Onet-szajs


Dziś kolejny raz muszę odnieść się do aktu wyjątkowego kretynizmu. Znowu jestem zmuszony do reprodukowania informacji w sieci, zamiast tworzyć nową jakość. Niestety, jeśli powziąłem bronienia w Internecie śląskiej racji, muszę czasami zdemaskować przykłady tępoty i stereotypowego myślenia o moim regionie.

Aby wyjaśnić o co znowu poszło, dołączam dwa zrzuty ekranu stron Onetu.


No i wszystko jasne. Na stronie głównej donoszą, że Śląsk już za chwile ogłosi niepodległość. Po kliknięciu przechodzimy do całkiem sprawnego artykułu o 89. rocznicy uchwalenia przez polski parlament ustawy zawierającej statut autonomiczny Woj. śląskiego oraz staraniach Ruchu Autonomii Śląska o restytucję stanu rzeczy sprzed 1945 r.

Chęć podbicia wejść nie tłumaczy totalnej tępoty redakcji Onetu. Zdaję sobie sprawę, że standardowy czytelnik Onetu to przecież półanalfabeta, który tylko wyłapuje bardziej szokujące treści. Podejrzewam, że raczej nie przeczytał, po kliknięciu na linka, że chodzi o autonomię. A jeśli nawet rzucił okiem na tytuł: „Śląsk coraz bliżej uzyskania autonomii?” zrozumiałby, że nie chodzi przecież o separację od Polski. Mimo to ten antagonizujący tytuł jest nie do przyjęcia.

W każdym bądź razie, żeby utrzymać się na rynku największych portali, trzeba równać w dół, a biorąc pod uwagę komentarze czytelników tego portalu nie można oczekiwać, że na Onecie zagoszczą standardy dziennikarskiej rzetelności. Zresztą proponowałbym redakcji zrezygnowanie z tak przydługaśnych artykułów i ograniczenia się maksymalnie do trzech góra pięciu zdań. Będzie więcej miejsca na wpisy odmóżdżonych czytelników.

Reklamy

3 myśli w temacie “Onet-szajs”

  1. Maras, problem w tym ,że sprawa samia się upraszcza. Zbyt wielu w szeregach Ruchu Autonomii Śląska bardziej ciąży ku Niemcom niż ku tej autonomii właśnie i stąd taki wynik całości. Jeśli Ty masz trzeźwe spojrzenie na sprawę, to wspaniale i życzę temu Ruchowi, by było w nim jak najwięcej ludzi twojego pokroju. Muszę Cię jednak rozczarować, bo sam się rozczarowałem ale wielu sympatyków Ruchu prezentuje poglądy skrajne, w tym wspomniana kwestia narodowościowa oraz stosunek do nieślązaków, nie wspominając o starozakonnych… I to chyba tyle z mojej strony w temacie. Łączę wyrazy szacunku i życzenia powodzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s