Co to za szajs! Nowe logo Metropolii?


To pierwsze, co pomyślałem po zobaczeniu propozycji loga Metropolii śląsko-zagłębiowskiej. Figura, która przedstawia połączone miasta, wpisana jest w pomarańczowe koło. Cały symbol otacza napis: „Metropolia górnośląska”. W mojej opinii twórca tego bohomaza serwuje nam pusty i kiczowaty symbol, który, mam nadzieję, zostanie odrzucony przez decydentów.

Kolor pomarańczowy nie kojarzy mi się z pozytywną energią. Raczej symbolizuje tandetę chińskich dupereli ze sklepu „Wszystko po 4 złote”. W każdym bądź razie, przyjmując wersję krakowskiego studia Eskadra, ta pozytywna energia występuje raczej poza obszarem metropolitarnym, którego wnętrze jest puste.

Jednak najbardziej irytujące jest użycie nazwy metropolii górnośląskiej. Za to oczywiście nie mogę obwiniać krakusów, tylko regionalnych samorządowców. Póki, co jest to tylko propozycja, więc jest szansa na przyjęcie jedynej rozsądnej propozycji, czyli Metropolii śląsko-dąbrowskiej. Swoją drogą ciekawe ile krakowscy specjaliści zainkasowali za tę chałę.

Warto przy okazji przypomnieć filmik kolegów z Forum dla Zagłębia-Dąbrowskiego.

Reklamy

2 myśli w temacie “Co to za szajs! Nowe logo Metropolii?”

  1. Logo moim zdaniem jest nie trafione, bo w tym akurat wydaniu wyciąga na pierwszy plan industrialny i ponury obraz Śląska raczej jako zagłębia niż nowoczesnej , przyjaznej metropolii. Trudno powiedzieć jakie były założenia. Sam jako osoba która zaprojektowała kilkadziesiąt logotypów różnych branż wiem że często graficy czy zespoły kreatywne nie są w stanie przepchnąć treści ujętej w bardziej lub mniej profesjonalnym „brief-ie” – zakładając że jakiś istniał. Generalizując – kolor pomarańczowy jest uznawany jako witalny i przyjazny – jak masz inne odczucia to jesteś w bardzo małej mniejszości. Musisz również wziąć pod uwagę że jest to trudny temat, okolice Górnego Śląska niesprawiedliwie zresztą postrzegane są jako region całkowicie przemysłowy, stąd każde nowoczesne logo może być kojarzone dość jednoznacznie – takie życie. Pozdrowienia z Wroc.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s