O Polsce, która jest najważniejsza na Górnym Śląsku


Odrabiając wieczorem całodzienną prasówkę natrafiłem na informacje o deklaracji programowej ugrupowania Polska Jest Najważniejsza. Dziś w Katowicach liderzy PJN wygłosili kilka mniej lub bardziej górnolotnych frazesów o tym, jakiej chcą Polski:

bezpiecznej, zasobnej, sprawiedliwej, wolnej, niepodległej, nowoczesnej, cieszącej się szacunkiem i sympatią na świecie, dbającej o swoją historię i tradycję, pamiętającej o wszystkich swoich obywatelach, bez względu na płeć, wiek, poglądy polityczne, wyznanie czy sympatie.
źródło: Dziennik Zachodni, za: PAP

Rozgadali się o Polsce, nie wspomnieli o Górnym Śląsku. Jakoś nie potrafię powstrzymać się od domysłów, że woleli o Śląsku nie wspominać. Dziś przecież mamy złą prasę za to, że odważyliśmy się postawić na tych, dla których to Górny Śląsk jest najważniejszy. Zaraz ktoś zarzuci mi „silezjocentryzm” albo wyzwie od śląskiego szowinisty, lub ograniczy się do określenia o regionalnym egoizmie. Proszę bardzo. Myślę jednak, że lepszym miejscem na wygłoszenie owej deklaracji programowej w obecnym brzmieniu byłaby Warszawa. A manifest PJN należałoby uzupełnić o podtytuł: „Polska jest najważniejsza, bo Warszawa jest najważniejsza!” Jeśli jednak wybrano Katowice, to można było pokusić się o przemycenie śląskiego wątku.

Bowiem Górny Śląsk ma Rzeczpospolitej Polskiej do zaoferowania nie tylko węgiel. W przestrzeni idei politycznej możemy zaproponować Polsce, w której po dziś dzień panują standardy rodem z „Przywiślańskiego kraja”, tradycję prawdziwej i realnej samorządności, tradycję przedwojennego autonomicznego Województwa śląskiego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s