O tym, co o RAŚ-u bajkę napisał


Mimo iż Prezydent „nie rozumie pomysłu”, musiał się na temat wypowiedzieć. Źródło zdjęcia: www.prezydent.pl

No to wesoła gromadka, złożona z oponentów RAŚ z centrali, ma nowego członka. Tym razem sam Prezydent RP Bronisław Komorowski włączył się do dyskusji o złych i niegodziwych autonomistach. Poza tym, udowodnił kolejny raz, że brakuje mu kindersztuby. Bowiem jak nakazuje „warszawska przyzwoitość” przybył z początkiem grudnia na Górny Śląsk, na Barbórce w Bieruniu pojadł, popił, a na koniec, zamiast podziękować, zbeształ gospodarza.

Nie rozumiem tego pomysłu i jestem nim zaniepokojony, bo uważam, że w ramach właśnie Polski samorządnej można realizować najlepiej wszystkie aspiracje lokalne. Dzisiaj odnoszę wrażenie, że takie ukształtowanie koalicji może oznaczać lekcję, jaką odebrał w znanej baśni uczeń czarnoksiężnika, który uruchomił złe moce, a potem nad nimi nie był w stanie zapanować. Cytat za: www.prezydent.pl

O tym, że prezydent Bronisław Komorowski „nie rozumie pomysłu” (czyt. nie rozumie, o co chodzi Górnoślązakom) świadczy jego biografia. Jego rodzina pochodziła z Kresów, zaś sam Bronisław szlachetnie urodził się w Obornikach Śląskich, a został wychowany w podwarszawskich Józefowie i Pruszkowie, by całe dotychczasowe życie spędzić w Warszawie. Jeszcze dziś pobrzmiewa mi cytat z jego spotu wyborczego: „Kiedy ktoś mnie pyta, skąd jestem? Odpowiadam z Polski!” Dlatego nie wymagajmy od regionalnego impotenta górnośląskiej empatii! Osoba o takim biogramie, nie zrozumie czym jest ten intymny związek ze swoją małą ojczyzną. Tym bardziej nie jest w stanie wczuć się w emocje tysięcy Górnoślązaków, którym przede wszystkim zależy na pomyślności i rozwoju swojego miejsca na ziemi.

Mimo iż Prezydent „nie rozumie pomysłu”, musiał się na temat wypowiedzieć. Co jak wiemy jest standardem polskiej polityki. Znamienna jest jednak narracja prezydenta Komorowskiego. W jego ocenie RAŚ jest złym czarnoksiężnikiem, który przy pomocy czarnej magii kusi na pokuszenie prostych Górnoślązaków. Uczniem natomiast ma być Tomasz Tomczykiewicz, który przekabacił większość członków Platformy Obywatelskiej w województwie śląskim i zdołał przygarnąć górnośląskich autonomistów do rządów w województwie. Ta disnejowska analiza jednak niczym nie odbiega od innych bezczelnych słów, wypowiedzianych przez centralnych polityków, którzy ze stolicy próbują nas pouczać i instruować jak mamy się prowadzić.

Kończąc chciałbym zwrócić się bezpośrednio do prezydenta Komorowskiego, na którego oddałem swój głos. Panie Prezydencie, RAŚ-em można straszyć prosty ludek w Kongresówce, który podobnie jak Pan nie rozumie, czym jest Górny Śląsk. Wybory samorządowe dobitnie pokazały, że ten prosty ciemny śląski ludek okazał się świadomym swoich praw obywatelem. Postawił na autonomię czyli na samorządność.

Reklamy

7 myśli w temacie “O tym, co o RAŚ-u bajkę napisał”

 1. Sam jesteś Maras ciemniakiem skoro nie rozumiesz, że można być przeciwko czemuś tak samo jak za czymś, i to mówię Ci ja HANYS z Polski, mom wos w rzici. Nie rozumicie, ze kożdy mo prawo do swojego zdania, Komorowski nikogo nie obraził, za to TY musisz obrażać jego. BOS GUPIELOK. Co z tego ze pochodzi z Kresów?
  Synek, połowa „dypnych ślonzoków” z RAŚ pochodzi z Gorolyi i nikomu tego nie wypominom, bo to nie ma sensu.

  Jestem Hanysem, jestem za europą ojczyzn i mom kajs europa regionów, Gorzelikiem gardzę tak samo jak on Polską, bo to moja ojczyzna, tak wybrałem i nie fanzolcie już.

  1. O tych, których dziadkowie lub rodzice nie są stąd, a mimo to czują się Ślązakami już pisałem. Czują się Ślązakami, bo nabyli wtórnie to poczucie przywiązania do swojej małej ojczyzny, hajmatu, domowizny… Prezydent Bronisław Komorowski jak wykazałem nie ma swojej małej ojczyzny, dlatego nie zrozumie Ślązaka.
   Możesz być kim chcesz, możesz gardzić kim chcesz, to Twój wybór.

  2. @Dość Pogardy: oczywiście, że można być przeciwko czemuś tak samo jak można być za czymś. Ale nie zwalnia to wpierw ze zrozumienia sprawy, na temat której zabiera się głos.

  3. Jo też żech je Hanysem, Moi starziki łod łojca ze strony, walczyli za Polsko w 3 powstaniach. Tera my Ślązoki mogymy być Polokami jawnie i z dumą. Momy naszego Prezydenta kerego ty Marasie ni mosz prawa wyszydzać, bo ty mu nie dostowosz do pięt. Powiydz gdo ci płaci za te farmazony kere sam we internecie pleciesz. Moge żeś sie skumplowoł z tą szmatą kero sama się wypędzioło przed Rusami bo się bola co jei foter narozrobiół, a tera tam w Reichu wrzeszczy jako im sie krzywda zrobioła, bez to, że abo uciekali razem z Adolfem, abo złostali wysiedleni. Nos Poloków Ślązoków i inkszych Poloków Nimce wysiedlali do Auschwitz kaj złostali zamordowani. A wiela ich do Auschwitzu wywiyźli skuli tego, że tacy kabociorze jeich do Gestpo meldowali, kabociorzy je tera tyż choć sie dekujom. Te „wypęsdzone” jak to baba z Reichu godo majom szczyńsci, bo jakby ich Nimce wypędzali, to by wylecieli bez kumin. Tyn kery cie nazwoł ciemniokem mo recht i dobrze ci pedzioł.

   1. Po prowdzie Ślonzok poradzi po godce rozeznać eli wto richtig godo abo ino udowo, że godo.

    A teraz po polsku. Ostatnio często spotykam się w internecie, jak oponenci RAŚ próbują atakować górnośląskich regionalistów karkołomnie używając śląskiego. Zarówno poziom językowy w jak i intelektualny tych ataków jest żenujący. Ci co ze śląskim są na ty, potrafią szybko wychwycić błędy, które bezlitośnie obnażają takiego Ślązaka z eksportu. Również w tym przypadku nie ma sensu podejmować dyskusji, bo po pierwsze na anonimy się nie odpowiada.
    W każdym razie dobrze, że taki komentarz wreszcie pojawił się na blogu, bo już dawno chciałem zwrócić uwagę na tak instrumentalne traktowanie języka śląskiego w internetowcy potyczkach między ROPŚ a RAŚ.

    1. Panie Marasie. Musza ci pedzieć, że żeś je młody i to co wiysz o Śląsku, to je tela co rześ sie dowiedzioł łod inkszych RAŚiów. Jo mom swoje lata i cołki Śląsk znom jak swoja kapsa. Kie byś wiyncy wiedzioł ło naszym piyknym Ślasku, to byś takich gupót nie fanzolyl. Śląsk boł pd szczewikem prusoków. Ślązoki nikaj nie jeździły, bo te rychtyk Ślązoki to byly abo robotniki kere musieli na prusokiw robić bez colki dzień to je dwanoście abo trzinoscie godzin na dzień, abo gospodorze kerzy colki dzień robiyli abo na polu, abu we chlywie przy krowach, kurach, gęsiach, amusieli też jechać foron na torg do miasta co by cosikej tam sprzedać. To też kożdo okolica a było że i wieś bez tela lot cudzej udręki i niymożności spotykanio sie ze sobom, zrobioła sie swoja Śląsko godka kero sie trocha jedna łod drugij różniła. A jak ech zajecoł na kole 20 kilometrów dalij, to te same słowa trocha sie różnioły. Jak ześ zajechoł do Glywic to już moc sie różnioły, a jak jo boł w Opolu, a rychtyk to pod Opolem we wsi , to dziepiyro ta nasza piykno śląsko gwara miała inkszy wygląd. Kożdo śląsko gwara choć sie różni to je nojpjykniejszo ze wszyskich polskich gwar. Tak to jo ci wierza, że mogesz mieć kere trudności z tom naszą śląską polską gwarą. Ale jak widza z łobrozka, to żeś je młody karlus, i musisz sie jeszcze trocha nauczyć o ślaskich godkach. Życza i w tym nowym roku aby Ponbóczek ci sprzyjoł i aby nie doł ci sie skabociorzyć z tymi zaprzańcami z RAŚiowego fereinu, bo miyszkosz w stronach kajś wele Pszczyny, kaj Poloki zawdy byli we wiynkszości, a wiela s nich we powstaniach pokozało Prusom kaj pieprz rośnie.
     Do Prezydenta naszego, kożdy Polok a nawet kożdy obywatel Polski musi sie odnośić z poszanowaniym. Tego my Ślązoki som nauczyni łod naszych ojców, kerzy za polski Śląsk łoddowali wszysko co mieli nojdrogszego.

     1. Używanie argumentów ad personam, świadczy o braku argumentów. Dlatego prosiłbym o podarowanie sobie komentarzy nt. mojego młodego wieku.
      Miałem prawo skrytykować wypowiedź prezydenta RP, bo jestem jego wyborcą. Proszę wskazać mi zdanie, które świadczy, że nie odnoszę się z do urzędu głowy państwa z poszanowaniem.
      W każdym razie, dziękuję za komentarz, bo natchnął mnie on do napisania kolejnego posta nt. „oddawania za polski Śląski tego co najdroższe”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s