Nie dajmy się zwieść polskim radykałom


Wczoraj przez Katowice przemaszerowała manifestacja antyimigrancka. Potomkowie imigrantów zarobkowych, którzy przybili na Śląsk, sąsiedzi z Zachodniej Małopolski i reszty Polski, a częściowo także rodowici Ślązacy, przeszli ulicami stolicy województwa. Organizatorzy doskonale wykorzystali europejski kryzys migracyjny do siania nienawiści i ksenofobii. Swoimi wrzaskami i krzykami zhańbili naszą ziemię. Parafrazując słowa bp opolskiego z eseju Fenomen Śląsk można powiedzieć, że kolejny raz podkradziono „drogie kruszce i kamienie” Śląska – otwartość, wielobarwność i zróżnicowanie.

Bartosz Pudełko, Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni

Podzielam opinię Rogera Scrutona, który w książce Zachód i reszta świata, w ten sposób odniósł się do jednej z różnic między cywilizacją zachodnią a światem islamu: „Panowanie legalistyczne, polegające na przyjmowaniu i stosowaniu abstrakcyjnych norm prawnych przez instytucje pochodzące z wyboru, a więc czerpiące swą legitymację z faktu bycia wybranym, i realizowanie woli wybranych, jest dla islamu całkowitą aberracją”. Brytyjski filozof ma rację w tym, że wartości wyznawane przez przez ludzi Zachodu (w powyższym cytacie chodzi o rozdział Kościoła i państwa) są nie do pogodzenia z koncepcjami politycznymi i społecznymi wyznawców Allaha. W ostatecznym rachunku zawsze nastąpi konflikt wartości związanych z demokratycznym państwem prawa a państwem opartym o szariat. Nie mniej jednak nie zwalnia to nas z obowiązku doraźnej pomocy potrzebującym uchodźcom w duchu chrześcijańskiego miłosierdzia, do czego apeluje sam papież Franciszek.

Dziś zalew uchodźców a wraz z nimi emigrantów zarobkowych, wśród których z całą pewnością znajdują się wrogowie cywilizacji europejskiej, jest wyzwaniem dla naszego kontynentu. Sprowadzając jednak skutki kryzysu migracyjnego na nasze regionalne poletko dochodzę do konkluzji, że największym zagrożeniem dla Śląska nie są muzułmanie, ale wyznawcy polskiego nacjonalizmu. Budzi grozę z jaką łatwością zawładnęli ulicami Katowic. Ich rasistowskie i pełne nienawiści hasła dziś skierowane są na wyznawców Allaha. Jutro mogą być wymierzone w nas, Ślązaków.

Piszę to wszystko, bo wiem, że wielu moich krajan wpadło w sidła sztucznie napędzanej fobii islamskiej. Nie chcę jednak stać z założonymi rękami, więc apeluję o zachowanie zdrowego rozsądku.

Kiedy naziści przyszli po komunistów, milczałem,
nie byłem komunistą.
Kiedy zamknęli socjaldemokratów, milczałem,
nie byłem socjaldemokratą.
Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem,
nie byłem związkowcem.
Kiedy przyszli po Żydów, milczałem,
nie byłem Żydem.
Kiedy przyszli po mnie, nie było już nikogo, kto mógłby zaprotestować.
– Martin Niemöller

Reklamy

8 myśli w temacie “Nie dajmy się zwieść polskim radykałom”

  1. „…że kolejny raz podkradziono „drogie kruszce i kamienie” – pierwszy raz slonzoki wyciepli swoje precjoza, jak zaheilowali po niemiecku i przyłączyli się do zbrodni Adolfa. I nie ma co teraz udawać …

    1. Udawanie to jednak specjalność polska. Ślązacy nie mają tendencji do wybielania swojej historii, bo zawsze byliśmy jej przedmiotami. Wielkie narody europejskie, do których należy zaliczyć Polaków, mają swoje za uszami , co nie oznacza rachunku sumienia.

      1. Szowinizm Ślązaków, w połączeniu z rewizjonizmem, jest niezmiennie od co najmniej 45 r. w wyśmienitej formie – wiem coś o tym, nie trzeba mnie próbować przekonywać do odmiennego zdania. A bycie tylko przedmiotem historii – no to już wina samych przedmiotów. I tylko one mogą to jeszcze zmienić, ale nie drogą sztucznego wywyższania się, mnożeniem urojonych i rzekomo niezasłużonych krzywd i bierności umysłowej.

      1. To świetnie. Z błędu cię wyprowadzał nie będę. Urojenia, że za wszystkim stoi mityczna „warszawka” jest tylko waszym problemem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s