Prośba o zaprzestanie dyskryminacji Górnoślązaków – list do Prezydenta RP


Pod prośbą o zaprzestanie dyskryminacji Górnoślązaków podpisuję się obiema rękoma. Mam nadzieje, że mój górnośląski rodak, autor poniższego apelu nie będzie miał mi za złe, że wklejam w tym miejscu całość jego tekstu. Wobec politycznej nagonki na Ruch Autonomii Śląska, która przerodziła się w internecie wręcz w szczucie na Górnoślązaków, wreszcie ktoś potrafił wyartykułować to, co czuje dziś tysiące mieszkańców naszej krainy.

Szanowny Panie Prezydencie,

piszę do Pana, jako Pana wyborca, jako Górnoślązak i jako obywatel Rzeczpospolitej Polskiej. Piszę w reakcji na Pana słowa wypowiedziane podczas wizyty w Bieruniu z okazji Święta Św. Barbary patronki górników nazywające 120 000 wyborców Ruchu Autonomii Śląska „złą mocą’.

Jestem młodym człowiekiem, absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, od wielu lat ciężko pracującym, aby móc utrzymać się i żyć samodzielnie oraz płacić podatki i wszystkie inne składki nałożone przez Państwo na obywateli. Aktywnie działam w organizacjach społecznych pracując jako wolontariusz, organizując szkolenia dla młodych ludzi i dla nauczycieli, a także pomagając młodzieży realizować pierwsze w życiu projekty, dzięki którym mogą zdobywać doświadczenie, poszerzać swoje horyzonty. Jeszcze od czasów matury staram się dzielić z innymi swoim czasem, swoją wiedzą i pracując za darmo na rzecz rozwoju mojej społeczności lokalnej. Dlatego niezwykle zabolały mnie Pana słowa, nazywające mnie „Złą mocą”.

W obliczu trwającej kampanii wymierzonej w Ruch Autonomii Śląska po legalnie wygranych wyborach samorządowych czuję, że wszystkie te słowa wymierzone są we mnie i w moich przyjaciół, rodzinę i sąsiadów. To ludzie tacy jak ja głosowali na RAŚ i to ludzie tacy jak ja go tworzą i wspierają – młodzi aktywni ludzie, którzy chcą by władza była bliżej obywateli, aby nie dało się zrzucić odpowiedzialności za Państwo na kogoś innego. Tymczasem jesteśmy traktowani gorzej niż skrajni nacjonaliści i neonaziści, którzy do niedawna byli w rządzie, w zarządzie mediów publicznych oraz wielu innych Państwowych instytucji.

Rozumiem, że w przypadku partii populistycznych takich jak PiS czy też stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza mogą padać tego typu nieuwiarygodnione tezy. Nie jest to natomiast godne funkcji jaką Pan sprawuje. Głosowałem na Pana, podobnie jak uczyniło to wielu członków i sympatyków Ruchu Autonomii Śląska. Głosowaliśmy, ponieważ wierzyliśmy, że w przeciwieństwie do świętej pamięci Pana poprzednika oraz Pana kontrkandydata z ostatnich wyborów – będzie Pan Prezydentem wszystkich obywateli Państwa Polskiego oraz zakończy Pan haniebny okres dyskryminacji mniejszości, jaki miał miejsce za czasów rządów i prezydentury Panów Kaczyńskich.

Jako Górnoślązacy pragniemy przywrócenia autonomii w nowoczesnej formie, gdyż uważamy to za najlepsze rozwiązanie,które zapewni rozwój Rzeczpospolitej Polskiej. Jesteśmy przeciwni separatyzmowi, gdyż jak widać na przykładzie Unii Europejskiej mniejsza skala oznacza mniejsze wpływy w Europie i na Świecie. Ponadto uważamy, że byłoby to niesprawiedliwe wobec pozostałych regionów. Jesteśmy pragmatykami, nie romantykami, nie chcemy rewolucji dla pięknych idei, ani głupiego rozlewu krwi – nasz lud dość wycierpiał, chcemy natomiast mieć przestrzeń dla naszej inności. Swobodę pracy i działania, której naszym zdaniem w obecnym rozwiązaniu ustroju Państwa brakuje.

Dlatego zwracam się do Pana z uprzejmą prośbą, by jako Prezydent wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, stanął Pan w obronie bezprawnie atakowanych obywateli Państwa Polskiego oraz wezwie Pan do zaprzestania dyskryminujących ataków na Górnoślązaków i legalnie wybranych Radnych Sejmiku Śląskiego.

Z wyrazami szacunku

Krzysztof Duda
źródło apelu: http://www.silesia24.com.pl/blog/krisd/

Reklamy

3 myśli w temacie “Prośba o zaprzestanie dyskryminacji Górnoślązaków – list do Prezydenta RP”

  1. Niech pan se dziwi panu prezydentowi. zapewne Pana intencje są prawe i godne uznania. Ale należy pan do organizacji RAŚ której aktywni członkowie rozpowszechniają kłamliwe i szkalujące nasze państwo , a także Ślązaków-Polaków. mam wiarygodne informacji które te tezę potwierdzają Oto przykład: Aktywny członek RAŚ, kandydat z nadania tej organizacji do rady miasta Rybnika, niejaki Jan Rduch publikuje obrzydliwości:„Po zakończeniu II wojny światowej, reżim hitlerowski zostaje zastąpiony komunistyczną i polską okupacją” i dalej „ Nasze Śląskie cmentarze zostały po wojnie zrabowane przez przybyłych tu tych, o tej „wyższej” kulturze, którzy … dokonali dzieła zniszczenia.” i dalej „Wszystko to odbyło się za przyzwoleniem władzy kościelnej – administratorów cmentarzy.” i dalej „Pytam czy Ślązacy, ich dzieci i wnuki też mają niszczyć, równać z ziemią groby tych, co tu przybyli?” i dalej „Ta piękna …….ziemia genius loci , po zawieruchach wojennych została przez hieny narodowe rozszarpana” i dalej „Młodzi Ślązacy z opolskiego, wcieleni do wojska polskiego za marzenia o wolnym i autonomicznym Śląsku, przez polski wojskowy sąd byli skazywani na karę śmierci,” i dalej „…Ślązak jest ulepiony z innej gliny niż Polak, …” i dalej„Za te wszystkie barbarzyństwa zadane krzywdy już po wojnie, nie usłyszeliśmy od naszych braci i sióstr Polaków: – „Przepraszamy i prosimy o o wybaczenie” i dalej „Górny Śląsk ……byłby …. rajem …gdyby ., do którego polski jad nie byłby wpuszczony.” i tak dalej można cytować tego kandydata RAŚ na radnego . To może uda się Panu znaleźć w internecie, gdzie ja to znalazłem. Może też pan przeczytać w internecie ich stronę Schlesische Schwalbe zwiastującą powrót do pruskich czasów i wychwalające wszystko co niemiecki a to polskie to nic nie warte. Co mam zrobić i co mają zrobić ci co poślubili Polaków-Ślązaków i Polaków z innych kresów Polski? Czy mają im czytać te plugastwa pisane przez RAŚ? Jeżeli pan uważa że te plugastwa są usprawiedliwione, to OK. Jeżeli Pan się ich wyrzeka, to miech Pan przeprosi Pana prezydenta. Bładzienie jest ludzką rzeczą, ale trwanie w błedzie jest niegodne człowieka.

    1. Przewodnik „Śląsk ziemia nieznana” nie został wydany przez Ruch Autonomii Śląska, a cytaty odzwierciedlają osobiste poglądy pana Rducha. Jeśli faktycznie pochodzą z tej publikacji to i tak nie widzę związku ich z wypowiedzią prezydenta RP nt. regionalistów. Poza tym, mam przeświadczenie graniczące z pewnością, że prezydent Bronisław Komorowski nie czytał tego przewodnika.

      1. Ale widział wywieszoną flagę w Sejmiku Śląskim gdy Gorzelik uzyskał wymagane głosy. Flagę z wielkim napisem „Schlesien” . A tu jest Śląsk i nie żaden Schlesien i jak to członkowie RAŚ uwielbiają mówić Heimat. ‚Fur das Land zu kampfen bien ich stets bereit” oczywiście walczyć nie za Śląsk, a za Schlesien.
        Poza tym Jan Rduch jest aktywnym członkiem RAŚ i to RAŚ wystawiło go na kandydata do rady miasta. Widać osobiste poglądy Rducha są w pełni akceptowane przez RAŚ. A Pan Prezydent zna te obelżywe wypowiedzi Rducha. Zapewniam Pana .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s