Rozwiązać Sąd Najwyższy za działania dezintegrujące Rzeczpospolitą


Sąd Najwyższy

Przyznam, że zatrwożył mnie wyrok Sądu Najwyższego w sprawie legalności Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. I nie chodzi mi tu o cios jaki wymierzono przedwczoraj Ślązakom, bo my bōli, my sōm i my bydymy. Sędziowie opierając się na komentarzach internetowych orzekli, że polscy obywatele deklarujący się w kategoriach narodowych jako Ślązacy nie mają prawa się stowarzyszać. Prowadzi to bowiem do „osłabiania państwa polskiego”.

Paradoksalnie wyrok w żaden sposób nie umacnia Rzeczpospolitej, a świadczy o jej niepokojącej słabości. Państwo polskie jest słabe. Słabe jeśli chodzi o przestrzeganie fundamentalnych standardów demokracji liberalnej. Tym, co sędziowie umocnili, jest przekonanie setek tysięcy Ślązaków, polskich obywateli, o tym, że Rzeczpospolita nie jest ich państwem.

Nieodpowiedzialna decyzja Sądu Najwyższego przyśpieszy proces emancypacji Ślązaków oraz co gorsza zradykalizuje ich postawę wobec Rzeczpospolitej. Popularna idea autonomii regionalnej, która w swej istocie ma charakter integrujący (patrz państwa federalne i regionalne), może zostać wkrótce zastąpiona hasłami o realną secesję i potrzebę budowy państwowości odrębnej i prawdziwie demokratycznej.

Reklamy

11 myśli w temacie “Rozwiązać Sąd Najwyższy za działania dezintegrujące Rzeczpospolitą”

 1. Drodzy koledzy!
  Często powołujecie się na Czechy i rzekome tamtejsze poszanowanie mniejszości Śląskiej.
  Po pierwsze większość tamtejszych mieszkańców to ludność napływowa z głębi Czech!
  Po drugie! Ja jestem właśnie tzw. Cieszyniokiem. I coś wam powiem…
  Mieszkańcy Śląska Austryjackiego (tak zgadza się!) są przede wszystkim Polakami. Śląskość jako antagonizm do Polskości pojawia się tylko u was – na terenie Śląska pruskiego (tak jest!). Więc bardzo proszę, nie powołujcie się cały czas na Czechy i czeską część śląska, bo tamtejsi Ślązacy polskiego pochodzenia są przede wszystkim naszymi pobratymcami – i zwykle czują się Polakami – Ślązakami!!

  1. Dziękuje, Panie Pawle za swoją opinię. Niestety nie jest ona podparta żadnymi źródłami. Ma Pan rację, część Ślązaków czuje się również Ślązakami. I nikt tego nie neguje. Każdy ma prawo do wyboru swojej tożsamości. Odrzucać trzeba jednak tendencje do zawłaszczania poprzez stosowanie zbitki Ślązak-Polak. Niestety pojawiła się ona również w Pana wypowiedzi.
   Natomiast jeśli chodzi o fakty. To nie w pruskim, ale w cieszyńskim Śląsku działa Śląska Partia Ludowa.

   1. Zgadza się, i ŚPL zbłaźniła się tak bardzo, że dziś na Ś. Cieszyńskim nikt się do śląskości rozumianej jako antagonizm do polskości nie przyznaje.
    A tak w ogóle to radziłlbym się opamiętać. Legalizacja NŚ będzie powrotem do najczarniejszych czasów kiedy po śląsku biegały volkslisty! To się skończy jakąś katastrofą. Rozumiem, że Pan mieszka w Mikołowie. Ja Śląsk znam z perspektywy Gliwic i właśnie Śląska Cieszyńskiego i stwierdzam jednoznacznie: tego typu próby antagonizowania ludzi, którzy już od dziesięcioleci mieszkają obok siebie ich rodziny się przeplatają itd. będą miały tragiczny finał. A śląskość zostanie znienawidzona! Dobrze radzę opamiętajcie się!

   2. Nie chcę się mądrzyć, ale mam wrażenie, że jestem trochę starszy od większości forumowiczów i mam nieco większe rozeznanie. Opiszę to trochę patetycznie.
    Przecież już widać na pierwszy rzut oka, że ten temat jest dużo za słaby. Zawsze był, a co dopiero teraz. Do tego w tych warunkach szerzej już skrzydeł nie rozwinie, a z drugiej strony nikt nie pozwoli mu dryfować w nieskończoność.
    Ci ludzie, którzy tak za nim gardłują, i ich sprzymierzeńcy wiedzą o tym, dlatego teraz w centrum będzie temat tej narodowości, aby mieć narzędzie, którym będzie można prosić Niemcy vel UE o rozjemstwo.
    Polska była do tej pory za słaba, aby żyć (może w końcu to się zmieni!), ale też jest dużo za silna, aby tak po prostu umrzeć.
    Cała ta historia skończy się dramatycznie, dlatego proszę, jeżeli ktoś zachował jeszcze resztki dobrej woli i zdrowego rozsądku, to niech ucieka od tego tematu jak najdalej, aby później nie musieć się wstydzić przed sobą i przed swoimi dziećmi do czego przyłożył rękę.

    1. możemy się zakładać kto z nas starszy. Perspektywa, którą Pan reprezentuje to klasyczny polski XIX wieczny nacjonalizm i do tego w wersji „strachu bo rozdziobią”. Jeśli tak rzeczywiście myślą na Śląsku Cieszyńskim w Republice Czeskiej to pogratulować… Trajluje Pan o jakimś mitycznym bycie pt. „Polska”, który jest „słaby” a powinien być „silny”. Z choinki się Pan urwał czy jest na etapie podręczników gimnazjalnych? (a może dawnych książeczek p. Szcześniaka?). Struktura polityczna jaką jest państwo to nie krowa, która „żyje lub umiera” lub „skrzydła rozwija”. Kilku szaleńcom z Warszawy znów zachciało się być środkowo-europejską potęgą ale myślą typowo rosyjskimi kategoriami postrzegania świata: pogrążeni w nędzy z powodu prostej nieudolności w zarządzaniu państwem czerpią satysfakcję z poczucia władzy nad innymi, tym większego im bardziej innych gnębią… Jak władze warszawskie nie nauczą normalnie traktować mniejszości być może skończy się to tak jak Pan prorokuje. Można to nazwać „delegitymizacją zwierzchniej władzy wskutek łamania praw podstawowych”. A przebudowa struktur państwowych metodami pokojowymi i demokratycznymi nie jest niczym nadzwyczajnym w Europie, choć bywa bolesne jak każdy rozwód. Pokojowo rozwiodła się Słowacja z Czechami, niewiele brakuje Belgii, a teraz Szkocja a wkrótce być może Katalonia. Zadecydują obywatele i mieszkańcy tych regionów.

 2. „Nieodpowiedzialna decyzja Sądu Najwyższego przyśpieszy proces emancypacji Ślązaków oraz co gorsza zradykalizuje ich postawę wobec Rzeczpospolitej.”

  Wy naprawdę jesteście tak durni, że chcecie iść na otwartą konfrontację? Nie ma problemu, proszę bardzo możemy zrobić zawody.

  1. chcecie zawodów, po których rozstaniecie się ze Szczecinem a może nawet Białymstokiem? Naprawdę? Przecież wy nawet Łukaszenki nie odeprzecie bez pomocy sąsiada z zachodu. Zgodnie z „powstańczą tradycją” umiecie tylko brać lanie. Więc może nie strasz.

   1. Aha. Czyli mam rozumieć, że wszelkie już pozbywacie się wszelkich pozorów. Bo takie groźby można zrealizować kiedy zaangażuje się w ten proces ktoś trzeci, bo same hanysy nie byłyby w stanie przeprowadzić takiej operacji. Czyli jednak jesteście V kolumną szwabstwa. Dziękuję za tak dający dużo do myślenia wpis.

     1. szanowni tu dyskutanci– pisze polszczzna jaka znam –choc godoc tez umia bez problemu- mam 70 lat i nie mieszkam w kraju- na pytanie kim jeste — odpowiedz jest jedna — slazakiem — i tym wszystkim co dyskutuja o tym czy mam racje czy nie –odsylam do ksiazki prof. popiolki —historia slaska — GDZIE MACIE NIEPODWAZALNY DOWOD NA ISTNIENIE NARODU SLASKIEGO !!!!! POWTARZAM NARODU !!!! NAROD KTORY ZOSTAL W PRL-u POPROSTU ZDEPTANY ” DELIKATNIE MOWIAC” Niemam zamiaru wszczynac zadnej polityki—mi chodzi jedynie o fakty– bylismy zawsze w dupe kopani i jestesmy nadal w dupe kopani — wypadki gornicze mowia wyraznie co grane jest— slask i slascy piastowie to poczatek polski !!!! tego nikt w polsce nie traktuje powaznie !!!! Znaczenie slaska plaszczy sie jak moze a zatem wnosze — oderwanie slaska calkowicie od od reszty polski — proste — slask sie utrzyma bez problemu !!!
      i wszystko natychmiast rentowne bedzie !!!! o ile nikt nic nie dostanie jak kasy nie da !!!
      POLSKA POPROSTU STANIE !!!! BO ENERGIA JESZCZE JEST U NAS !!! JESZCZE !!!
      ale jak pozwolicie sie tak rozpierdalac jak do dzisiaj to jest to was warszawka rozpierdoli ,ze sladu z was nie zostanie !!! Jam stary ale was mlodych jest sporo i macie pelne prawo walczy o swe prawa — tak dla siebie jak i swych rodzin—musicie sie zorganizowac jak za walki z okupantem niemieckim czy rosyjskim — dzisiaj UNIA JEST WASZYM WROGIEM NR JEDEN !!!! DZISIAJ POTRZEBNA JEST NOWA STRUKTURA CALEJ POLSKI !! TO JEDYNA DROGA WYJSCIA Z TEGO MARAZMU !!! SKORZYSTAJCIE Z PRAWA NATURALNEGO !!! BKTORE NIKT NIE JEST W STANIE ODEPRZEC !!! ABDYKACJA PAPIZA MORDERCY DZIECI JEST DLA WAS WYSTARCZAJACYM DOWODEM CZEGO JESZCZE TA ZYDOWSKA BANDA SIE BAC BOI !!! TE FILMY NA YUTUBIE POKAZUJACE NIE PRLOWSKIE ZOMO CZY MILICJE ALE POKAZUJACE POLICJE KTORA NIE JEST POLICJA LUDZI POLAKOW !!! LECZ JEST POLICJA MORDECOW !!! TAK MORDERCOW POLSKICH REPREZENTANTOW NARODOWYCH !!! PODSUWAJAC POTEM SAMOBOJCZE HISTORYJKI !!!! WEZCIE PRZYKLAD TAKIEGO MLODEGO NARODOWCA WINNICKIEGO !!! TEGO WAM TRZEBA !!! JAJ !!! TAK JAJ !!! JA NIE WIDZE BY SIE U WAS COS DZIALO ??? CHYBA ZE TERAZ WRESZCIE KUMPLE PIERDOLNA JAK TRZEBA !!! ALE BY WAS TE SKORWYSYNY NIE OSZUKALI !!! I PAMIETAJCIE TYLKO BEZ KOSCIOLA !! BO TE SKORWYSYNY CZARNE SPRZEDADZA WAS ZA 30 srebnikow i to bez mydla !!!
      Ja widze jedynie powstanie federalnej POLSKI na zasadach !!!!! KONSTYTUCJII AMERYKANSKIEJ GDZIE DZISIAJ AMERYKANIE ZACZYNAJA OD NOWA O SWE PRAWA WALCZYC BO SAMYCH ICH ZYDZI ZNIEWOLILI !!! A ZATEM WALCZCIE O NOWA POLSKE !!!! BEZ UNI !!!! Z CHWILA PROKLAMACJI NAWEJ POLSKI TO NIEMA ZADNYCH DLUGOW NIKT Z WAS !!! I POLSKA DLUGOW TEZ MIEC NIE BEDZIE !!!
      PRAWO BICIA ZLOTEGO W REKACH POLSKI BYC BEDZIE — GDZIE JEST ZLOTO NARODU POLSKIEGO !!! TO SA PRYNCYPIA WOLNOSCI TAK POLAKOW WSZYSTKICH JAK I WSZYSTKICH SLAZAKOW BO W KONCU JESTESMY BRACMI I NIE CZAS NAM SIE ZA GLOWY BRAC ALE CZYNIC WSZYSTKO BY Z TEGO GOWNA WYJSC.

  2. SN wydał wyrok na polityczne zamówienie. I kto tu poszedł na konfrontację? W zawodach na hipokryzję znokautowałby Pan przeciwnika w 1 sekundzie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s