Z domowego archiwum


Zdjęcie, wygrzebane z domowego archiwum, przedstawia Piusa Karwota – mojego pradziadka – syna Juliusza i Magdaleny (z d. Wiesiołek) Karwot, urodzonego 1 lipca 1891 r. w Kłodnicy (dziś dzielnica Kędzierzyna-Koźla) na Górnym Śląsku. Fotografia pochodzi z okresu Wielkiej Wojny. Będąc w pruskiej armii cesarza Wilhelma, Pius Karwot walczył na froncie zachodnim. W okresie plebiscytowym rozbijał niemieckie spotkania w powiecie kozielskim. Uczestniczył w trzecim powstaniu śląskim po stronie polskiej. Po podziale Górnego Śląska osiadł w Wilkowyjach k/Mikołowa w ówczesnym powiecie pszczyńskim.

Mój pradziadek miał siostrę, Katarzynę, która wyszła za mąż za naczelnika poczty w Kłodnicy. Tam też mieszkała do 1945 r. Jej rodzina uznana za Niemców została wypędzona i ślad po niej zaginął.

Losy mojej rodziny są przykładem na to, jak polski i niemiecki nacjonalizm podzieliły Ślązaków. Są przykładem na to, że polskie powstania na Śląsku były na prawdę wojną domową.

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Z domowego archiwum”

  1. Gratulujemy rodziny prawdziwie zakorzenionej w śląskie i życie i sprawy śląskiej Ojczyzny. Niestety, to dość często przez centralistów uczciwych ludzi stąd dotykały przykre koleje losu, czasem wielkie rodzinne tragedie. Tymczasem, dziś, wielu dygnitarzy, chce ich życiorysy wykorzystać w doraźnej polityczno-sondażowej wojence. I jak tu traktować poważnie np. prof. Buzka?

    zainteresowanych odsyłam na naszą stronę http://www.silesian-adler.blogspot.pl Tam zawieramy nieco inny punkt widzenia na śląskie sprawy, odmienny nawet od RAŚ
    Pozdrawiamy
    ekipa SA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s