Mapy Górnego Śląska

Górny Śląsk i jego terytorium  w polskiej świadomości społecznej  nie pokrywa się z historyczno-kulturowo-gospodarczym regionem, położonym w dorzeczu górnej Odry. Jest ono bezrefleksyjnie sprowadzane do regionu administracyjnego, tj. Województwa śląskiego, lub co gorsza do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego albo do konurbacji śląsko-małopolskiej o nieszczęśliwej nazwie „Metropolia Silesia”. Nie zamierzam w tym miejscu ubolewać nad powszechną amnezją w tej kwestii, tylko zaprezentuję czym był i w dalszym ciągu jest Górny Śląsk. Zaś zainteresowanych tym problemem odsyłam do artykułu dr. Piotra Greinera, „Pojęcie i granice Górnego Śląska”. W miarę prowadzonych poszukiwań, znajdziecie tu kolejne mapy Górnego Śląska.

Górny Śląsk
Górny Śląsk. Mapa fizyczna

Kolejna mapa historycznego Górnego Śląska mojego autorstwa. Prezentuje region podzielony granicą państwową między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską.

Górny Śląsk jest podzielony między cztery jednostki administracyjne: Województwo opolskie (82% ziem górnośląskich), Województwo śląskie (48% ziem górnośląskich), Moravskoslezský kraj (73% ziem górnośląskich) oraz Olomoucký kraj (15% ziem górnośląskich). Ten swoisty rozbiór naszej krainy jest przykładem złej woli elit centralistycznych czy może to zamierzona polityka obu stolic?

Upper Silesia in Czech Republic and Poland
Upper Silesia in Czech Republic and Poland

 

Górny Śląsk
Górny Śląsk, K. Popiołek, Ziemie Staropolski, 1959, s. 6

Ta szara mapa to w sumie perełka. Pochodzi z opracowania Ziemie Staropolski: Górny Śląsk pod red. K Popiołka, publikacji z 1959 r. Aż chciałoby się z przekąsem zapytać, „Gdzie jest ta odwieczna Opolszczyna?” Zacytujmy parę zdań, przytoczonych we wstępie. Na ogół w pojęciach czytelnika polskiego Górny Śląsk kojarzy się przede wszystkim z wielkim przemysłem, krajobraz Górnego Śląska z krajobrazem przemysłowym, z tysiącami kominiów, fabryk, hut i kopalń, olbrzymimi hałdami i niebem spowitym czarnymi chmurami dymów. Obraz ten musimy jednak uzupełnić, by nie był jednostronny. Bo przecież Górny Śląsk to nie tylko Zagłębie węglowe, lecz również obszary rolnicze, prawdziwie ‚zielony kraj’, teren o niezwykle urozmaiconym krajobrazie i wspaniałej przyrodzie, bujnej, pasjonującej przeszłości, zasobny w piękne zabytki sztuki, co zaś najważniejsze – kraj zamieszkany przez ludność o niezwykłych, na ogół nie znanych i nie docenianych wartościach. Celem niniejszej książki jest pokazanie Górnego Śląska w takiej postaci, jakim on był i jest rzeczywiście (Ziemie Staropolski: Górny Śląsk, pod red. K. Popiołka, t. V, cz. I, Instytut Zachodni, Poznań 1959, str.5-6 )

Górny Śląsk: ziemia pszczyńska
Górny Śląsk: ziemia pszczyńska

Ziemia Pszczyńska w XIX w. stanowiła najdalej na wschód wysunięty fragment Śląska bezpośrednio graniczący z Królestwem Polskim. Wchodziła w skład Śląska pruskiego. Na południe od niej rozciągało się Księstwo Cieszyńskie, które po wojnach ślaskich pozostało w Monarchii Habsburgów. Poniższa mapa bazuje na wielkoformatowej mapie gospodarczej inżyniera ziębickiego Andreasa Hindeberga z 1636 r. Wyraźnie widać granicę na Przemszy i górnej Wiśle. Źródło reprintu: Konferencja „Kartografia w edukacji regionalnej”: październik 2003, pod red. A. Złotego, Pszczyna 2003.

Mapa Górnego Śląska z połowy XVIII w. Jej autorem jest Tobias Maier. Na mocy pokoju drezdeńskiego z grudnia 1745 r. Górny Śląsk został podzielony między Prusy i Austrię. Kolor żółty przedstawia część pruską: Księstwo Nysko-Otmuchowskie, Powiat Głubczycki (pruskie części Księstw Karniowskiego i Opawskiego), Księstwo Opolskie, Księstwo Raciborskie, wolne państwa stanowe pszczyńskie i bytomskie. Kolor niebieski przedstawia ziemie utrzymane przez Austrię (określane od tej pory Śląskiem Austriackim): Księstwo Cieszyńskie, większa część Księstwa Karniowskiego, Księstwo Opawskie oraz fragment Księstwa Raciborskiego. Źródło reprintu: Konferencja „Kartografia w edukacji regionalnej”: październik 2003, pod red. A. Złotego, Pszczyna 2003.

Górny Śląsk w roku 1680Fragment mapy Królestwa Czech (Regnum Bohemia) z 1680 r. sporządzonej i wydanej przez Fryderyka de Wit’a w Amsterdamie. W skład Górnego Śląska wchodziły następujące ziemie: Księstwo Opolskie (kolor żółty), Księstwo Raciborskie (kolor czerwony), Księstwo Karniowskie (kolor zielony), Księstwo Opawskie (kolor niebieski), Księstwo Cieszyńskie (kolor fioletowy) oraz Pszczyńskie Wolne Państwo Stanowe (kolor beżowy). Źródło reprintu:
Konferencja „Kartografia w edukacji regionalnej”: październik 2003, pod red. A. Złotego, Pszczyna 2003.

5 myśli w temacie “Mapy Górnego Śląska”

  1. Skala mapy fizycznej Górnego Śląska wymaga poprawy, wysokość 250 m n.p.m. jest zaznaczona dwukrotnie w podziałce.

  2. Fajna zabawa, brakuje mi jeszcze w tych mapach „historycznie śląskich” miejscowości jak Oświęcim czy Zator 😉
    A na poważnie: Nysa i Kluczbork do Górnego Śląska włączone zostały na początku XIX wieku, obecnie na tych terenach mieszkają sami przesiedleńcy ze wschodu, Ślązaków tam praktycznie nie ma.
    Fajnie by było jakby kiedyś powstało woj. górnośląskie ale bez tych terenów – wolałbym żeby Ślązacy w woj. górnośląskim byli liczącą się mniejszością (bo większością nie będą już nigdy).
    Poza tym Śląsk Cieszyński ma już na tyle długą i odrębną od reszty GŚ historię że może warto by było zaznaczyć go na mapie GŚ jako odrębny subregion?

    1. Tez sie juz zastanawialem co z ta Nysa. Seperowanie sie finalnie nie sprzymierzy nam ludnosci naplywowej, a bez niej nic nie da rady zdzialac.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: