Związek Ludności Narodowości Śląskiej szkodzi śląskiemu regionalizmowi


Andrzej Roczniok (ZLNŚ) i spółka

W niedzielę Polacy za sprawą Związku Ludności Narodowości Śląskiej osłupieli. Ślązacy kolejny raz dają dowód swej nielojalności wobec państwa polskiego popierając kłamliwą politykę historyczną Kremla? Ekipa Andrzeja Rocznika chcąc zaistnieć w przestrzeni debaty publicznej uderzyła celnie i skutecznie. Wykorzystała okazję, by obsrać cały górnośląski ruch regionalny. Odpowiedź politycznego przeciwnika ZLNŚ, Ruchu Autonomii Śląska, była jednak natychmiastowa. Już wieczorem pojawiło się oficjalne oświadczenie Zarządu RAŚ, który odciął się zdecydowanie od stanowiska grupki oszołomów nazywając ich „pożytecznymi idiotami”. W konsekwencji, gdy jeszcze w niedziele czołówki portali tytułowano, że Ślązacy popierają politykę historyczną Moskwy, już w poniedziałek doniesienia prasowe były jednoznaczne. Okazało się, że to nie Ślązacy, a Związek Ludności Narodowości Śląskiej, polityczny mikroplankton na górnośląskiej scenie politycznej. Niestety smród pozostał.

Nie ulega jednak wątpliwości, że wyrwane z kontekstu niektóre fakty są faktami. Prześladowania, mordy i wywózki Ślązaków do ZSRR miały miejsce. III Powstanie Śląskie miało charakter wojny domowej. Mimo tego, forma w jakiej dokonano wyliczenia naszych krzywd jest nie do przyjęcia. Choć Polska stosuje w naszym regionie własną politykę historyczną, nie można posługiwać się retoryką traktowaną przez polskie społeczeństwo za zdradę. Ślązacy zawsze byli lojalni wobec państw, które obejmowały w posiadanie Śląsk, dlatego tylko pokojowe metody, pozbawione szowinizmu, mogą zwrócić uwagę polskiej opinii publicznej na kwestię śląską i związaną z tym naszą odmienność.

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Związek Ludności Narodowości Śląskiej szkodzi śląskiemu regionalizmowi”

  1. Gdzie można znaleźć pełną treść oświadczenia ZLNŚ? Proszę o podanie linku. Brakuje go w powyższym komentarzu i dlatego nie wiadomo, do czego komentarz się odnosi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s