Ruch Autonomii Śląska zrobił sobie jaja


W primaaprilisowy czwartek aktywiści Ruchu Autonomii Śląska zrobi sobie jaja. Dosłownie i w przenośni. Pod Urzędem Marszałkowskim zorganizowali happening pod hasłem: „Wielkanocny hazok przynosi śląskim urzędnikom to, czego im brakuje”. Tą zabawną akcją chciał zwrócić uwagę regionalnym politykom, że warto, a czasami nawet trzeba, tupnąć nogą i postawić się rządowi centralnemu. W ocenie RAŚ Zarząd Województwa oraz radni wojewódzcy cechują się miałkością charakteru, służalczością wobec Warszawy oraz przedkładaniem interesu centralistycznego państwa-molocha nad interes Górnego Śląska.

Akcja RAŚ była organizowana przy współudziale wielkanocnego hazoka, tj, zająca. Niestety hazok, wobec wielu obowiązków (przynosi górnośląskim bajtlom prezenty), zdołał autonomistom czmychnąć. Mimo to zostawił śląskim elitom politycznym prezent opatrzony życzeniami po śląsku, które przetłumaczone zostały na język polski

Brif Hazŏka
Zŏcni człōnkowie zarzōndu wojewōdztwa i radni sejmiku, podug gōrnoślōnskij tradycyje Wielkanoc to czas ôbdarowywaniŏ bliskich darkami. Przi tyj przileżytości chcioł bych Wōm ôfiarować to, czego Wōm nojbarzij niy dostŏwŏ. Niydostatek tyn już kupa lŏt dopŏlŏ mocce miyszkańcōw regiōnu. Tymu w tyn szczegōlny czas posyłōm do Wŏs mojich przŏcielōw z Ruchu Autōnōmije Ślōnska z tym skrōmnym darkym. Zrōbcie ś niego nŏleżyty użytek – dlŏ profitu Waszego i cołkigo Gōrnego Ślōnska.
Wasz Hazŏk

List Zajączka
Drodzy członkowie zarządu województwa śląskiego i radni sejmiku, zgodnie z górnośląską tradycją Wielkanoc to czas obdarowywania bliskich podarkami. Z tej okazji chciałbym ofiarować Wam to, czego najbardziej Wam brakuje. Brak ten jest od lat dokuczliwy dla wielu mieszkańców regionu. Dlatego w tym szczególnym czasie posyłam do Was moich przyjaciół z Ruchu Autonomii Śląska z tym skromnym prezentem. Zróbcie z niego właściwy użytek – na pożytek Wasz i całego Górnego Śląska.
Wasz Zajączek

źródło: MM Silesia: „Hazok” przyniósł jaja władzom województwa śląskiego

Po odczytaniu listu zajączka, działacze RAŚ w kolejnych zdaniach słownie wręcz linczowali polityków, regionalnych impotentów:

Koń jaki jest każdy widzi, dlatego wielkanocny hazok postanowił w ten symboliczny sposób wyrazić to, co myśli o naszych regionalnych politykach wielu Górnoślązaków. Naszym elitom brakuje… czego brakuje. Dlatego są zbyt potulni wobec rządu centralnego, zbyt niezaradni w pilnowaniu naszych interesów, zbyt nieporadni w walce z władzą centralną w odzyskaniu naszych śląskich pieniędzy. Nasz zagoniony hazok zapomniał jednak o drobnym szczególe. Nie zdążył tych ogromnych jaj pomalować. Dlatego działacze Ruchu Autonomii Śląska pomalują górnośląskie pisanki, aby nie było wątpliwości, że naszej regionalnej elicie politycznej brakuje górnośląskich jaj.

Z tego co mi wiadomo, marszałek oraz radni wzgardzili tym sympatycznym prezentem. Niewątpliwie musieli czuć zakłopotanie, nawet jeśli akcję RAŚ przeprowadził 1. kwietnia. Happening z przymrużeniem oka niestety objawił smutny stan rzeczy. Pośrednio największe cięgi zebrała Platforma Obywatelska, która przecież rządzi w województwie śląskim. Politycy PO w regionie są całkowicie pozbawieni lwiego temperamentu w walce o odzyskiwanie każdej złotówki, którą przecież Górny Śląsk wpłaca do budżetu państwa. Wolą uciekać od problemu finansowej dyskryminacji ze strony centrali niczym hazoki na hołdzie.

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Ruch Autonomii Śląska zrobił sobie jaja”

  1. Wyczytałem w śląskim górnośląskim czasopiśmie Akcja Narodowa że RaŚ to są Żydzi. I rzeczywiście jak spojrzeć na członków to jako żywo ich przypominają….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s