Con-Gestor, czyli jak nie zarządzać nieruchomościamiPrzykład działalności firmy Con-Gestor: ratusz w Hajdukach Wielkich

Con-Gestor Sp. z o.o. zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami na terenie Katowic, Chorzowa, Zabrza, Rudy Śląskiej, Tarnowskich Gór, Bytomia. Na swoich stronach internetowych spółka chwali się wysoką jakością świadczonych usług i zaufaniem klientów. Niestety ma się to nijak do rzeczywistości, ponieważ firma umyślnie niszczy perłę górnośląskiej architektury.

Sprawę dewastacji przez firmę Con-Gestor dawnego ratusza Wielkich Hajduk nagłośnił ostatnio Ruch Autonomii Śląska, który pod siedzibą niegospodarnej spółki urządził pikietę. Śląscy regionaliści, którzy od lat walczą o utrzymanie materialnego dziedzictwa Górnego Śląska, domagają się remontu albo sprzedaży zabytkowego ratusza, by uniknąć utraty kolejnego skarbu górnośląskiej architektury. Jako że obiekt znajduje się w rejestrze zabytków, właściciel jest zobowiązany ustawowo m. in. do prowadzenia prac konserwatorskich i restauratorskich oraz zabezpieczenia i utrzymania zabytku w tym również jego otoczenia w jak najlepszym stanie (Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami).

Zarządzanie tą nieruchomością przez firmę Con-gestor jest przykładem niebywałego wręcz niedbalstwa. Działania spółki nie można nawet porównać do pochodu czerwonoarmistów w 1945 r., kiedy to setki „cudów” górnośląskiej architektury obrócono gruzy. Wówczas straty w materialnym dziedzictwie Śląska można po części wytłumaczyć logiką wojenną. Natomiast dziś firma Con-gestor kieruje się logiką zysku za wszelką cenę kosztem zniszczenia naszego wspólnego dziedzictwa. Założę się, że już jest przygotowany plan rozbiórki wielkohajduckiego ratusza i budowy nowoczesnego biurowca w centrum Chorzowa.


Pikieta w obronie wielkohajduckiego ratusza – relacja TVP Katowice

Reklamy

2 myśli w temacie “Con-Gestor, czyli jak nie zarządzać nieruchomościami”

  1. Sąd można wcześniej dowiedzieć się o takich akcjach? Chętnie bym się pojawił, aby wesprzeć działaczy RAŚiu, ale o wszystkich pikietach itd. dowiaduję się po fakcie.

    1. Podejrzewam, że RAŚ w sprawie wielkohajduckiego ratusza będzie organizował jeszcze nie jedną pikietę. Doprowadzili do pomyślnego powrotu bytomskiego lwa, teraz też nie popuszczą. Ich akcje są anonsowane na stronie internetowej: http://www.raslaska.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s