Województwo śląskie 1945-50


Poniżej przedstawiam mapę województwa śląskiego (zwanego również śląsko-dąbrowskim) w latach 1945-50. Obejmuje terytorium subregionu opolskiego (Śląsk Opolski), przedwojennego autonomicznego województwa śląskiego (wraz z anektowanym w 1938 r. tzw. Zaolziem) oraz Zagłębia Dąbrowskiego. Jest to najlepszy przykład, kiedy w ramach tworu administracyjnego państwa polskiego uwzględniono w całości historyczny Górny Śląsk. W mojej ocenie mógłby stanowić podstawę dla przyszłego autonomicznego województwa górnośląskiego.

źródło: Historia Górnego Śląska pod red. J. Bahlcke, D. Gawrecki, R. Kaczmarek, Gliwice 2011, s. 270.

14 myśli w temacie “Województwo śląskie 1945-50”

 1. „Oczywiście, ze chodzi o kasę, ale własną, a nie wypracowaną przez inne regiony. Autonomia a zjednoczenie GŚl to dwie różne kwestie.
  Czy Pan faktycznie jest za tym, aby łapę, aby centrala kładła łapę na naszych pieniądzach? Jeśli tak, to musi Pan ją reprezentować. Inne racjonalny powód mi się w głowie nie mieści.”

  Jeżeli chodzi o dzielenie kasy to chodzi o to, że dzięki podziałowi na 16 województw kasa z Opola nie przeszła we władanie Katowic. Was bardzo to irytuje, bo chcielibyście na tej kasie położyć łapę a jako argumentem posługujecie się pozorami w postaci mówienia o jedności Śląska lub innych tego typu dyrdymałów. To ja mam propozycję: jeżeli ma dojść do takiego, zgodnego z historycznymi realiami zjednoczenia, to trzymając się tych standardów stolicą takiego regionu administracyjnego powinno być Opole, czyli to w nim powinny być wszystkie urzędy i instytucje jak np. Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, Sejmik Śląski (tak tak) tak więc całą kasą powinno dysponować Opole, również tą, którą przeznacza się na górnośląski przemysł wydobywczy i zyski z niego. Czy w takim razie godzicie się na taki rodzaj autonomii? Bo przecież jak ma być historycznie to innej alternatywy na stolicę Górnego Śląska nie ma, prawda?!

 2. „Mamy prawo promować własną wizję Górnego Śląska. Dlaczego Pan wypowiada się cały czas w imieniu większości?? Zapewniam, że ta wypowie się w referendum. I będzie ono pomyślne, dla naszej wizji.”

  Na szczęście to jest tylko wasza wizja i niech lepiej taką pozostanie. A przed ewentualnym referendum zawsze przeprowadza się wyniki sondażowe. Proponuję więc zacząć te badania od Opola – naprawdę zdziwi się pan co jego mieszkańcy sądzą o projekcie autonomii.

 3. A nie przyszło ci do głowy, że jeżeli nastąpi likwidacja Województwa Opolskiego to jest inna alternatywa niż należenie do Górnego Śląska? Mianowicie przyłączenie do Śląska Dolnego, co w wyniku wyżej wymienionych przemian społeczno-historycznych jest jak najbardziej logiczne.

  1. Chyba zbyt fetyszyzuje pan owe zmiany społeczne. Proszę doczytać w jakim województwie miał się znaleźć Śląsk Opolski w koncepcji 12 województw. A zapewniam, ze za tą koncepcją nie stały w ogóle przesłanki historyczne, a ekonomiczne. Była to koncepcja spójna i logiczna. Stało za nim grono specjalistów. A zepsuli politycy, którzy tak jak pan, przedkładają ideologię nad zdrowy rozsądek.

   1. Bardzo panu dziękuję za tą szczerą wypowiedź. Bo okazuje się, że w tej całej koncepcji autonomii chodzi tylko o kasę. Katowice chcą kłaść łapę na kolejnych regionach i próbują to robić na różne sposoby. Tylko, że sąsiadom Śląska jakoś nie uśmiecha się należeć do tego molochu.

    1. I co to znaczy, że fetyszyzuję przemiany społeczne? To raczej pan je notorycznie ignoruje, bo nie pasują do pańskiej wizji świata. Zrozumcie w końcu, ze większość mieszkańców Opolszczyzny wcale Ślązakami nie jest, nie było i nie chce być i jakoś zupełnie im to nie przeszkadza oraz, że śląskość nie jest dla nich wcale żadną nęcącą atrakcją.

     1. Mamy prawo promować własną wizję Górnego Śląska. Dlaczego Pan wypowiada się cały czas w imieniu większości?? Zapewniam, że ta wypowie się w referendum. I będzie ono pomyślne, dla naszej wizji.

    2. Oczywiście, ze chodzi o kasę, ale własną, a nie wypracowaną przez inne regiony. Autonomia a zjednoczenie GŚl to dwie różne kwestie.
     Czy Pan faktycznie jest za tym, aby łapę, aby centrala kładła łapę na naszych pieniądzach? Jeśli tak, to musi Pan ją reprezentować. Inne racjonalny powód mi się w głowie nie mieści.

 4. Najlepszy przykład? Stalinowski twór w dodatku, ze stolicą, nomen omen, w Stalinogrodzie obierasz za wzór przyszłej (niedoszłej) autonomii. Powiedz mi jaki stopień skretynienia trzeba osiągnąć by promować taką wizję?

  1. Województwo górnośląskie jest naturalną konsekwencją podziału Śląska na Dolny i Górny. Pod podział stalinowski tak naprawdę klasyfikuje się województwo opolskie, utworzone właśnie w 1950 r. Województwo śląskie z 1945-50 nawiązywało w mniejszym lub większym zakresie do historycznych granic. Oczywiście kuło to w oczy stalinistów, którzy przyjęli strategię budowy nowej świadomości regionalnej, która bazowała na regionie administracyjnym (opolskie) i odwoływała się do ludności allochtonicznej, czyli przyjezdnej. Pomijała tym samym tożsamość ludności autochtonicznej!
   Tak więc z tym stalinowskim podziałem trafił pan w pudło.

   1. A o procesach migracyjnych, które były skutkiem II wojny światowej i tzw. „porządku jałtańskiego” milczymy co? Taki stan rzeczy jaki był za Stalina miałby sens tylko wtedy jakby nie doszło do żadnych zmian demograficznych na Śląsku, ale ludność napływowa zmieniła charakter tej ziemi po wsze czasy tworząc jej nową tożsamość i nowe regiony. Wiec dajcie sobie siana z tym waszym odtwarzaniem przedwojennego stanu rzeczy, bo już nigdy do niego nie wrócicie.

    1. Owszem dostrzegam procesy migracyjne i to nie tylko te, które nastąpiły bezpośrednio po II wojnie światowej. Województwo opolskie wyludnia się i już wkrótce może się okazać, że nie ma kto odprowadzać podatków na opolską biurokrację skupioną wokół Urzędów Marszałkowskiego, Wojewódzkiego i Miasta.
     Byłbym również ostrożny z wyrażaniami „po wsze czasy”. Żenadą jest również myślenie, że twór administracyjny jakim jest województwo zastąpi region kulturowy. Akurat w województwem opolskim jest jeszcze spora grupa autochtonów, która wie czym jest Górny Śląsk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s