Zbigniew Widera wyniesie sztandar Związku Górnośląskiego?


Zbigniew Widera

Ostatni wywiad kandydata na przewodniczącego Związku Górnośląskiego, Zbigniewa Widery nie pozostawia złudzeń. Jego wybór najprawdopodobniej przyczyni się do dokończenia żywota tego stowarzyszenia w życiu społecznym regionu. A szkoda. Regionalizm górnośląski potrzebuje Związku Górnośląskiego. Nie potrzebuje natomiast karierowiczów i serwilistów.

Od jakiegoś czasu Pan Widera lansuje się w Dzienniku Zachodnim w związku z kongresem Związku Górnośląskiego. Wrzucając do debaty publicznej antyautonomiczne hasła, żywcem przejęte od warszawskich polityków, próbuje odciągnąć uwagę od zasadniczego pytania o tym, kim on właściwie jest.

Od zawsze było mu bliżej do lewicy. Już za starego reżimu był działaczem młodzieżowym komunistycznego Zrzeszenia Studentów Polskich. W 2002 r. startował na prezydenta Chorzowa z listy SLD. Po aferze Rywina związał się z innym ugrupowaniem ogólnokrajowym, lewicowo-liberalną Partią Demokratyczną (był członkiem Zarządu). Jest także członkiem Stowarzyszenia Ordynacka, które zrzesza byłych aspirantów do wielkiej kariery w PZPR. Kandydat działał również w biznesie. Kierował Gońcem Górnośląskim (dziś w likwidacji). Był Prezesem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Więcej o jego wyczynach można poczytać w Internecie.

Chodzą słuchy, że to katowicka kuria i frakcja nacjonalistyczno-prezydencka postawiły na tak szemraną postać, tylko dlatego że ten obiecał zaprzęgnięcie Związku Górnośląskiego do walki z RAŚ. W jego tekście, jaki został opublikowany przez Dziennik Zachodni, znalazł się ciekawy zwrot „ideologia autonomii”, który wcześniej pojawił się tylko w jednym dokumencie, w tzw. „Głosie z Górnego Śląska”, wytworze Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Katowickim.

Intencje tych, którzy chcą narzucić delegatom swojego kandydata, widać jak na dłoni. Katolicki Związek Górnośląski na czele z człowiekiem skoligaconym z lewicą w najbliższych wyborach samorządowych ma odebrać elektorat PiS-owi i RAŚ-owi po to, by w nowym sejmiku wojewódzkim PO miało do dyspozycji usłużnego koalicjanta. Ten machiaweliczny scenariusz nie może się jednak powieść. Po pierwsze dlatego, że wypromowanie na nowo marki ZG (lub innego nowego komitetu) na 7 miesięcy przed wyborami wymagałoby milionów złotych, których zadłużony Związek nie posiada. Po drugie, dotychczasowe „dokonania” wyborcze Pana Widery świadczą, że wygrywać to on nie potrafi.

Dla mnie jednak namaszczenie przez arcybiskupa i Prezydenta RP nie jest największym grzechem pierworodnym kandydata. Totalnie dyskredytuje go bowiem przyzwolenie na politykę kulturowej marginalizacji i administracyjnego rozwadniania Górnego Śląska, politykę jaką wobec naszego regionu tak skutecznie realizuje stolica. We wspomnianym już tekście Pan Zbigniew Widera pisze:

W nowym rozumieniu Zagłębie, Jaworzno, Częstochowa czy Żywiecczyzna – to także składniki Górnego Śląska i każde z nich czymś się wyróżnia. Poznawanie i kultywowanie tożsamości kulturowej i etnicznej tych ziem służyć powinno lepszemu poznawaniu się i eliminowaniu antagonizmów.
Źródło: Widera: RAŚ chce Śląska dla wybranych. Śląsk potrafi zorganizować się lepiej, Dziennik Zachodni, dostęp 8.03.13

Słowa Pana Widery są miodem na uszy Warszawy, która przed 14 laty Górny Śląsk rozczłonkowała administracyjnie na dwa województwa, a dziś forsuje idee Krakowic. Cytat ten nie jest niczym innym jak przyzwoleniem na politykę „dziel i rządź” centrali. Okazuje się, że już politycy w regionie przyjmują warszawską narrację o tym, iż źródłem antagonizmów w ramach województwa śląskiego jest regionalizm górnośląski, a nie sztuczne i nachalne utożsamianie ziem małopolski –Częstochowy, Zagłębia i Żywiecczyzny– z „dzisiejszym” Górnym Śląskiem.

Na naszych oczach w interesie partii ogólnopolskich roztrwania się markę ZG. Czy Zbigniew Widera będzie prezesem, który wyniesie sztandar tego stowarzyszenia? Niestety jest to bardzo prawdopodobny scenariusz. A szkoda. Regionalizm górnośląski potrzebuje Związku Górnośląskiego. Nie potrzebuje natomiast karierowiczów i serwilistów.

Reklamy

10 myśli w temacie “Zbigniew Widera wyniesie sztandar Związku Górnośląskiego?”

  1. Panie Maras, rod wos czytom yno cosik mało jest sam do czytanio. Wdycki kej sam właża, myśla co bydzie cosik nowego. Dzisiom mie Pan uradowoł. Ło tym Widerze, zaś myśla, co to je jakiś entlich szpas a niy prowda. A wos Maras prosza cobyście sie trocha bardzij uwijali z tekstami. 🙂 Toż pyrsk.

  2. Do europejskiej regionalizacji, prosta droga prowadzi przez jak najszerszą obecność w sejmiku, czyli regionalnej władzy, w którym grupy regionalne powinny zwiększać swój udział, naturalnie wypierając partie polityczne. Przewartościowując myślenie wyborców a nie, jak się powszechnie pisze, komuś ich odbierając. W samorządach lokalnych dominują ugrupowanie lokalne i to im wyraźnie wychodzi na zdrowie. Odpartyjnienie, to krok do spokojnego, acz konsekwentnego upominania się o delegację uprawnień i pozostawianie coraz większych przychodów na miejscu. Tym myśleniem, powinno zarażać się inne regiony bowiem tylko w „kupie siła”. Wymachiwanie nawet najpiękniejszymi chorągiewkami na przemarszach, nie pomoże. Nie pomoże też, język nienawiści w prasowych, internetowych, komentarzach czytelników.

  3. W powszechnym odbiorze ideologii RAŚ „autonomia”, to uprzywilejowanie jednego regionu, poprzez nadanie mu specjalnych uprawnień. Chciałbym by w rozumieniu ZG było to myślenie o wyposażeniu wszystkich regionów w kompetencje, które przyspieszają ich rozwój – dokończenie zaniechanej reformy administracyjnej. Górny Śląsk ma szanse stać liderem tego przyspieszenia. Utrwalona z wizerunkiem RAŚ batalia o autonomię, z pozycji krajowych elit wygląda groteskowo.

  4. Myślołech welować Panu Widerze. Ale jak żech poczytoł to i co w internecie je, to niy mom wątpliwości. Tyn Pan niy może być prezesem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s