System edukacji w polityce kulturowej uniformizacji


szczeciolatkowie

Centralizacja systemu edukacji w Polsce jest głównym orężem w polityce etnocydu, czyli kulturowego ludobójstwa Górnego Śląska.

Kilka lat temu przez Rzeczpospolitą przetoczyła się dyskusja na temat obniżenia wieku obowiązku szkolnego. Mimo protestów i wbrew obywatelskiemu projektowi ustawodawczemu, sześciolatki ostatecznie znalazły się w szkolnych murach. Dlaczego o tym piszę? Ostatnio natrafiłem bowiem na krótki artykuł w przedwojennym „Gościu Niedzielnym”. Tekst również dotyczy granicy, w której małoletni powinien rozpocząć naukę. Jak się okazuje w 1933 roku Rzeczpospolita bezprawnie narzuciła autonomicznemu województwu śląskiemu przymus szkolny od 7 roku życia, o czym alarmował katolicki tygodnik.

Ta historyczna ciekawostka kolejny raz skłoniła mnie ku ogólnej refleksji na temat szkodliwości obecnego systemu edukacji w Polsce w stosunku do kulturowego odrodzenia naszego regionu.

Dziś scentralizowany system nauczania uniemożliwia wprowadzenie obowiązkowej edukacji regionalnej. Tworzony przez centralę ujednolicony program nie przystaje do uwarunkowań w poszczególnych województwach. System mówi „nie” różnorodności kulturowej – bogactwu, które jest głównym czynnikiem postaw kreatywnych i prorozwojowych. Żyjemy w kraju, w którym wdraża się program publicznego ogłupiania. Ślązacy tracą w tym kontekście podwójnie. Nie tylko, tak jak Polacy, są oduczani postaw obywatelskich. Obecnie obowiązujący system edukacji jest także narzędziem w polityce ludobójstwa etnicznego Górnego Śląska, polityce zaprzeczającej naszej etnicznej i kulturowej tożsamości i naszemu prawu do samookreślenia. Najwyższy czas to zmienić.

Reklamy

3 myśli w temacie “System edukacji w polityce kulturowej uniformizacji”

  1. Pół-ślązak? Za to cały Bosy Antek z Kongresówki salutujący Gajowemu. Życzenia tego nowego Kurzydły winny być rozpoznane z całą powagą, niczym życzenia Putina skierowane do Ukraińców na Majdanie….

  2. Jako pól Ślązak z pochodzenia nie życzę sobie edukacji regionalnej a la RAŚ, bo nie życzę sobie fałszowania historii, albo upowszechniania zmyślen o chrzcie Śląska w IXw. itp. Edukacja regionalna miałaby może jakiś sens tylko wtedy, gdyby odsunąć od niej takich nauczycieli jak Kassner, Świdergal, Melon

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s