” oraz „Śląsk”.

Moje przypuszczenia potwierdza również fakt powstania portalu DolnyŚląskXXI. Wynika z tego niezbicie, że wg konserwatystów z PolskiXXI województwo śląskie = Śląsk. O swojej głupocie przekonają się tuż po wyborach samorządowych, gdy nie zgarną żadnego „stołka” w tych częściach województwa śląskiego (52% jego powierzchni), które ze Śląskiem nie mają nic wspólnego.

Nie mam zamiaru poruszać już więcej tematu, o którym pisałem na blogu wielokrotnie. Dlatego podreślę ostatni raz: Śląsk to nie Województwo śląskie.

Warto nadmienić, że na portalu pojawiły się wpisy wspomnianej już Hanny Zapatki oraz Jakuba Łukasiewicza, czyli osób z mojego pokolenia. Choć z wieloma poglądami koleżanki i kolegi nie zgadzam się, próba podjęcia konstruktywnego sporu o przyszłość regionu bardzo cieszy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s