Nie dla rozdzielenia gminy Dobrzeń Wielki


Protest w Dobrzeniu Wielkim przeciwko Wielkiemu Opolu osiągnął apogeum. Strajk głodowy nie wzruszył rządu warszawskiego, który zdecydowany jest zdusić opozycję swoją obojętnością i kosztem zdrowia i życia ludzi.

12299308_473959892795820_5606833626412246422_n
Źródło: facebook.com/NIEdlarozdzieleniaGminyDobrzenWielki

Od kilkunastu miesięcy z sympatią kibicuję mieszkańcom Dobrzenia Wielkiego. Protestują oni przeciw  bezprawnej aneksji przez Opole części swojej gminy. Poszerzenie stolicy najbardziej rachitycznego województwa ze wszystkich województw zrodził się w zakompleksionych głowach prezydenta Wiśniewskiego i wiceministra Patryka Jakiego, znanych z nienawiści do śląskich autochtonów. Ci ostatni, jak wiemy, są częściowo powiązani z mniejszością niemiecką, która dla PiS-u jest wrogiem wewnętrznym numer jeden.

Początkowo protestu nie wiązano z kwestiami etnicznymi. W wioskach mieszka spora część allochtonów, którzy również sprzeciwiali się opolskiemu ekspansjonizmowi. Jednak po zmianie rządu centralnego i fuzji środowiska Wiśniewskiego z pisowskimi nacjonalistami przestano się powstrzymywać przed wpisywaniem lokalnego konfliktu w „odwieczną rywalizację polsko-niemiecką”. Prym wiedzie tu wspomniany Jaki, który za ideologicznymi wrzaskami ukrywa swoje prywatne interesy. W anektowanej części Dobrzenia Wielkiego znajduje się Elektrownia Opole wraz ze stanowiskami do obsadzenia, a tajemnicą poliszynela jest to, że Jaki opiera swoje działania na politycznym klientelizmie.

Bezprawne działania prezydenta Wiśniewskiego pośrednio, bo milcząco wspiera lokalna elita zbliżona do PO, a także obie regionalne redakcje Gazeta Opole i NTO, nie wspominając o TVP i Radiu Opole.

Choć kwestia etniczna to tylko jeden z aspektów sporu, cała sytuacja przypomina to, co zrobiono w 1923 roku w Zagłębiu Dąbrowskim. Wówczas Urząd Wojewódzki w Kielcach przy wsparciu rządu centralnego dokonał administracyjnych korekt w granicach Będzina i Dąbrowy Górniczej. To pierwsze miasto w 80% było zamieszkiwane przez Żydów. Po włączeniu w jego skład polskich, robotniczych dzielnic Ksawery i Warpia, większość żydowska stała się mniejszością (40%), a władze w mieście przejęli Polacy.

Wydaje się, ze rząd warszawski nie ma zamiaru rozmawiać z mieszkańcami Dobrzenia Wielkiego. Sprzedała ich również elita i władze Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim z Rafałem Bartkiem na czele. Dobrzeniacy-Ślązacy zostali sami, tak jak to bywało już wielokrotnie w naszej historii i o czym przejmująco pisał Horst Bienek w tetralogii gliwickiej.

Oglądam właśnie w telewizji ministra Błaszczaka, który plecie coś trzy po trzy o konflikcie z opozycją. On nie pojawi się w Dobrzeniu Wielkim. Sprawy bliskie obywatelom są mu dalekie. A mi wstyd, że nie zostało mi nic oprócz duchowej solidarności i tego tekstu.

Reklamy

8 myśli w temacie “Nie dla rozdzielenia gminy Dobrzeń Wielki”

  1. Opór przed rozszeniem Opola jest najlepszym dowodem na organiczną nienawiść tej części śląskiej ludności autochtonicznej, która zdecydowała się identyfikować jako „mniejszość niemiecka” do polskości i Polaków. Był to pokaz zajadłej buty i bezczelności bez krzty woli porozumienia. Więc bez skrupułów zgniotło się tą germańską bezczelność pokazując tej hanyskiej swołoczy kim są, co znaczą i gdzie jest ich miejsce. A że spowodowało to głęboki uraz tego środowiska? No cóż, w ogólnej kalkulacji mała strata. Zresztą do tych prymitywów i tak nic nie dociera.

  2. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o KASE. Gmina Dobrzeń Wielki z uwagi na fakt zciągania podatków od Elektrowni była Gminą dośc bogatą o wysokim budrzecie. Budrzet gminy to było ok 60 mln zł. Co maja powiedzieć mieszkańcy innych gmin w Polsce gdzie budrzet gminy wynosi 6-8 mln. Czy dzieci w szkołach w biednych gminach mją inne potrzeby niż w bogatych ??? Dobrzeń Wielki powinien poradzić sobie BEZ PROBLEMU po „okrojeniu” . …..a głodówka hmmm Pan wójt jest słusznej postury wiec na pewno mu nie zaszkodzi 🙂 Chcieliscie demokracji to macie. Naród wybrał PIS i tyle. Ja nie jestem demokratą więc dziwie sie że Wy będąc demokratami nie godzicie sie z wolą ludu który wybrał PIS. Pis dostał mandat społeczny więc rządzi tak jak uważa za stosowne. Trzeba wygrać nastepne wybory i zrobić po swojemu. To proste 🙂

  3. ciekawe jest że tym dwóm co okradli Dobrzeń nke przeszkadzają już tak bardzo pieniądze przewożone z pracy w Niemczech, ani pieniądze potencjalnych inwestorów pochodzących z Niemiec…

  4. Dziękujemy za poparcie! Zapraszamy do akcji #PopieramGlodujacych. Jedna uwaga tylko, poza mediami ratuszowymi (TVP3Opole, Radio Opole i Nowa Trybuna Opolska), jest Gazeta Wyborcza, która jest bardzo obiektywna w swoim przekazie. Pozdrawiamy.

  5. Z tych samych powodów połączono w 1934 r. Królewską Hutę z Chorzowem i Nowymi Hajdukami a później z Hajdukami Wielkimi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s