Żółto-niebieski i basta!


Wizualizacja: Marcin Nowak z MMSilesia.

Na wstępie postawię sprawę jasno: Stadion Narodowy w Chorzowie powinien być przemianowany na Arenę Górnośląską oraz pomalowany w nasze żółto-niebieskie barwy. Nie traktuję tego jako zamach na polską symbolikę, ale jako elementarny szacunek dla idei regionalizmu. Polacy cierpią na deficyt regionalnej świadomości, która została całkowicie wyparta z dyskursu publicznego, dlatego rzeczą kluczową w wolnej i demokratycznym kraju jest podkreślanie, że oprócz biało-czerwonej flagi, mamy również żółto-modro fana. Tym samym, z wielką sympatią odnoszę się do propozycji Ryszarda Sadłonia, radnego miasta Chorzowa, by stadion śląski był w końcu śląski.

Sprawę pierwszy podjął portal mmsilesia.pl, a za nim Gazeta Katowice, na której forum jak zwykle rozpętała się burza. Nie ma sensu odnosić się prostackich argumentów przeciwników pomysłu. Uważam, że Stadion Narodowy powinien znajdować się w Warszawie, zgodnie z centralistyczną optyką polskiego patriotyzmu. Dosadnie, ale i konkretnie do pomysłu odniósł się Jerzy Gorzelik (RAŚ) mówiąc:

„Odbierając nam szansę na Euro, napluto nam w twarz, a my udajemy, że pada deszcz. Musimy się w końcu wyleczyć z tej dziwnej przypadłości, której głównym założeniem jest uszczęśliwianie innych. Na przestrzeni lat jesteśmy najsilniejszym piłkarskim regionem w Polsce. Piłka nożna to część naszej kultury i dziedzictwa. Żółto-niebieski stadion to znakomity sposób, żeby promować Górny Śląsk.”

Lider Ruchu Autonomii Śląska zapowiedział również interwencję w tej sprawie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s