RAŚ walczy o mandat dla PiS


Echa wyborów do europarlamentu nie milkną. Ruch Autonomii Śląska złożył protest do Sądu Najwyższego. Śląscy regionaliści proszą o ponowne przeliczenie głosów nieważnych oddanych w Woj. śląskim. Tylko po co?

Chodzi mianowicie o przyznanie Województwu śląskiemu siódmego mandatu europarlamentarzysty. Ordynacja wyborcza do europarlamentu przyznaje każdemu okręgowi wyborczemu (województwu) określoną liczbę mandatów. Zależy ona od dwóch czynników: 1. od liczby osób uprawionych do głosowania w danym okręgu; 2. od frekwencji wyborczej w poszczególnych okręgach. Innymi słowy, im więcej osób wybierze się na wybory tym większa szansa, że dane województwo otrzyma premię w postaci dodatkowego mandatu.

Protest wyborczy RAŚ wskazuje, że w Woj. śląskim oddano ponad 16 tyś. głosów nieważnych. Gdyby wśród tych głosów znalazłoby się ponad 262 poprawnie oddanych na listę PiS, wówczas to Woj. śląskiemu przydzielonoby siódmy mandat i otrzymałaby go pani Izabela Kloc. Jednak w takiej sytuacji swój mandat stracołby Richard Henry Czarnecki, który startował w Woj. kujawsko-pomorskim.

W dzisiejszym dzienniku pojawił się artykuł odnośnie protestu wyborczego RAŚ do Sądu Najwyższego. Nie chciałbym tu wdawać się w krytykę samego tekstu (oprócz posądzania RAŚ o separatyzm, znaleźć w nim można spore braki w warsztacie) tylko podkreślić postawę partyjnych kolegów pani Izabeli, której zarzucają zainicjowanie akcji protestacyjnej.

Śląscy politycy PiS, z którymi rozmawialiśmy, przyznają, że takie pogłoski dotarły do partii. „Jeśli Iza się do tego posunęła, to fatalnie, bo nie ma darmowego obiadu” – powiedział znany poseł z tego regionu, parafrazując słynną myśl Miltona Friedmana. Co ma na myśli? „RAŚ w najmniej spodziewanym momencie wyegzekwuje od niej należność za tę akcję. To działanie na niekorzyść partii” – uważa nasz rozmówca.
Mikołaj Wójcik, Kloc odbierze Czarneckiemu Brukselę?, 25.06.09, www.dziennik.pl

Czy posłowie PiS z Woj. śląskiego są aż tak głupi? No cóż, na pewno można im zarzucić brak solidarności z koleżanką. Nota bede jak oni lubią słowo solidarność. Oprócz tego ich postawa pokazuje jak bardzo liczy się dla nich interes G. Śląska. Nie liczy się wcale. No chyba, że bardzo boją się jakiegokolwiek kontaktu z tymi „trędowatymi” autonomistami. Gdyby poparli koleżankę Izabelę Kloc, mogliby popaść w niełaskę prezesa Kaczyńskiego, który kiedyś w chwilach szczerości wezwał, by osoby pokroju śląskich regionalistów eliminować.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s