Jaki jest albo był śląski kołocz?


Czy będzie to kolejny akt exodusu górnośląskości ze zamkniętego skansenu? Trudno cokolwiek powiedzieć po pięciominutowym trailerze, dlatego trzeba czekać cierpliwie do premiery.

Reklamy

3 myśli w temacie “Jaki jest albo był śląski kołocz?”

  1. Panie Mariuszu, dziękuję za wypowiedź. Mam do niej jednak kilka uwag. Nie prawdą jest, że język determinuje przynależność do konkretnego narodu. Moim zdaniem definiowanie narodu poprzez kryteria „obiektywne” (język, pochodzenie etniczne, wspólna historia) jest z gruntu fałszywe i skompromitowało się w ubiegłym wieku. Niestety Pana wypowiedź odzwierciedla to anachroniczne myślenie o narodzie.
    W 1910 r. przeprowadzono w Prusach spis powszechny, w którym ujawniono, że na Górnym Śląsku mieszka 53% Polaków, tzn. osób mówiących tzw. dialektem śląskim. Polscy działacze narodowi byli w szoku, że aż tak dużo. Probus słusznie zauważył, że ci Polacy nie zagłosowali w plebiscycie za Polską, choć powinno być to logiczne z punktu widzenia pana definicji narodu.
    A jakie są fakty, panie Mariuszu?? Śląskie rodziny były przez takie „obiektywne” patrzenie na kwestie narodowości, sprowadzone do przedmiotów, nie podmiotów. Dzielono je na Niemców i Polaków, na siłę wtłaczając w nacjonalistyczne schematy. Te rodziny rozpadały się, gdy część ich członków była stygmatyzowana, plakietkowana Niemiec-Polak. Tak było w mojej rodzinie i podejrzewam, że tak było w rodzinie pana dziewczyny. Pewnie też znalazłaby się u nich „czarną owcę” 😉
    Na nasze śląskie sprawy trzeba patrzeć przez pryzmat pozbawiony nacjonalizmu. Życzę powodzenia.

  2. Przykro patrzeć, jak Ślązak powtarza bezkrytycznie brednie nacjonalistycznej propagandy. Nie wiesz, że ci straszni Niemcy też byli Ślązakami? Jeśliby Korfanty ,,pokazał Niemcom gdzie ich miejsce, to Górny Śląsk jest w większości niemiecki, bo w plebiscycie w 1921 60% głosów oddano na Niemcy. Sam Korfanty przyznawał, że 1/3 mieszkańców autonomicznego województwa identyfikuje się wyłącznie jako Ślązacy (a można sądzić, że był raczej skłonny zawyżać niż zaniżać tę liczbę). Nikt nie neguje obecności Polaków na Śląsku, ale jeśli myślisz, że historia Śląsk przed 1945 to głównie albo wyłącznie historia polska, to pozostajesz w grubym błędzie i pomijasz fakty.

  3. Strasznie jednostronny ten zwiastun! Oczywiście pokazany stadion Ruchu i kibiców, którzy są zwolennikami RAŚ! Szkoda, że żaden z autorów nie przedstawił skąd się wzięła nazwa „Ruch”. To ja przypomnę Ruch Narodowo Wyzwoleńczy założony przez Polaków zamieszkujących te ziemie. Nikt nie wspomina, że Niemcy przed wojnami nazywali ludzi mówiących po Polsku POLAKAMI! Nikt tez nie mówi jak Niemcy przezywali tychże Ślązaków „Wasserzupa”! Kpiąc z wodzionki, którą jedli. Gdzie są te wszystkie fakty? Zapomniano o nich? Pochodzę z Siemianowic. nie mam korzeni śląskich, ale urodziłem się tutaj. Poznałem dziewczynę, której rodzina mieszka tu od 8 pokoleń, a wszyscy mężczyźni z rodziny walczyli u boku Korfantego. Nie macie pojęcia jak się cieszę, że ten człowiek pokazał Niemcom gdzie ich miejsce!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s