Tusk czy Gowin? Nieważne! Obaj mają do zaoferowania tylko nacjonalistyczny centralizm


Marek Plura, poseł PO w związku z wyborami na szefa swojej partii wysłał do dwóch kandydatów list z pytaniami o kluczowe dla naszego regionu sprawy. Zarówno Donald Tusk, jak i Jarosław Gowin nie pozostawili złudzeń: NIE dla autonomii, NIE dla języka śląskiego, NIE dla statusu mniejszości etnicznej. I może to i dobrze.

Tusk i Gowin Ślązakom nie mają nic do zaoferowania (źródło: Agencja Gazeta)

O koalicji PO z RAŚ w śląskim sejmiku wypowiadają się różnie. Tusk pisze, że na poziomie regionów trzeba zawiązywać koalicje pragmatyczne. Gowin odpowiada zdecydowanie, że jest przeciwko. Sojuszu z „radykałami” i odszczepieńcami nie zawiązałby. W pozostałych kwestiach obaj kandydaci są zbieżni.

Są przeciwni decentralizacji, choć literalnie deklarują się jako jej zwolennicy. Nie może być inaczej, skoro opowiadają się przeciw autonomii regionalnej. Pogłębienie obecnego zakresu samorządności może być zrealizowane jedynie poprzez decentralizację funkcji układu centralnego, tj. likwidację terenowej administracji rządowej w województwach (urzędów wojewódzkich), przekazanie jej kompetencji marszałkom województw, powołanie sejmów regionalnych stanowiących regulację w zakresie przedmiotowym określonym przez parlament centralny, a także utworzenie regionalnych rządów wykonujących tę regulację oraz określenie niezależnego regionalnego systemu fiskalnego. Jeśli dziś ktoś publicznie deklaruje się zwolennikiem poszerzania kompetencji samorządów regionalnych i przeciwnikiem autonomii terytorialnej zarazem, jest albo imbecylem (co ma miejsce wówczas, kiedy nie pojmuje istoty decentralizacji) lub wyszukanym cynikiem (który nie chce być posądzony o zapędy centralistyczne).

W kwestiach etnojęzykowych obydwoje kontynuują tradycję nacjonalistyczną. Chcą utrzymania narzuconej Ślązakom wizji śląskości. Nie dopuszczają więc sytuacji, w której to sami Ślązacy decydują o samoidentyfikacji. Śląskość tak, ale tylko w ramach narzuconych przez centrum. To kpina, że partia mieniąca się obywatelską pragnie utrzymywać ubezwłasnowolniające Ślązaków, wzorce rodem z głębokiej komuny.

Premier Tusk zalecił także, by Ślązacy pogłębiali znajomość swojego języka. Niczym Piłat umył ręce przed konającym etnolektem, któremu nieustanne ciosy zadaje polonizacja, będąca efektem centralnie zlokalizowanych środków masowego przekazu. Natomiast Gowin dał wyraz swojej totalnej ignorancji i powołał się na stanowisko Rady Języka Polskiego, instytucji, która w sprawach języka regionalnego (kategorii prawnej, nie językoznawczej) nie miała prawa się wypowiadać.

Cieszy mnie ta szczerość. PO ma nam do zaoferowania to, co wszystkie rządy od roku 1926 – nacjonalistyczny centralizm. Klarownie wyłożone „niet” dla spraw śląskich, powinno wkrótce pogrążyć w naszym regionie tę Platformę Obłudników.

Reklamy

2 myśli w temacie “Tusk czy Gowin? Nieważne! Obaj mają do zaoferowania tylko nacjonalistyczny centralizm”

  1. Niestety, jest tak jak tu napisano i stanowiska obu Panów są jasno określone. Przez Pana Tuska przemawia, zda mi się oportunizm polityczny. Pan Gowin operuje stereotypami, bo pojęcia nie ma czym jest Śląsk i kim my, Ślązacy jesteśmy. Zwróciłem uwagę na jedno zdanie tekstu, które moim zdaniem jest fałszywe. A mianowicie: „To kpina, że partia mieniąca się obywatelską pragnie utrzymywać ubezwłasnowolniające Ślązaków wzorce rodem z głębokiej komuny”. W mojej opinii te wzorce są rodem z okresu międzywojennego. Wtedy została określona polska, nacjonalistyczna polityka, skutkująca przedmiotowym i protekcjonalnym traktowaniem Ślązaków. Zostało to podkreślone w ostatnim akapicie wpisu, więc błąd zda się wynikać ze stereotypów: „złej komuny” i „wszystkiemu winni komuniści”.

    1. Masz rację Andrzej, że narzucono nam „właściwe” wzorce już w dwudziestoleciu. Pisząc słowa o komunie, miałem przed oczami likwidację autonomii i niezłomny centralizm tej epoki. Jednak wzorce administracyjne to nie wszystko. Są jeszcze te kulturowe, które przyszły w 1922 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s