Dlaczego nie wywieszę dziś biało-czerwonej flagi?


Na Górnym Śląsku nie wywiesza się wielu flag w majowe święta. Ci, którzy to robią rzeczywiście odczuwają silny związek z polskim narodem. Cenię ich za swój nonkonformizm. Wywieszenie biało-czerwonej flagi to akt odwagi, przyznania się kim się jest, całkowitego opowiedzenia się po stronie Polski. Ta bezwarunkowa postawa w niektórych miejscach regionu jest jednak wyjątkiem. W większości przypadków polskie flagi nie zawisną przy oknach. Oczywiście, można to tłumaczyć słabą kondycją polskiego patriotyzmu w ogóle, jednak na Górnym Śląsku trzeba uwzględnić jeszcze jeden czynnik, który wpływa na obojętność w stosunku do polskich świąt narodowych. Jest nim oczywiście silniejsze przywiązanie do górnośląskiej wspólnoty regionalnej niż do wspólnoty narodu polskiego.

Historia 3-maja 1791 r. to nie moja historia. Obojętne mi jest Powstanie Kościuszkowskie, które broniło reform konstytucyjnych i walczyło o utrzymanie niezawisłości Rzeczypospolitej, bo kościuszkowskie hasło „Wolność, całość, niepodległość” nie dotyczyło mojej ziemi. Co Ślązaka obchodzi wiktoria grunwaldzka, unia lubelska, demokracja szlachecka i jej kryzys? Nic, bo to nie historia jego państwa. Więc panie Prezydencie, proszę nie przesyłać w przyszłym roku mi smsa, który przypomina o wywieszeniu flagi. Nie pomoże również ustawowy obowiązek, bo to nie moja flaga.

7 myśli w temacie “Dlaczego nie wywieszę dziś biało-czerwonej flagi?”

 1. Nie po to moi pradziadkowie walczyli w Powstaniach Śląskich żeby taki ktoś pluł na moje korzenie i naród. Można czuć przywiązanie do Śląska, ale pewnie Pan redaktor ma jakieś niemieckie korzenie i musi sie w internecie wyżyć na Polaków. Gratuluje. I nie pozdrawiam. ŚLĄSK ZAWSZE POLSKI.

 2. 3 maja to moja historia- tak wybrałem więc wolałbym, żeby mniejszość szanowała moje prawo i nie wpie… się w ustrój państwa które uważam za swoje. ŚLĄSK-WARSZAWA wspólna sprawa.

 3. @Hanys1967: ogólnie mosz recht (dobrze to napisałem? 😉 ), ale darowałbym sobie te pogróżki z metanem, bo to nie sprzyja rozmowie. Co najwyżej wabi takie pierony, co metan to mają między uszami. (Ślonzoków i Goroli po równo – jak są radykałowie, to nie ma rozmowy.)

 4. JAK NIY PO DOBROCI TO PO ZŁOŚCI NOM TA WOLNOŚĆ ŁODDOCIE!!! pOLOKI TO BANDA ZŁODZIEJI!!!!! ZA TE LATA ZNIYWOLYNIA I WYZYSKU DOSTANIECIE ZAPLACONE PO STOKROC WIYNCYJ!!!!!!!

 5. Rozumiem i szanuję Waszą postawę (piszę z perspektywy Polaka nie mieszkającego na Górnym Śląsku).

  Zastanawiam się czasami, jak powinna zmienić się Polska, co zrobić – by zasłużyć na więcej Waszego zaufania. By tożsamość narodowa (śląska) nie musiała stawać w opozycji do tożsamości obywatelskiej (polskiej). Bo i po co to komu dzisiaj.
  To zadanie trudne, delikatne, wymagające. Zadanie na długie lata. Myślę, że są już w tym kraju ludzie, rozumiejący jego potrzebę. Tylko gdzie leżą klucze do śląskich serc? …

  1. Ze ślonzokami trza godać, my nic łod Polski nie chcymy yno oddejcie nom Autonomio kero 64 lata tymu Poloki i Ruskie nom wzieli. Polska odzyskała 20 lot tymu niepodległość ale Ślunsk ją do jasnyj cholery tyż odzyskoł. Nikt nie chce zmieniać granic. Poloki muszom zrozumieć ze ta ziemio mo specyficzno historio i nie zmieni tego Kartofel jak godo ze sam jest Polska od zawsze. ^4 lata ( Opole, Gliwice) i 87 ( Katowice, Chorzów) to jest od zawsze. A Przed tym tyż sam polski nie było i żodnych zaborów tyż nie. Trza zacząć od odkłamywanio histori. Bo metan nie wonio ale zbiyro sie juz na Ślunsku po lekku. Jak Poloki czekają jak wybuchnie to niech czekaja

 6. Świetny tekst, całkowicie rozumiem takie stanowisko i je popieram. Język jakim się posługuję to jedyna z cech łączących mnie z polską wspólnotą narodową. Czekam tylko na dzień, gdy zamiast Mickiewicza mój syn będzie poznawał poezję Eichendorffa, opowiadającą o naszej ojczyźnie- Śląsku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s