Ślązacy pod GrunwaldemGrunwald Wojciecha Kossaka

W przede dniu wiktorii, bądź klęski grunwaldzkiej warto przypomnieć, że nie wszyscy walczyli u boku Władysława Jagiełły. Jak widać na załączonym obrazie wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena wspierali… Ślązacy. Czarny orzeł na żółtym tle to nic innego jak znak herbowy Śląska. Szkoda, że nie uczą tego w szkole.

Reklamy

11 myśli w temacie “Ślązacy pod Grunwaldem”

 1. Naturalnie ze SLAZACY byli z Zakonem a jakby moglo byc inaczej,tak jak i to ze Tatazy i Tongolowie byli po stronie Litewskiej ktora rozstrzygnola bitwe na swoja kozysc.Nikt jszcze niewojowal w tym czasie z dzikusami to byl taki wspolczesny Afganistan.

 2. Jakiś czas temu we Wrocławiu funkcjonowało bractwo rycerskie (nie wiem czy nadal funkcjonuje) regularnie biorące udział w rekonstrukcjach grunwaldzkich po stronie krzyżackiej:
  http://chmir.prv.pl/

 3. Śląskiego orła można łatwo odróżnić od cesarskiego. Jako znak rodowy Piastów miał on na sobie srebrny półksiężyc (zwany przepaską) co wyraźnie widać na obrazie.

  1. … tyle ze nie widze wyraznie a takiego dokladnie orla tylko w herbach paru ksiestw zobaczyc mozna, ale wyglada ze ktos z Ksiestwa Swidnickiego tez tam jest namalowany: http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Coats_of_arms_of_duchies_of_Silesia

   Nie istotne. Do czego daze? Slazacy stali po obu stronach, jak zwykle w swojej historii. Na Slasku nic nigdy nie jest proste i oczywiste. Mozesz miec jednego pradziadka, ktory walczyl w Powstaniach Slaskich po polskiej stronie i innego pradziadka, ktory stal po stronie niemieckiej. Twoi dziadkowie mogli sluzyc w Wehrmachcie i w Armii Krajowej. To wlasnie ta mozaika kulturowa i umiejetnosc wspolzycia czynia Slonsk jakim jest. Zaciete obstawanie przy niemieckosci czy polskosci jest pozbawione sensu (i elementu czeskiego 😉 ).
   Pyrsk roztomili!

   1. Do 1410 nie był dwugłowy: http://de.wikipedia.org/wiki/Reichsbanner_des_Heiligen_R%C3%B6mischen_Reiches
    Dwógłowego orła do cesarstwa „wprowadził” Zygmunt Luksemburski, a cesarzem stał się po bitwie pod Grunwaldem. Dodatkowo nie można powiedzieć, że Kossak był historykiem albo cokolwiek osobą zainteresowaną Śląskiem.
    Z drugiej strony rozumiem Cię, wielu rycerzy dolnośląskich z pewnością walczyło po stronie zakonu. Nie dajmy się jednak zwariować rycerstwo Górnego Śląska walczyło tam gdzie Czesi, a ci z kolei stali „po obu stronach barykady”: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Grunwaldu#.C4.8Cesk.C3.A1_.C3.BA.C4.8Dast_v_bitv.C4.9B
    Pyrsk!

    BTW: Chetnie stanąłbym na rekonstrukcji w 2010 po obojętnie której stronie, byle w barwach Księstwa Bytomskiego (a to wtedy między Piastów cieszyńskich i oleśnickich [Konrad III, ojciec wspomnianego Konrada Białego] było podzielone).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s