Po słowach prawdy wzmożenie nacjonalistycznej propagandy PO i PiS-u


Niecały tydzień temu Nowa Gazeta Opolska ujawniła nagranie z proautonomicznym manifestem burmistrza Zdzieszowic, Dietera Przewdzinga. Włodarz tego 12 tysięcznego miasta w powiecie krapkowickim w emocjonalnym stylu powiedział, to co myślą nie tylko Ślązacy, ale również pozostali obywatele Rzeczpospolitej, którym nie dane jest mieszkać w Warszawie. „Stolica nas okrada!” – grzmi Przewdzing . I dodaje: „Trzeba autonomii!”

Dieter Przewdzing

Ktoś może rzec, że to czysty populizm i awanturnictwo. Ja natomiast sądzę, że to trzeźwa ocena doświadczonego samorządowca. Jak długo można znosić sytuację nieustannego wyznaczania zadań bez przyznawania środków na ich realizację, nakładana kagańców w postaci limitów na deficyt, utrzymywania administracyjnego zamordyzmu i centralizmu? Dlaczego samorządy ciągle nie mają udziału w VAT? Dlaczego centrala każe je za dobrą dla Rzeczpospolitej robotę?

Uprzywilejowanie Warszawy to –cytując klasyka– oczywista oczywistość. Tu kumuluje się cała władza polityczna i to nie tylko ta pierwsza, druga i trzecia, ale i czwarta władza. Mało kto zauważa, że środki masowego przekazu zlokalizowane w stolicy muszą z natury rzeczy reprezentować warszawski punkt widzenia, w obrębie którego nie ma miejsca na refleksję nad peryferiami. To w Warszawie instalują siedziby i płacą CIT międzynarodowe koncerny, mimo że fabryki usytuowane są w całej Polsce.

Uderz w stół a nożyce się odezwą. Platforma Obywatelska słowami członków Zarząd Powiatu Opolskiego ogłosiła, że poglądy burmistrza Zdzieszowic są antypaństwowe, a idea autonomii szkodliwa dla Polski. Nie sposób zaakceptować faktu, iż partia, która podczas kampanii samorządowej postulowała poszerzanie uprawnień samorządów wzorem Europy Zachodniej, dziś samorządy niszczy. Wydawało mi się, że łączyć autonomię z separacją i oderwaniem może tylko pisowski ciemnogród. A tu niespodzianka! Przedstawiciele nowoczesnej, proeuropejskiej i promodernizacyjnej Platformy Obywatelskiej dali pokaz totalnej ignorancji.

Oczywiście PiS również musiał się wypowiedzieć. Władze Prawa i Sprawiedliwości w powiecie krapkowickim przyjęły oświadczenie, w którym wezwały burmistrza Przewdzinga do natychmiastowej rezygnacji i podania się do dymisji. Aż dziw, że nie zażądały od niego samospalenia. Paranoik, poseł Sławomir Kłosowski, zapowiedział udanie się do prokuratury za podburzanie do niepokojów społecznych. Podczas gdy włodarz Zdzieszowic ani razu nie wezwał do secesji, na konferencji prasowej nie ustanie rzucano oskarżenia o separatyzm.

Zarówno ze strony Platformy, jaki i PiS-u nie padły żadne konkretne propozycje polepszenia dramatycznej sytuacji śląskich samorządów. Bezpardonowy i jadowity atak na burmistrza Przewdzinga świadczyć może jedynie kompletnym zużyciu POPiS-u na Górnym Śląsku.

Reklamy

8 myśli w temacie “Po słowach prawdy wzmożenie nacjonalistycznej propagandy PO i PiS-u”

  1. Generalnie nie ze wszystkimi tezami Marasa się zgadzam. Ale nie o tym pisze. Pisze z Wałbrzycha, czyli z Dolnego Śląska, gdzie najlepiej widać dzieło Warszawki. Zlikwidowano wszystkie kopalnie, jedną hutę, PRG, dwie porcelany, można by jeszcze wyliczać. Ostatnio wpadłem na pomysł pt. „Ruch Autonomi Całego Śląska”. Rząd centralny we Warszawie jedynie ufundował Wałbrzychowi strefe ekonomiczną…w roku likwidacji ostatniej kopalni. Gdzie miało znaleźć pracę 20 tyś zwolnionych górników? Proste, opóścili miasto i region. Dlatego nie dziwię się, że głowy samorządów silnych gospodarczo psioczą na Warszawe.

    Pozdrawiam! Dolnoślązak.

  2. Wypowiedź Pana Dietera ma wielkie znaczenie, bo wyartykułował te prawdy z pozycji samorządowca. W dodatku wziął za nie odpowiedzialność. Mimo złego zdania jakie mam o polskich politykach, dziwi mnie ich nagonka. Powinni go słuchać, a wydają się być aż tak głupi, że oburzają się na niego, bo mówi prawdę. Wynika stąd, że mało mają instynktu samozachowawczego, nieodzownego do funkcjonowania w polityce. Może to i dla nas dobrze?

    1. Jestem o tym przekonany. Odpowiedź Donalda Tuska – kiedyś liberała, dziś oportunisty- na list podła Plury jest w tym kontekście symptomatyczna. Kiedy PiS-owi rośnie, PO musi przybrać skórę partii bardziej konserwatywnej. Coś czuję, że wkrótce zorganizują zaś pielgrzymkę. Kto wie, może na Anaberg?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s