Wyborcze standarty Platformy Obywatelskiej


Mirosław Sekuła, na konwencji wyborczej PO w Zabrzu mówił o kandydatach: „Wybierając kandydatów, wybieraliśmy najbardziej uczciwych z uczciwych, najbardziej pracowitych z pracowitych i najbardziej sprawnych ze sprawnych kandydatów”. Nie ulega wątpliwości, że do każdej tego typu deklaracji z ust polityka, trzeba podchodzić z przymrużeniem oka. Jednak mimo to łudziłem się, że platfomersi zaprezentują w kampanii trochę wyższą kulturę polityczną niż przedstawiciele drugiej największej partii ogólnopolskiej. Niestety puste deklaracje o „najbardziej uczciwych z uczciwych” mają się nijak do rzeczywistości kampanii wyborczej. Jako kandydat Ruchu Autonomii Śląska na własnej skórze poczułem jak bezczelne i chamskie mogą być zachowania niektórych działaczy Platformy Obywatelskiej. Warto opisać te „wysokie standardy” nie po to, by się wyżalić, tylko aby prosto i bez ogródek napiętnować osoby łamiące prawo.

Kandydat PO do Rady Powiatu Mikołowskiego, Adam Myszor, będzie pierwszym przywołanym do tablicy. W nocy z 31.X na 1.XI zalepił na terenie gminy Wyry k. Mikołowa plakaty Ruchu Autonomii Śląska, które znajdowały się na płytach z dykty. Startujący z ostatniego miejsca na liście „młody wilczek” nakleił na nasze materiały wyborcze plakaty „Adam Myszor – chłopak z energią” oraz plakaty ze zdjęciem, na którym wspomniany kandydat wita się z prof. Buzkiem.


Kliknij, by zobaczyć więcej zdjęć

Niestety pan Adam, jako doradca asystenta prof. Buzka, chcąc się pochwalić znajomością z szanowną personą, złamał prawo. Ciekawe czy były premier byłby zadowolony z takiego współpracownika? Łamanie prawa dotyczy wg naszych prawników:

  • art. 288 Kodeksu karnego, który mówi o niszczeniu cudzego mienia
  • art. 64 Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich, który ustala między innymi ochronę prawną nazw komitetów (w naszym przypadku nazwy – KW Ruch Autonomii Śląska – umieszczonej na plakatach)

Próbowaliśmy załatwić sprawę polubownie. Przeprowadziliśmy z kandydatem dwie rozmowy telefoniczne w poniedziałek (1.XI) oraz wtorek (2.XI). Prosiliśmy wyłącznie o ściągnięcie bezprawnie umieszczonych plakatów z naszych materiałów wyborczych. Ku naszemu zdziwieniu, Adam Myszor, [sic!] student prawa, przekonywał nas, że nie jest łamaniem prawa zaklejanie plakatów tylko ich niszczenie. Innymi słowy, przyznał się do tego, że nasze plakaty zakleił!

Niestety opieszałością kandydata PO zostaliśmy zmuszeni w czwartek (4.XI) do powiadomienia policji. Wobec ewidentnego łamania prawa nie było problemu z przyjęciem zgłoszenia. Mimo dostarczenia dokumentacji fotograficznej, funkcjonariusz policji poinformował nas o konieczności przeprowadzenia wizji lokalnej, która miała odbyć na dniach. Niestety, dziś okazało się, że wszystkie bezprawnie zaklejone płyty zostały ściągnięte, a na ich miejscach pojawiły się plakaty kandydata PO, pana Stanisława Andrzeja Kani! Dodam tylko, że startuje on z tej samej listy co Adam Myszor. Bulwersuje najbardziej fakt, że Ruch Autonomii Śląska nie wystawia list do powiatu mikołowskiego! Tym samym, nie stanowimy zagrożenia dla wspomnianych delikwentów. Całą sytuację można więc określić jako chamstwo i prostactwo.

Reasumując, warto przytoczyć słowa Grzegorza Schetyny wypowiedziane na wspomnianej konwencji Platformy Obywatelskiej w Zabrzu. „My tych ludzi proponujemy, my za nich gwarantujemy. Prosimy wyborców, żeby im zaufali, bo warto ufać tym ludziom, warto ufać Platformie”. Mając ową konstatację na uwadze, pozwolę sobie jeszcze raz zaufać Platformie. Mam nadzieję, że Adam Myszor i Stanisław Kania, osoby łamiące nie tylko standardy ale i prawo, zostaną usunięte z list wyborczych i pociągnięte do odpowiedzialności karnej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s