Górny Śląsk w granicach jednostek administracyjnychUdział procentowy ziem górnośląskich wśród jednostek administracyjnych Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej (źródło: www.stolica.opole.pl):
Wojewódzwo Opolskie: 82%
Moraskoslezsky Kraj: 73%
Województwo Śląskie: 48%
Olomucky Kraj: 15%

Reklamy

4 myśli w temacie “Górny Śląsk w granicach jednostek administracyjnych”

 1. Z tego artykułu wynika że Nysa z okolicznymi ziemiami, a również Kluczbork, zostały do Górnego Śląska włączone decyzją administracyjną, oraz że były to ziemie dolnośląskie

  „Granice nowożytnego księstwa opolskiego wyznaczyły też zachodnią i północną granicę Górnego Śląska. Na zachodzie nie obejmował on więc biskupiego księstwa nysko-otmuchowskiego, które kształtowało się od początku XIII wieku na obszarze tzw. przesieki, z ziem wchodzących pierwotnie głównie w skład księstwa wrocławskiego.”

  „W 1818 roku włączono do niej znaczną część dawnego księstwa biskupiego: powiaty nyski i grodkowski, a w 1820 roku kolejny powiat dolnośląski – kluczborski. U genezy inkorporacji powiatu kluczborskiego, przeciwko czemu protestowała zresztą szlachta tej ziemi, powołująca się na racje historycznych związków z Dolnym Śląskiem, legła chęć skupienia w jednych rękach administracyjnych wszystkich powiatów graniczących z ówczesnym Królestwem Polskim.”

 2. Czemu Nysa jest zaliczana do Górnego Śląska? Została tm dołączona na początku XIX w., na podobnych zasadach jak Sosnowiec zaliczymy obecnie do woj ślaskiego.
  granice Pruskiej prowincji Oberschlesien to nie do końca granice Górnego Ślaska

   1. Z tego artykułu wynika że Nysa z okolicznymi ziemiami, a również Kluczbork, zostały do Górnego Śląska włączone decyzją administracyjną, oraz że były to ziemie dolnośląskie

    “Granice nowożytnego księstwa opolskiego wyznaczyły też zachodnią i północną granicę Górnego Śląska. Na zachodzie nie obejmował on więc biskupiego księstwa nysko-otmuchowskiego, które kształtowało się od początku XIII wieku na obszarze tzw. przesieki, z ziem wchodzących pierwotnie głównie w skład księstwa wrocławskiego.”

    “W 1818 roku włączono do niej znaczną część dawnego księstwa biskupiego: powiaty nyski i grodkowski, a w 1820 roku kolejny powiat dolnośląski – kluczborski. U genezy inkorporacji powiatu kluczborskiego, przeciwko czemu protestowała zresztą szlachta tej ziemi, powołująca się na racje historycznych związków z Dolnym Śląskiem, legła chęć skupienia w jednych rękach administracyjnych wszystkich powiatów graniczących z ówczesnym Królestwem Polskim.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s