Wąskie horyzonty „Horyzontów”


Takimi plakatami nie buduje się społeczeństwa obywatelskiego! źródło plakatu: http://www.horyzonty.eu

Na stronie stowarzyszenia „Horyzonty” oraz na ulicach Opola pojawił się plakat zachęcający do wywieszenia polskiej flagi państwowej w rocznicę odzyskania niepodległości. Jednym słowem można skomentować akcję tej prawicowej młodzieżówki: żenada.

W zachodniej części Górnego Śląska (woj. opolskie) mieszka większość polska, mniejszość niemiecka oraz mniejszość śląska. Od upadku eseldowskiej kliki ze lwicą lewicy na czele w województwie opolskim władzę przejęła umiarkowana prawica z PO, która dokooptowała sobie mniejszość niemiecką za przystawkę. Strasznie kole to w oczy radykalnych prawicowców, którzy raz na jakiś czas dają o sobie znać. W różnych happeningach prezentują dość składny przekaz: władza w województwie ma należeć wyłącznie do Polaków. Nie będę robił w tym miejscu wycieczki do sedna liberalnego państwa demokratycznego, gdzie rządzi większość ograniczona prawami mniejszości. Pragnę jednak zwrócić uwagę, że skandalem jest wykorzystanie reprintu nazistowskiego rozkazu o zakazie wieszania biało-czerwonej flagi.

Nie ulega wątpliwości, że intencją pomysłodawców było uderzenie w mniejszość niemiecką. Iracjonalna (albo bardzo racjonalna) próba skonfliktowania sytuacji społecznej na Śląsku Opolskim, świadczy jak najgorzej o członkach „Horyzontów”. Oprócz tego, że próbują zbić polityczny kapitał na niechęci, jaką odczuwa część Polaków do swych niemieckich sąsiadów, to szkodzą sami sobie. Próba budowania postaw patriotycznych na negatywnych emocjach może przynieść tylko i wyłącznie fatalny skutek.

Reklamy

2 myśli w temacie “Wąskie horyzonty „Horyzontów””

  1. No, tym samym wykazują intelektualną schizofrenię. Chcąc robić coś dla lokalnej społeczności zapominają, że historia Opola zaczęła się na długo przed 1945 r. Ważni są ludzie, ale nie można zapominać o historii miejsca, w którym się żyje.
    Jeśli nie wypracują wspólnego mianownika między tymi elementami, poniosą klęskę. Niestety po plakacie można już wysnuć wniosek, że niektórym Opolanom bliżej do Warszawy niż Opola.

  2. Ciekawe rezultaty mogłaby przynieść próba ustalenia, gdzie podczas wojny pojawił/pojawiał się orginał tego obwieszczenia. Z racji mojej skromnej wiedzy nie pretenduję do bycia znawcą nazistowskiej nowomowy ani tego okresu w ogóle, ale myślę, że „obszar obsadzony przez władze niemieckie” to raczej okupowane obszary Polski – GG ew. terytoria przyłączone do Rzeszy po 39′ – a więc plakat taki nie mógłby się pojawić w ówczesnym Opolu. Użycie go byłoby wtedy dośc osobliwe w kontekście lokalnego charakteru „Horyzontów” jako stowarzyszenia Opolan 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s