Jak zmanipulowano Marsz Autonomii w TVP Katowice?


Wiele się mówi o rewolucji „dobrej zmiany”, jaka dotknęła TVP. Z punktu widzenia Górnego Śląska wojna polsko-polska o warszawskie media jest jak konflikt w obcym kraju. Kwestia śląska za starego pseudoliberalnego reżimu nie była obecna w centralnych mediach publicznych. Za nowego prawicowo-populistycznego również nie jest i nie będzie.

ma1
Redaktor Czyż przekonuje o współmierności Marszu Autonomii i pikiety szowinistów

Nowi dyrektorzy regionalnych ośrodków TVP są jednak odpowiedzialni są za kreację informacji zgodnie z interpretacją „dobrej zmiany”. Katowicki oddział na czele z Tomaszem Szymborskim popisał się manipulacjami na poziomie obecnych Wiadomości w jedynce. A chodzi o materiał na temat Marszu Autonomii. Rozłóżmy go na części pierwsze.

Na dwuminutowy materiał wstępny komentarz redaktora Marka Czyża trwa 28 sekund. W jego trakcie pojawia się podpis „Katowice podzielone”, a prezenter próbuje wmówić, że w stolicy województwa śląskiego odbyły się dwie równorzędne manifestacje. Pierwsza, Ruchu Autonomii Śląska, który rzekomo przeciwstawia się polskości (sic!) i druga, która walczy o to, by nie dokonano secesji. Do tych absurdów dochodzi mała uszczypliwość, kiedy redaktor sympatyków górnośląskiego regionalizmu określa „zwolennikami niebiesko-żółtej (sic!) flagi”, choć ta jest żółto-niebieska.

ma2
10. Marsz Autonomii. Lektor tłumaczy, że „wyjątkowo” nie było separatystycznych haseł

Następnie widzimy serię zdjęć z placu Wolności. Wypowiada się zwolennik autonomii, po czym lektor w tle tłumaczy: „Dziś zamiast separatystycznych haseł była mowa o silnym samorządzie”. Zastosowano tu typową supozycję, czyli ukryte założenie o tym, że RAŚ wcześniej głosił hasła separatystyczne. Następnie wrzucono trzy zdaniową wypowiedź lidera RAŚ, Jerzego Gorzelika. Zwolennicy autonomii mieli więc do dyspozycji 35 sekund. Od 00:01:06 lektor kieruje uwagę widzów na „kontrmanifestację”, a właściwie pikietę polskich nacjonalistów. Przewagę liczebną w stosunku 2500 autonomistów do 18 centralistów złagodzono komentarzem: „Liczebnie skromniejsi, ale także pewni swoich racji”. Dodano wypowiedź imitującą śląski język – „Żyjemy w Polsce tera” oraz komentarz w tle, że autonomiści o tym zapominają. Następnie słyszymy kolejną nieskładną wypowiedź członka tzw. Ligii Obrony Suwerenności.

ma4
18 polskich szowinistów pod pomnikiem Piłsudskiego

Łącznie przeciwnicy Marszu Autonomii w materiale o Marszu Autonomii mieli do dyspozycji 49 sekund, a zwolennicy 39 sekund wliczając w to zmanipulowane komunikaty.  Biorąc pod uwagę negatywne wprowadzenie redaktora Czyża 70% materiału zorientowane było na skompromitowanie i oczernienie Ruchu Autonomii Śląska.

Potwierdzeniem faktu, że telewizja publiczna dziś zajmuje się kreacją rzeczywistości niż jej opisem, są szowinistyczne również wpisy dyrektora TVP Katowice na Twitterze. Zarzucił on RAŚ, że w marszu ktoś miał niemiecką flagę, choć więcej było polskich. Pozostawię to bez komentarza. Materiał można zobaczyć tu.

Reklamy

6 myśli w temacie “Jak zmanipulowano Marsz Autonomii w TVP Katowice?”

 1. Flagę niemiecką widziałam na zdjęciu w internecie.To jest strzelenie sobie w stopę .Chyba , że zdjęcie zmanipulowane(Dziennik Zachodni).Jestem sympatyczką RAŚ ale to mi się nie podobało.

  1. A dlaczego przyjazne nam państwa i lub mniejszości narodowe nie mogą brać udziału w marszu? Mamy ich wyrzucić? Zabronić?

  2. Ja też jestem sympatykiem. Do flagi niemieckiej mam neutralne uczucia. Zdaję sobie sprawę, że znalazła ona się na marszu, bo to wynika z naszej skomplikowanej historii. Szedłem obok chłopaka z biało-czerwoną i też mi nie przeszkadzało to 🙂

  3. Dlaczego nie podobało się? Proszę sobie wyobrazić, że Ślązacy mieszkają także po stronie Czech i Niemiec i również mają prawo brać udział w marszu.
   Zresztą nawet gdyby jakiś Japończyk ze swoją flagą pojawił się tam bo wspiera pomysł autonomii to co? Wyrzucić go bo przecież Ci źli RAŚiści chcą żeby Japonia przejęła Śląsk!
   Ma Pani trochę rozumowanie na poziomie narodowców co rzucali Polskimi flagami na ziemię….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s