Manipulacje Dziennika Zachodniego


No i stało się. Polska Dziennik Zachodni zorganizowawszy plebiscyt na człowieka XX-lecia Województwa śląskiego wykazał się brakiem rzetelności i quasi-cenzurą. W zeszłym tygodniu na czwarto czerwcowej fali patriotycznego podniecenia na internetowych stronach Dziennika Zachodniego pojawiła się sonda z komentarzem red. Agaty Pustułki:

Przedstawiamy ludzi, który w ciągu ostatnich dwudziestu lat mieli największy wpływ na to, co dzieje się w regionie: polityków, bo mieli władzę i podejmowali ważne decyzje, społeczników, bo zmieniają świat na lepsze, lekarzy, ludzi kultury i sztuki. Nasza dwudziestka to galeria wybitnych postaci, choć wśród nich nie brakuje osób kontrowersyjnych.
http://www.polskatimes.pl/dziennikzachodni/stronaglowna/125866,wybierz-czlowieka-dwudziestolecia-wojewodztwa-slaskiego,id,t.html

Niestety po otworzeniu dzisiejszej gazety przyznałem, że rezultat sondy był dla Dziennika Zachodniego rzeczywiście kontrowersyjny, wręcz szokujący. Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ, otrzymał ponad 40% głosów. I dlatego entuzjazm związany z szumnym rezultatów ogłoszeniem plebiscytu coś przybladł. Informację streszczono do 6 zdań na 10 stronie. Swoją drogą, ciekawe czy TVS, która zresztą była patronem medialnym plebiscytu, poruszy wątek w dzisiejszych Informacjach. Za brak konsekwencji trzeba przyznać Dziennikowi Zachodniemu wielkiego minusa.

Jednak to nie wszystko. Oprócz braku dziennikarskiej kindersztuby Dziennikowi Zachodniemu należy zarzuć dwie manipulacje. Gazeta sugeruje, iż dzięki mobilizacji członków RAŚ z Katowic, Rudy Śląskiej i Rybnika Jerzy Gorzelik wygrał. Tym zdaniem praktycznie dezawuuje całą sondę i odbiera de facto prawo do tytułu „Człowieka XX-lecia Woj. śląskiego”. Jeśli Dziennikowi Zachodniemu brakuje odwagi, powiem to ja. Człowiekiem XX-lecia Woj. śląskiego jest Jerzy Gorzelik. Jeśli brakuje argumentów, również pomogę. Plebiscyt wygrał, bo jako jedyna osoba reprezentuje ze sobą pozytywną wizję i receptę na to, aby G. Śląsk odzyskał w Polsce należytą rolę przeciwwagi dla centralistycznej Warszawy. Czytelnicy jasno dali do zrozumienia, że nie chcą być obywatelami drugiej kategorii. Bo tak można nazwać wszystkich, którzy przy obecnej sytuacji polityczno-administracyjnej w Polce mieszkają na „prowincji”, czyli nie w stolicy. Niestety Dziennik Zachodni swoimi manipulacjami dalej pielęgnuje wśród czytelników poddańczą postawę wobec stolicy. Z satysfakcją zauważa przecież, że Zbigniew Religa dostał głos nawet z Warszawy. No i co z tego. Jeśli pretenduje się do roli dziennika regionalnego, to warto podarować sobie takie komentarze.

Druga manipulacja potwierdza tylko złą wolę ekipy z Dziennika Zachodniego. Informacja o tym, że „Gorzelik wygrał” wylądowała obok „Wpadli fałszerze” oraz „Okradli hurtownię”. Czyżby to tylko przypadek? Zobacz manipulację Dziennika Zachodniego!

LIS, MT, Internauci wybrali Człowieka XX-lecia województwa śląskiego, Polska Dziennik Zachodni, 12.VI.2009r.

Reklamy

6 myśli w temacie “Manipulacje Dziennika Zachodniego”

 1. Panie Marcinie Twaróg – kim pan jeseś ?
  Zagłębiakiem , młodzieżowcem wszechpolskim , czy może przybyszem ze wschodu ?
  Ślązacy zawsze mieli i mają swoją tożsamość
  i swoje zdanie !!!

  1. Proszę o nieuciekanie się do argumentów ad personam. Nie ważne skąd i kim jest pan red. Twaróg. Nie ulega wątpliwości, że złamałem regulamin. Zastanawia mnie tylko dlaczego dopiero teraz ocenzurowano mój komentarz. Nagminnie łamałem regulamin i umieszczałem linki do mojego bloga na stronach Dziennika Zachodniego. No cóż, prawda w oczy kole.

 2. Wydaje się że w polsce prawo NIE działa w dwie strony bo reklama DZ jednak na tej stronie się znalazła, no może nie „da facto”, ale nie można się nie pomylić… Pozdrownia dla DZ i całego polskiego post PRLu!!!

 3. Mosz recht KARLUS, dobrze rzondzisz. Miała wygrać BLIDOWO (nikerym za SANTO SUBITO), a wygroł GORZELIK.

 4. Szanowny Panie!
  Pana komentarz dotyczący wyboru Czlowieka XX-lecia w woj. śląskim zostanie za chwilę usunięty z portalu polskadziennikzachodni.pl za zlamanie regulaminu. Naruszyl Pan pkt 5 regulaminu. „5. Niedopuszczalne jest również umieszczanie przez Użytkowników Forum wpisów o charakterze reklamowym”. Odniesienie do Pana strony jest wlaśnie tą reklamą. Marcin Twaróg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s