Śląskie Centrum Nauki tylko w obiekcie poprzemysłowym


Ruch Autonomii Śląska rozpoczyna kolejną batalię. Tym razem na stronie slaskiecentrumnauki.pl zbiera podpisy pod petycją do Marszałka Województwa Ślaskiego w sprawie zmiany lokalizacji projektowanego centrum nauki. Platforma foruje propozycję umiejscowienia takiej instytucji w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Koncepcja ta jest jednak prostą kopią warszawskiego Centrum Nauki „Kopernik”. A jak to zwykle bywa, kopia jest zawsze gorsza od oryginału.

Dlatego aby uchronić od grzechu pierworodnego słuszną ideę powołania takiej placówki, należy postawić na to, co mamy najlepsze. O wiele lepszym rozwiązaniem bowiem będzie budowa ultranowoczesnego centrum w obiekcie poprzemysłowym, niż postawienie szkaradnego hangaru w WPKiW. Nie wyobrażam sobie, aby koncepcja górnośląskiego obiektu nauki doświadczalnej nie nawiązywała do naszego niesamowitego dziedzictwa industrialnego. Marzy mi się osobiście nowoczesne Muzeum Nauki i Przemysłu, gdzie obok właściwych dla takiego miejsca specjalnych laboratoriów, prezentowano by eksponaty nawiązujące do naszej regionalnej rewolucji przemysłowej.

Plakat promujący apel w sprawie lokalizacji Śląskiego Centrum Nauki w obiekcie poprzemysłowym,
źródło: facebook.com/ruch.autonomii.slaska

Apel autonomistów akcentuje jeszcze jedną istotną kwestię. Śląskie Centrum Nauki powinno wiązać się nie tylko z rewitalizacją obiektu industrialnego, ale całego znajdującego się wokół niego obszaru. W tym kontekście wysunięto dwie propozycje lokalizacji placówki w Elektrociepłowni w Szombierkach, dzielnicy Bytomia, lub walcowni Huty Uthemanna w katowickich Szopienicach. Są to dystrykty dobitnie dotknięte restrukturyzacją przemysłu. Z tego też powodu centrum, oprócz zaspokajania dziecięcej ciekawości świata wśród niezliczonej rzeszy zwiedzających, ma przywrócić lokalnej społeczności jej dzielnicę. Innymi słowy, rewitalizacji związanej z budową placówki musi towarzyszyć planowany przyrost aktywności i kapitału społecznego wśród mieszkańców. Dopiero wówczas będziemy mogli mówić o pełnym sukcesie zarówno w wymiarze finansowym jak i społecznym.

Reklamy

6 myśli w temacie “Śląskie Centrum Nauki tylko w obiekcie poprzemysłowym”

 1. Może i zachowuje i w 100% stanowisko śląskie ale na pewno nie podyktowane pragmatyzmem tylko typową śląską nieuzasadnioną przekornością

  1. Dziękuję. Reprezentujemy 100% śląskie stanowisko. To nam wystarczy.
   Nie oszukujmy się. Lokalizacja tego centrum jest podyktowana pragmatyzmem jednego z działaczy PO, który dostał lanie w wyborach samorządowych. Bronienie koncepcji, za którą stoi partyjne cwaniactwo, jest według mnie kompromitujące. No cóż, proszę brnąć dalej…

   1. A kto robił koalicję z PO w sejmiku woj. Śląskiego jak nie RAŚ? I na kogo głosowała większość Ślązaków? Na Opolszczyźnie jest zresztą ten sam problem – poparcie ludu śląskiego dla obecnej partii władzy przekracza u nas wszelkie absurdy, co w moich oczach nie wystawia dobrego świadectwa waszej społeczności.

 2. Dlaczego nie chcecie postawienia centrum na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku? Bo co, bo to kopia projektu warszawskiego? Bo z zasady wszystko co jest z „warszawki” jest złe, tak? A przecież ulokowanie centrum na terenie tego największego w Europie kompleksu rekreacyjno – parkowego jest jak najbardziej logiczne. Bo gdzie niby miałyby powstawać takie obiekty? Na złość, na siłę chcecie gdzie indziej, byleby nie akceptować pomysłów ze „stolycy” – nawet tych dobrych. Mało to ma wspólnego ze słynnym rzekomym śląskim pragmatyzmem.

  1. Akurat to Ruch Autonomii Śląska zachowuje stanowisko pragmatyczne i 100% śląskie. Rozumem, że lepiej zburzyć zabytkowe na skalę światową zabytki, niż je zrewitalizować. Park był i powinien pozostać parkiem i płucem konurbacji. Postawienie centrum nauki doprowadzi do jego dewastacji. Chciałoby się rzec, że reprezentuje Pan typowe lekkoduszne myślenie na sprawy Górnego Śląska. I niestety nie jest Pan w tym względzie nieosamotniony.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s