Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego


Choć to blog o Górnym Śląsku pora napisać tu o Stowarzyszeniu Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Wreszcie Zagłębiacy wzieli sprawy w swoje ręce i ten fakt należy odnotować na tym blogu.

Wg statutu celem FdZG jest m. in. promocja Zagłębia Dąbrowskiego, wspieranie inicjatyw społecznych, rozwój świadomości obywatelskiej, kultywowanie tradycji historycznych i kulturowych Zagłebia Dąbrowskiego, czyli prawdę powiedziawszy wspieranie i budowę tożsamości zagłębiowskiej.

Zagłębiacy z FdZG podjęli ciężkie zadanie, którego celem jest promocja historii zachodniej Małopolski wśród mieszkańców tego regionu. U podstaw powstania stowarzyszenia legł sprzeciw wokół domniemanego ześląszczania tej wschodniej części województwa śląskiego. I choć dla jego mieszkańców różnice pomiędzy Górnym Śląskiem a Zagłębiem są oczywistością, to wiedza o tym, że Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza czy Czeladź to nieśląskie miasta w szerokiej Polsce jest równa zeru.

Wobec tego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego podejmuje działalność na dwóch frontach. Na własnym podwórku prowadzi działalność edukacyjną (cykl wycieczek po Zagłębiu), na forum ogólnokrajowym walczy z tendencjami unifikacji dwóch różnych regionów. Polityka unifikacji, którą wobec przemysłowej części Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego stosowali już komuniści, obecnie przejawia się w promocji nazwy Silesia dla przyszłej metropolii. Wg regionalistów zagłębiowskich i śląskich najwłaściwszym określeniem jest Metropolia Śląsko-Dąbrowska.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s