Górny Śląsk w koncepcji 12 województw


Trzynaście lat temu w polskim parlamencie trwała gorąca dyskusja na temat nowego podziału administracyjnego. Rząd Jerzego Buzka zaproponował wówczas koncepcję dwunastu województw. Taki podział wynikał z poważnych analiz eksperckich i był podyktowany przesłankami historyczno-gospodarczymi. Reforma została solidarnie rozwalona przez posłów, senatorów i prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Zamiast dwunastu utworzono szesnaście.

Prof. M. Kulesza –jeden z autorów reformy– bronił stanowiska, że jeśli województw będzie więcej niż 12, to skala decentralizacji przekazywania środków finansowych do województw stanie się mniejsza, co oznacza utrzymanie dominującej roli Warszawy w zarządzaniu pieniędzmi publicznymi. Niestety lokalne interesiki wzięły górę nad zdrowym rozsądkiem, skutkiem czego wykrojono rachityczne województwa opolskie, lubuskie, świętokrzyskie i kujawsko-pomorskie.

Województwo ślaskie w koncepcji 12 województ

Powyższa mapka prezentuje granice województwa śląskiego według rządowo-eksperckiej koncepcji silnej 12-tki. Obejmuje terytorium dzisiejszych województw opolskiego i śląskiego. Na uwagę zasługuje fakt, że projektowane województwo nie objęłoby powiatu bielskiego, powiatu żywieckiego oraz Bielsko-Białej. Te ziemie znalazłyby się w Małopolsce Zachodniej (taką nazwą operowano w projekcie). Jak widać propozycja zakładała integrację prawie całego historycznego Górnego Śląska w ramach jednego regionu administracyjnego. W skład województwa miały również wejść Zagłębie Dąbrowskie, Częstochowa oraz Jaworzno.

4 myśli w temacie “Górny Śląsk w koncepcji 12 województw”

 1. Brednie totalne. Kto w ogóle ten gniot pod tytułem „projekt 12 województw” nazywa eksperckim??? Rządowy to być może on był – ekspercki na pewno nie. Raczej należy mu się miano projektu „pseudo-eksperckiego” niż eksperckiego . Należy zadać pytanie, czy rachitycznymi województwami nie było województwo rzeszowskie- podkarpackie wpisane do koncepcji 12 województw z racji wywodzenia się stamtąd szefa AWS- owskiej ferajny Krzaklewskiego.? A czy rachitycznym województwem nie było województwo olsztyńskie? A czy wreszcie rachitycznym województwem nie jest województwo łódzkie w obecnych granicach, gdzie w zasadzie nic prócz wprawdzie dużej , ale biednej, brudnej, bezrobotnej Łodzi nie ma a stamtąd wywodził się pseudo- reformator Kulesza i minister Tomaszewski . Płock czy Kalisz dały Łodzi czarną polewkę . Nie chciały przynależeć do tej brudnej, bezrobotnej mieściny. Także zanim zacznie się pisać bzdury radzę przemyśleć stawiane tezy. 8 województw i basta.

  Co do kształtu województwa śląskiego to kto przy zdrowych zmysłach przyłącza historycznie śląskie Bielsko do województwa małopolskiego, skoro wyraźnie widać, że nawet odłączenie od Katowickiego przemysłowych miast : Chrzanowa, Trzebini oraz Oświęcimia i Olkusza ze względów ekonomicznych i funkcjonalnych było błędem, a jednocześnie proponuje podległość pod Katowice Brzegu, czy co gorsza Namysłowa, które stanowią prawie podwrocławskie wioski. Ten projekt był owszem „ekspercki” , ale była to projekcja myślowa eksperta ze szpitala w Tworkach, czy Branicach.

  1. Specjalnie dla Pana pofatyguję się do biblioteki. Przedstawię szerszej tę koncepcję. Choć wątpię, żeby argumenty „pseudo-eksperta” Kuleszy do Pana dotarły.

   1. Kulesza nie jest żadnym ekspertem. On ma swoje jedynie słuszne wizje, i się jedynie frustruje, gdy ktoś usiłuje w części podważać czy całkowicie negować jego jedyną słuszną prawdę objawioną. To zresztą charakterystyczne dla osób wywodzących się z Łodzi. Kulesza wyznacza sobie optymalne rozwiązania w zależności od tego , co mu pasuje, co mu jest wygodne i jaki jest jego partykularny interes. A optymalne rozwiązania leżą niekoniecznie tam, gdzie on na to wskazuje. Jak Kulesza był takim gorącym zwolennikiem wielkich województw dlaczego nie lansował projektu 8 województw? Ponieważ jego rodzinnej Łodzi tam nie ma- ano dlatego. Skoro twierdził, że status miasta wojewódzkiego to wątpliwy prestiż i nie ma żadnego znacznia to dlaczego nie 8 silnych województw ??? Skoro twierdził że byłe miasta wojewódzkie nic na tym nie stracą to dlaczego sam nie dał dobrego przykładu???. Umieszenia w koncepcji 12 województw Rzeszowa i Olsztyna, aż się nie chce komentować. Te słabe województwa nie służą absolutnie niczemu prócz kreowania tych pipidówek stanowiących ich stolicę na metropolie kosztem miast konkurencyjnych Przemyśla, Tarnowa, Elbląga. Pisanie o tym, że koncepcja 12 województw była optymalna to jest brednia z czasów Krzaklewskiego nieustannie mielona w środkach przekazu-
    wmawiana społeczeństwu jako prawda.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s