Marsz Jedności Górnośląskiej 2009


źródło: fot. Mariusz Jarzombek z nto.pl

Pierwszy Marsz Jedności Górnośląskiej za nami. Wbrew doniesieniom prasowym nie doszło do żadnej fizycznej konfrontacji pomiędzy Górnoślązakami z RAŚ a nazistami spod szyldu Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzeba podkreślić, że służby porządkowe były profesjonalnie przygotowane. Może to dziwić, bo pojawiła się informacja, że Marsz Jedności był w Opolu największą manifestacją od dekady, kiedy dziesięć lat temu urzędnicy z opolskiego Urzędu Miasta i Urzędu Wojewódzkiego zdołali zmobilizować mieszkańców Opola do wyjścia na ulice, by bronić dla siebie województwa opolskiego.

Natomiast dziś ulicami Opola przemaszerowali Górnoślązacy, aby zamanifestować swój sprzeciw przeciwko haniebnemu podziałowi regionu. Protestowali obok siebie mieszkańcy Rybnika, Katowic, Chorzowa, Bytomia, ale także Kluczborka, Olesna, Strzelec Opolskich czy Kędzierzyna-Koźla i innych miejscowości. Śmiało więc można rzec, że świadomość kulturowej jednolitości Górnego Śląska jest faktem. Z kolei trasa spod Urzędu Wojewódzkiego pod Urząd Miasta symbolizuje swoisty węzeł gordyjski, który zmajstrowała polityczno-urzędnicza klika z Opola w celu chronienia własnych interesów kosztem górnośląskiego regionu.

Mimo chłodnej aury atmosfera wydarzenia była gorąca. Podgrzała ją grupka 15-20 kontrmanifestantów wykrzykujących absurdalne hasła, które sprowadzić można do jednego „Polska dla Polaków”. Trudno podejmować dyskusję z polskimi nazistami, którzy wobec górnośląskich regionalistów szermowali również okrzykami: „Faszyści, faszyści!”. Nota bene spowodowali tym wybuch śmiechu wśród Górnoślązaków. Nie ulega wątpliwość, że mamy do czynienia niestety z pewną grupką radykałów czerpiących swoje poglądy z ideologii, która Śląskowi właśnie przyniosła katastrofę. Stanowi ona margines wobec milczącej większości mieszkańców odrzucających całkowicie ideę regionu jednego narodu, jednego języka, jednego sposobu myślenia o naszych górnośląskich sprawach.

Poniżej znajduje się lista najciekawszych artykułów o Marszu Jedności Górnośląskiej:
Gazeta Katowice: Zwolennicy autonomii Śląska demonstrowali w Opolu
NTO: Marsz Jedności Górnośląskiej przeszedł ulicami Opola
Gazeta Opole: Ruch Autonomii Śląska prosił o ochronę policję
TVS: Marsz Ruchu Autonomii Śląska w Opolu (materiał filmowy)
MMSilesia: RAŚ kontra ONR w Opolu [Zdjęcia + Wideo]

Materiał TVS, http://www.tvs.pl/

Reklamy

3 myśli w temacie “Marsz Jedności Górnośląskiej 2009”

  1. Przypomnę, że równo tydzień temu został zdelegalizowany przez polski sąd Obóz Narodowo-Radykalny z Brzegu za odwoływanie się do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu.
    W powyższym wpisie/eseju termin „polscy naziści” odnosi się do ideologii nienawiści rasowej, którą niestety reprezentuje ONR.

  2. Autora strony informuję że jeżeli w ciągu najbliższego tygodnia nie zniknie określenie „polscy naziści” zostanie wytoczona sprawa o zniesławienie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s