Język nienawiści


Kofanty cytat o emigrantach

Nie, to nie komentarz do bieżącej sytuacji demograficznej w Europie. Wojciech Korfanty słowa te wypowiedział 23 listopada 1920 roku podczas agitacji plebiscytowej na spotkaniu w Oleśnie . Odnosił się do osób, które jako urodzone na Górnym Śląsku a pracujące i mieszkające poza nim, wracały, by oddać swój głos za dalszą przynależnością państwową swojego kraju. Co ciekawe, to wątpliwe prawo nadano Ślązakom na wyraźne żądanie Warszawy. Prowadzenie dyplomacji wg zasady: „najpierw mówię, potem myślę”, wcale nie jest domeną ministra Waszczykowskiego i ma długą tradycję w Polsce.

Korfanty, który pewnie chciał dobra Śląska i miał swoje racje, nie przebierał w słowach. Rozgrzewał wygłodniałe umysły śląskich plebejuszy obiecując każdemu rolnikowi własną ziemię i po jednej polskiej krowie. Wraz z agitatorami z Polski nie był  jednak odpowiedzialny za to co, głosi. Doprowadził do kumulacji „braterskiej” nienawiści, którą drobiazgowo  opisuje August Scholtis w Wietrze od wschodu. Ty, pierunie, tyś je Polok? Ty, pierunie, tyś je Niymiec? Życie zależało od odpowiedzi: Niemiec – Polak…

Wynik plebiscytu, którego 95. rocznica została w Polsce zupełnie zignorowana, okazał się sukcesem, choć nie był w ogólnym rozrachunku pomyślny dla Polski. Aż 40% głosujących opowiedziało się za przynależnością do odradzającego się państwa polskiego. Mimo to Korfanty sięgnął po argument ostateczny po tzw. III powstanie śląskie, które wg śląskiej perspektywy było wojną domową, a niemieckiej – wojną hybrydową, jaką dziś prowadzi Putin w Donbasie.

Aktualna sytuacja polityczna w Polsce przypomina to, co działo się prawie 100 lat temu w naszej krainie. Dwa wrogie obozy zwalczają się na słowne póki co sposoby. A między nimi Ślązacy, w większości zobojętniali, wśród których ten lepszy i ten gorszy sort sieją język nienawiści.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s