Z domowego archiwum


Zdjęcie, wygrzebane z domowego archiwum, przedstawia Piusa Karwota – mojego pradziadka – syna Juliusza i Magdaleny (z d. Wiesiołek) Karwot, urodzonego 1 lipca 1891 r. w Kłodnicy (dziś dzielnica Kędzierzyna-Koźla) na Górnym Śląsku. Fotografia pochodzi z okresu Wielkiej Wojny. Będąc w pruskiej armii cesarza Wilhelma, Pius Karwot walczył na froncie zachodnim. W okresie plebiscytowym rozbijał niemieckie spotkania w powiecie kozielskim. Uczestniczył w trzecim powstaniu śląskim po stronie polskiej. Po podziale Górnego Śląska osiadł w Wilkowyjach k/Mikołowa w ówczesnym powiecie pszczyńskim.

Mój pradziadek miał siostrę, Katarzynę, która wyszła za mąż za naczelnika poczty w Kłodnicy. Tam też mieszkała do 1945 r. Jej rodzina uznana za Niemców została wypędzona i ślad po niej zaginął.

Losy mojej rodziny są przykładem na to, jak polski i niemiecki nacjonalizm podzieliły Ślązaków. Są przykładem na to, że polskie powstania na Śląsku były na prawdę wojną domową.

Reklamy

Jedna myśl nt. „Z domowego archiwum”

  1. Gratulujemy rodziny prawdziwie zakorzenionej w śląskie i życie i sprawy śląskiej Ojczyzny. Niestety, to dość często przez centralistów uczciwych ludzi stąd dotykały przykre koleje losu, czasem wielkie rodzinne tragedie. Tymczasem, dziś, wielu dygnitarzy, chce ich życiorysy wykorzystać w doraźnej polityczno-sondażowej wojence. I jak tu traktować poważnie np. prof. Buzka?

    zainteresowanych odsyłam na naszą stronę http://www.silesian-adler.blogspot.pl Tam zawieramy nieco inny punkt widzenia na śląskie sprawy, odmienny nawet od RAŚ
    Pozdrawiamy
    ekipa SA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s