Powstania Śląskie. Tak się robi politykę historyczną.


Baner w centrum Katowic

Nie da się nie zauważyć w centrum Katowic ogromnego baneru: Powstania Śląskie. Pamiętasz? Nie powstydziłby się go żaden spec od propagandy. Rozłóżmy jego przekaz na części pierwsze.

Pierwsze co rzuca się w oczy to: „POWSTANIA ŚLĄSKIE”. Standardowy przechodzień zauważa duże czerwone litery. Niestety, jak wykazały różne sondy (m. in. ta na mmsilesia.pl), nic nie wie na temat powstań. Dlatego odruchowo czyta dalej w poszukiwaniu informacji (w końcu temu służy nasz mózg). Napotyka na patetyczne: „Pamiętasz?” Jeśli nie pamięta, a raczej nie pamięta, kolejne zdanie odgrzewa utarty i prosty w przekazie slogan: „Wolnościowe zrywy, które przywróciły Górny Śląsk do Polski”. W jednym momencie przypomina sobie panią/pana od historii, widzi złych Niemców i dobrych Polaków, wpada w patriotyczne uniesienie… wpada w sidła nacjonalizmu.

Na plakacie nie znajdziemy informacji, że dla rodowitych Ślązaków miały charakter wojny domowej, że zmuszeni niemiecką bądź polską propagandą mieszkańcy Górnego Śląska zostali zmuszeni do opowiedzenia się po którejś ze stron, że ten wolnościowy zryw był sterowany przez polski wywiad (powstanie 1921), że przynętą na pozyskanie tutejszej ludności była obietnica autonomii.

Tak się robi politykę historyczną.

Reklamy

5 myśli w temacie “Powstania Śląskie. Tak się robi politykę historyczną.”

 1. Nigdy w rodzinie nikt nie powidział, że Powstania miały charakter wojny domowej, a mam więcej lat niż Pan. Teraz, jak już świadków wydarzeń nie ma stawia siętakie tezy. Wygodne. Więc udowodnij Pan że to byławojna domowa, wojna bratobójcza; dowodami, liczbami, faktami, dokumentami, zebranymi materiałami ustnych relacji świadkow tamtych wydarzeń, a nie rzuconymi tezami bez pokrycia. Wydrukuj Pan te dowody, naturalnie uwiarygodnione. Wtedy będziemy dyskutować. A po drugie, czy nie lepiej zostawić to fachowcom?

 2. To właśnie rodowici Ślązacy walczyli w powstaniach po to żeby Śląsk znów był w Polsce. By wymienić tylko Konstanty Wolny, Józef Rymer, Józef Biniszkiewicz, Mieczysław Paluch, Paweł Chrobok, Arkadiusz Bożek, Włodzimierz Dąbrowski, Stanisław Dubois, Józef Grzegorzek, Maciej Mielżyński, Franciszek Trąbalski, Jan Wyglenda, Wojciech Korfanty, Alfons Zgrzebniok, Michejdowie, Henryk Jarczyk, Józef Rostek, Andrzej Mielęcki, Kacper Grzomba, Buchalikowie. Ci Ślązacy walczyli o polskość Śląska.

  Warto znać te nazwiska.

  Nie znasz pan historii. Tych ludzi nie było? Coś skrzypi nie?

  1. Panie Adamie, dziękuję za komentarz. Jednak następnym razem proszę o sprawdzenie informacji. Proszę szanujmy swój czas. Metoda kopiuj/wklej z Wikipedii nie jest dobra, by stać się omnibusem z historii. Poniżej przedstawiam tych powstańców z Pana listy, którzy nie byli Ślązakami:

   1. Józef Biniszkiewicz (Wielkopolska)
   2. Mieczysław Paluch (Wielkopolska)
   3. Stanisław Dubois (Warszawa)
   4. Maciej Mielżyński (Wielkopolska)
   5. Franciszek Trąbalski (Wielkopolska)
   6. Andrzej Mielęcki (Królestwo Polskie)

   Po przejrzeniu Pana listy natknąłem się na stronę, z której skopiował Pan swój komentarz: http://forum.gazeta.pl/forum/f,86523,Sympatycy_R_O_Polski_Slask_.html Od razu powinienem, więc go skasować. Jednak nie zrobię tego 🙂
   Pozdrawiam warszawiaka!

 3. A mnie zastanawia gramotność tego bannera. „Wolnościowe zrywy, które przywróciły Górny Śląsk do Polski”. Język propagandy jak widać rządzi się własnymi prawami, bo przywrócić mozna coś komuś, czemuś, ewentualnie do jakiegoś stanu.
  Poprawnie powinno to więc brzmieć tak: „Wolnościowe zrywy, które przywróciły Górny Śląsk Polsce”. No ale czego się spodziewać po hurrapatriotach-propagandzistach?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s