Idę, bo wierzę


Dziś proponuję mały smrodek dydaktyczny dotyczący zbliżającego się III Marszu Autonomii. Podejrzewam, że zdecydowana większość czytelników mojego bloga już narichtowała modro-żółte ciuchy i mo już wybiglowano fana. Dlatego kogo tu przekonywać?

Partycypacja w wszelakich manifach, manifestacjach, pikietach, małych i dużych protestach, mitingach czy wiecach, paradach bądź skierowanych przeciw nim kontrdemonstracjach jest w Polsce na bardzo niskim poziomie. Może wiąże się to ze spadkiem o komunistycznym reżimie? Po części na pewno. Niewątpliwie, Górny Śląsk nie odbiega tu od polskiej średniej.

Gdy przypomnę sobie obrazki z podobnych imprez we Francji, Hiszpanii czy Włoszech nie umiem wyjść z podziwu z powodu niesamowitych tłumów, które gromadzą się pod różnymi hasłami. W Madrycie w obronie tradycyjnych wartości demonstrowało 1,5 mln ludzi, w Rzymie przeciwko „pajacowi Europy” aż 2,5 mln, gdy strajkują związki zawodowe cała Francja ma tygodniowy urlop. W czym tkwi ta siła, która jest w stanie przyciągnąć tłumy? Czyżby w długiej tradycji demokracji i ogólnie wysokiej partycypacji w NGO, a może zawdzięczamy to warunkom klimatycznym lub czynnikom kulturowym. Nie wiem.

Uczestnictwo w III Marszu Autonomii dla mieszkańca Górnego Śląska powinno być kwestią obywatelskiej troski o region. W sezonie ogórkowym, kiedy w wieczornych dziennikach telewizyjnych nie goszczą polscy politycy, manifestacja Ruchu Autonomii Śląska będzie najważniejszym wydarzeniem politycznym, więc trzeba tam być. To banały! Mógłbym je pisać codziennie. Decydującą kwestią jest przecież wiara, że tego typu manifestacja w jakieś perspektywie jest w stanie zmienić rzeczywistość. Ja wierzę. Jeśli wierzysz również i Ty, przyjdź w sobotę o 12.00, 18 lipca, na pl. Wolności w Katowicach.

Reklamy

3 myśli w temacie “Idę, bo wierzę”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s