Prezydencie Komorowski, grożę Panu!


Na wstępie chcę poinformować tajne służby, że nie zamierzam organizować zamachu na głowę Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Myślę, że agenci doskonale zdają sobie z tego sprawę. Mogą potwierdzić to na podstawie bilingów i podsłuchiwanych rozmów, że jestem osobą łagodną w usposobieniu, która muchy by nie skrzywdziła. Mimo to grożę Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, że jeśli nie dotrzyma swoich słów, dotyczących nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, popełnię na jego szkodę czyn niekaralny. Będzie nim nieudzielenie poparcia w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Będę również namawiał moją rodzinę, moich przyjaciół i znajomych, również znajomych moich znajomych, zwolenników PO, fanów Jarosława Kaczyńskiego, zielonych i czerwonych, by nie oddawali na niego głosu i na żadnego innego kandydata Platformy Obywatelskiej. Pacta sunt servanda głosi szlachecki etos, który rzadko pokrywa się ze standardami polskiej polityki. Mam nadzieję, że w sprawie nowelizacji u prezydenta zwycięży duch huzara, niż postawa aroganckiego polityka. Jeśli Pan Prezydent słowa dotrzyma i w ciągu dwóch lat śląszczyzna będzie językiem regionalnym, o poparcie swojej reelekcji na Górnym Śląsku nie będzie musiał się martwić.

Jakiś czas temu Prezydent Komorowski podczas pobytu w naszym regionie zobowiązał się do podpisania ustawy przyznającej śląskiemu statut języka regionalnego. Dlatego z osłupieniem przeczytałem o konkluzjach, do jakich doszli działacze PO podczas tajnego spotkania na Zadnim Groniu w Wiśle. Forsowana przez nich samych nowelizacja stoi pod znakiem zapytania. Pan Prezydent za namową fałszywych przyjaciół zaczął zmieniać front. Dziennik Zachodni donosi bowiem, że formuła prawna będzie dla niego trudna do poparcia i rozważa przygotowanie ustawy o ochronie gwar, gdzie ochronę m.in. finansową zagwarantowanoby śląszczyźnie. Mam nadzieję, że ta informacja okaże się to kaczką dziennikarską.

Śląski spełnia warunki do uznania za język regionalny. A właściwie spełnia jedyny konieczny ku temu wymóg. Jest nim wyłonienie się poparcia politycznego, które ma zamiar przeprowadzić przez parlament reformę odpowiedniej w tym celu ustawy. Kategoria języka regionalnego jest pojęciem stricte politycznym, a nie językoznawczym. Nie znajdziemy takowej w żadnej z typologii lingwistycznych. Dlatego też wszelkie opinie, wypowiadane przez specjalistów z Rady Języka Polskiego, prof. Miodka, prof. Dorotę Symonides, czy zasłużoną popularyzatorkę śląszczyzny, Marię Pańczyk-Pozdziej w kontekście języka regionalnego są bezwartościowe. Mają oni prawo sądzić na gruncie językoznawstwa, że śląski jest gwarą czy dialektem. Nie posiadają jednak legitymacji, by rozstrzygać o przyznaniu śląszczyźnie prawnej kategorii języka regionalnego. Co więcej, w moim przekonaniu, kategoryczny i bezrefleksyjny sprzeciw części z nich godzi w autorytet całego polskiego językoznawstwa, bo wtłacza je w bieżący spór polityczny.

Mimo że kaszubski przez językoznawców jest uważany za dialekt, otrzymał status języka regionalnego. Dlaczego politycy tak długo zwlekają z podjęciem decyzji w sprawie śląszczyzny? (źródło: Dąbrowska A., Język polski, Wrocław 1999, s. 220)

To właśnie język regionalny jest najwłaściwszą formułą prawną dla śląszczyzny. Co więcej, kategoria ma umocowanie w prawie europejskim. Jest o niej mowa bowiem w Europejskiej Karcie Języków Regionalnych i Mniejszościowych, podpisanej przez Rzeczypospolitą 12 maja 2003 r. i ratyfikowanej 12 lutego 2009 r. Polska zobowiązała się do chronienia i popierania językowego bogactwa i tradycji językowych Europy. Bez dwóch zdań, śląski jako rezultat wielowiekowego przeobrażania mowy zachodniej słowiańszczyzny w regionie polsko-czesko-morawsko-niemieckiego pogranicza wchodzi w skład dziedzictwa Europy. Pojawienie się propozycji specjalnej ustawy, chroniącej gwary, można traktować tylko jako próbę przystopowania inicjatywy posła Plury. To makiaweliczne w swej istocie posunięcie opóźni zaawansowane już prace i pośrednio przyczyni się do złamania postanowień Karty. Ponadto, wprowadzi zamęt pojęciowy w polskim ustawodawstwie poprzez ukonstytuowanie się gwary jako kategorii językoznawczej i prawnej, szerzej w prawie nieumocowanej.

Podsumowując warto zwrócić uwagę na prawdziwą przyczynę dotychczasowych zaniedbań rządu centralnego w sprawie śląskiego języka regionalnego oraz kontrowersji jakie wywołuje ona obecnie. Jest nią dominacja w polskim dyskursie tożsamościowym nacjonalizmu esenjalistycznego kosztem nacjonalizmu obywatelskiego. Wielu polityków, wbrew zresztą Konstytucji RP, traktuje Naród Polski jako wspólnotę etniczną opartą na historii, kulturze i języku. Dlatego sprzeciwia się uznaniu śląskiego za język regionalny, naiwnie sądząc, że chronią w ten sposób jednolitość narodową. Nie osądzam tych, którzy robią to nieświadomie. Jednak część polityków woli bazować na prymitywnych emocjach stale obecnych w polskiej polityce. Intencjonalnie mija się z prawdą, sugerując opinii publicznej, że nowelizacja ustawy jest skierowana przeciwko językowi oficjalnemu. Nie powiedzą wprost, że kategoria języka regionalnego służy zachowaniu resztek niematerialnego dziedzictwa obywateli RP. A śląski jest wspólnym dobrem zarówno tych, którzy traktują go jako dialekt języka polskiego i jak tych, którzy w tej kwestii mają inny pogląd. Bez względu na różnice ideologiczne powinniśmy dziś jak najszybciej uchwalić nowelizację i ocalić to co, jest jeszcze do ocalenia. Kluczowa dla śląszczyzny okaże się postawa Platformy Obywatelskiej. Mam nadzieję, że jej parlamentarzyści w momencie podjęcia decyzji przypomną sobie, że żyją w Rzeczpospolitej obywatelskiej i w zjednoczonej Europie, która chroni swoje dziedzictwo, a nie je uśmierca.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s