24 myśli w temacie “Powstania śląskie?”

 1. Dla polskich nacjonalistów twierdzących, że ślązak to jest polak i przytaczając szereg „argumentów” o polskości śląska odpowiem tylko, że polak to jest rus. Już słyszę „to mnie obraża”, A czyż niespełna 100 lat temu gazety w warszawie nie były drukowane wyłącznie cyrylicą, a nie płaciło się rublami – można by mnożyć „argumenty” za rosyjskością polaków. Ślązak jest ślązakiem, ani niemcem, ani polakiem, ani czechem. Choć uzasadnione sympatie może mieć skierowane we wszystkich tych z oczywistych dla nas ślązaków słusznych kierunkach. Z politowaniem nieznajomości przedmiotu podejmowanych rozważań wysłuchuję obraźliwych twierdzeń nacjonalistów tychże narodów, tj. niegdyś nazistowskich niemiec, a obecnie polskich „patriotów” próbujących, nam wmówić kim, co doskonale wiemy, że nie jesteśmy.

  1. Przyjmując logikę osoby ukrywającej sie pod nickiem „damian” należałoby przyjąć, że polak, to „rus”, „prus” i „Austriak”. Zapomniał, albo nie wiedział, że historycznie Śląsk od średniowiecza był czeski, później austriacki, a następnie pruski. Opowiadanie bajek o odrębności Śląska i tworzenie mitu narodowości śląskiej odpowiada najbardziej tym, którzy ze Śląskiem mają niewiele wspólnego…

 2. Witam , czytam Państwa wypowiedzi o naszym Śląsku i myślę że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.Jest coś specyficznego na Naszym Śląsku że po mimo tylu lat są dalej ludzie którzy pięknie mówią gwarą po mimo tylu lat mówienia w języku Polskim , jakoś sie ten Śląski obronił i chwała mu za to ,będzie z czego czerpać na przyszłość .Wydaje mi się że Śląsk nie jest Ani Wyłącznie polski , czeski czy niemiecki , jest monokulturowy i z tego faktu czerpie siły .Faktem jest ,iż najwięcej może Śląsk zawdzięczać kapitałowi Niemieckiemu , który tu zainwestował największe pieniądze i dał ludziom pracę , kulturę i chwała Niemcom za to .Co Polska dała Śląskowi ?
  …………………………….. trudno powiedzieć , nie ma dokładnych opracowań i trudno obiektywnie się wypowiedzieć ,pozostawiam tą kwestię do dyskusji .Natomiast nie wolno dyskryminować żadnej nacji która mieszka na Śląsku , Śląsk czerpał siłę z tego że był monokulturowy i niczym sie nie różni Ślązak ,który mówi po Śląsku , Polsku ,Niemiecku czy Czesku .Powinniśmy dążyć do stworzenia super regionu z własnymi podatkami z własnym rządem itd , wtedy mamy szansę na własną ojczyznę
  gdzie urzędowym językiem winno być Polski Niemiecki i Czeski .W tym nasz siła …. pozdrawiam Wszystkich wypowiadających się .

  1. Co Polska dala Śląskowi? Kutz powiedziałby G….o. Tak na poważnie to Drogową Trasę Średnicową… i to chyba wszystko. Ile zniszczyła? Każdy widzi.

   1. Kuc, później Kutz już wącha kwiatki i głupot nie gada, a Andrzej zapewne zapomniał, że Niemcy dali Europie i Śląskowi wojnę i to ich „największa zasługa”… Zanim zaczniesz pisać głupoty pomyśl.. jak potrafisz.

 3. NIE INO O POWSTANIACH.

  Wklejam moją zmodyfikowaną opinie na temat wypowiedzi o polskim slasku kard. Nagy’ego.

  Sprawa polskości Ślonska jest jakoś przewartościowana w dzisiejszym Kościele Śląskim.
  O co tu chodzi?
  Biskup Nossol, Bednorz, Zimoń i inni ludzie koscioła jeszcze niedowno
  realniej wyrażali źródła kulturowo-etniczne naszego regionu.
  Nasze korzenie są słowianskie, jednak czy nikt nie dostrzega konstruktywnej roli Prus i Niemiec(Austrowegier) ?
  Tysiace z nos mają sztambuchy w doma, momy je spolić ?
  Ludzie sam(autochtoni) czuli się slonzokami, godali po niemiecku i slasku, opowiadali się raczej (ale przeca nie wszyscy) za Polską
  bo czuli się oszukani, wykorzystani przez władze niemieckie(Bismarck walczył również z Kosciełem Katolickim).Motywacją do powstan były wzgledy ekonomiczne (bez znaczenia ma wtedy kraj, równie dobrze wybuchłyby w Polsce). Nimieccy włąsciciele doprowadzili poziom życia slonzoków na poziom o klase wyżej niż wiekszosci mieszkancow innych regionów Polski i nie tylko.
  Slonzokow przy Polsce trzymoł(trzymie) czasmi ino Kościoł, kaj sie rzykało po polsku.
  Prawie kożdy Slonzok szanuje Niemcow, docenio ich wkład w nasz region, prawie kozdy mo rozdzina w Rajchu, na Opolszczyxnie mieszkają Niemcy kere tyz sa Slonzokami, na pielgrzymki to my łazieli głownie na Anaberg i do Piekor – zapominanie o tym, takie wypowiedzi skrajnie jednoznaczne sa błedne, to przypomino okres po II wojnie, Slask czorno-bioły.
  Panowie biskupi wiyncyj muszymy rzykac, mynij politykowac. Nie ma Slonska bez Boga, nie byłoby dorobku Slonska bez Niemcow, Czechow,Żydów, Polaków(emigrantów, repatriantów,autochtonow), Niemcow.
  Slazacy zostali po II wojnie oszukani, region stał sie kolonia dla PRL.
  Proba budowy RAS bez opracia w tozsamosci religijnej Slaska nie mo zodnych szans.
  Proba kreslenia jedynie słusznej wizji Polskiego Slaska jest fałszywa.
  Polska nie wywiazała sie z obowiazków wobec Górnego Slonska.
  Mom wrażenie , że my sie cofomy do czasow sprzed słynnego listu biskupow polskich do niemieckich….

  Niestety Slonzoki nie mają na kogo głosowac.
  RAS po żebraniu poparcia u Palikota,ostatnich problemach z kasą, szukaniu wiji zamiast rzetelnej dyskusji; Kutz przy odrzuceniu całej potęgi Kościoła nie są już żadnymi autorytetami.
  PO to tylko mniejsze zło.
  PSL je dla może rolników.
  Trza stworzyć jakieś nowe ugrupowanie, dążące do samorzadnego Ślaska, z poszanowaniem ludzi tu mieszkajacych (wszystkich nacji), w oparciu o tożsamość Ślaska(praca, liberalizm tak ale w gospodarce-mało ulg ale male podatki, niskie podatki lokalne, rodzina,Bóg-ze zrozumieniem dla niewierzacych ale nie plujacych na krzyż).

  Boże błogosław Górny Slonsk, dej nom rozum cobysmy madrze żyli na naszyj piynknyj ziemi.Amen

 4. od 1763 roku Śląsk należał do do Cesarstwa Niemieckiego, od mniej więcej połowy XVI wieku do Monarchii Habsburgów, a wcześniej do Korony Czeskiej. Na Śląsku zawsze była mieszanka narodowa, także Polacy, ale bez przesady, żeby wszystkich Ślązaków nazwyać Polakami, Jesli ktoś tak czuje, proszę bardzo, ale proszę nie wsadzać wszystkich do jednego worka

  1. lonc, ja widziałem tych ze Ślaska, co wyjechali do Reichu, bo uważali, że są Niemcami i wolą żyć w Vaterlandzie. Tam nazywają ich „wasserdeutsche”. Prawda jest taka, każdy czuje się jak chce. Nie wszyscy mieszkający na Śląsku czują się Ślązakami, bo takiej narodowości nigdy nie było, były ksiąstewka śląskie, ale w obecnych Niemczech było ich dużo więcej i tam żadnemu lokalnemu mędrcowi nie wpada do głowy, żeby teraz tworzyć z tego powodu odrębny, autonomiczny kraj..

 5. Solidaryzuję się z p. Galiszem z Politechniki Sl.I niech p.Kadłubek nie piepszy,że rodziny z których nie wywodzili się powstańcy były szykanowane.Równie szykanowane były rodziny powstańcze ,czego najlepszym dowodem jest to,że moja mama nie mogła przez długi czas dostać renty po mężu powstańcu,który zginął w obozie koncentracyjnym.To są fakty,a nie wymysły doktorów z Uniwersytetu.Myślałem ,że p.Kadłubek jest specjalistą od gwary śląskiej,a tu masz historyk się znalazł i to jaki pewny siebie.Gdybym go nie znał,to chyba bym się nie zdecydował na ten wpis,ale piszę bo p.Kadłubek przynosi wstyd swojemu miastu i tym którzy go znają.

 6. Wielki mi autorytet naukowy i moralny z tego Kadłubka.Były seminarzysta,żonaty rozwiedziony,teraz czuje, że RAS jest szansą awansować jeszcze wyżej to trzeba się sprzedać i mącić w głowach młodym ludziom,że powstania śląskie to hańba,że powstańcy sami nie wiedzieli kim są.To p.Kadłubek i jemu podobni nie wiedzą kim są.Jako pracownicy naukowi Uniwersytetu Sląskiego starają się tworzyć nową historię odpowiadającą ich ideom.Ideom na tyle grożnym,że starszym mieszkańcom Sląska przypominają czasy początku II wojny światowej.To przez takich zaprzańców ginęli powstańcy.A p.Kadłubek niech lepiej nie przynosi wstydu swojemu rodzinnemu miast,bo go znamy od dziecka , również z jego ekstrawagancji i głupich pomysłów.Widocznie wpadł na nowe,,tylko te są grożniejsze w skutkach.

 7. Jak Pani Maria – Maryjka- Ślązoczka z Rybnika dowiedziała się , że RAŚ chce gwarę śląską nazwać mową, to tak sie rozsierdziła, że o mało nie zemdlała. Krzyczała: My godali po śląsku, ale modlili my się tylko po polsku tak w kościele jak i w doma. Gazety my czytali yno po polsku, spowiadali my sie yno po polsku. Kożde urzędowe pismo pisali my po polsku. Co te gupki z RAŚ se nie myślą, co s nos chncom zrobić? My som Ślązoko Poloki i polsko mowa je dlo nos święto mowa. Tymu Plurze chyba łodbiyło co łon fanzoli takie fanabuły. Tak ona przez pół godziny nie mogła przyjść do siebie. Kto zna historię Śląska nie od Ulitzki ani nie od Kuca pardon teraz Kutza, ten wie, że my Ślązacy przez 600 lat zachowaliśmy pamięć narodową, w czym pomogli nam Prusacy, przez gnębienie i wykorzystywanie do prymitywnych robót, i zakaz polskiej mowy w szkołach, urzędach , wojsku, dozorze fabrycznym, a wrocławski biskup Kopp zakazał księżom głoszenie kazań po polsku. Nasi Ślązacy którym udało się wyrwać do Krakowa albo zdobyć wykształcenie w pruskich szkołach, jak to na przykład udało się Wojciechowi Korfantemu, pisali książki nie gwarą, ale językiem polskim. Także Niemiec, ale prawdziwy Człowiek a nie człowieczek jak zaprzaniec Gorzelik, ten Niemiec napisał książkę : „Pieśni ludu Polskiego w Górnym Śląsku” Panie Maras, pójdź pan do Biblioteki Śląskiej i tam w czytelni zajrzyj pan do gazet śląskich z lat 1848 do 1922, to przekona się pan, że językiem Ślązaków zawsze i bez wyjątku był język polski. A nasze śląskie gwary są tak samo święte i kochane jak język polski – matka wszystkich polskich gwar czy to na Podhalu., we Lwowie, czy na Śląsku, czy we wszystkich innych częściach polski. Dość bredni RAŚ! Dość Gorzelika. Dość Marasa i zamętu innych nawiedzonych na Śląsku. „Znam ja jeden śliczny zamek, gdzie ma luba przebywa. Siedzi ona na małym stołeczku białe orły wyszywa.” To słowa naszej śląskiej pieśniczki napisanej po polsku kero śpiywały nasze starki i starziki po polsku. Górą Śląsk – polski Śląsk.
  Jak Gorzelik będzie otwierał posiedzenie swojego sejmiku, to tak rozpocznie swoje wystąpienie; „biera ta kryka do ręki i pizna niom czszy razy ło delówka”. Obłęd RAŚ nie ma granic z Heimatem, ale ma twarde granice z polskim Śląskiem.

  1. jaką pamięć narodową? Chyba z ostatnich 65 lat. Proszę wskazać konkretnie czas, w którym Śląsk należał do Polski, poza krótkim piastowskim okresem, kiedy Polska dopiero co powstawała i zawłaszczyła Śląsk od Czechów? Macie umysły rozhisteryzowane i wyprane przez polskie szkoły z duszy śląskiej, wstyd

  2. Moja „luba” ? Absolutnie nieslaskie. To nawet i w jezyku polskim tylko rusycyzm (no i wskazówka z jakiego zaboru).

 8. 6000 tysięcy wojska z Polski, iluś dowodców z Polski, jaki to% do biorących udział w powstaniu Powstańcow? A ile walczyło przywiezionych z Prus?
  Proszę o dokładne liczby.

 9. 1. Moja starka w 1900 i trochę póżniej grała w amatorskich polskich teatrach, chociażPruskie władze na używanie języka polskiego ( sląskiego) nie pozwalały.A byla slązoczkom. I godała że je Polką.A żodyn agent z Polski ją nie agitowoł. I teatru nie wystawili kaj miyszkała, bo szynkorze nie pozwolyły.Pozwolyli za rzekom Olzom. To tez Śląsk.
  Nie chcij tam byc ślonzokiem, bo tam prawdziwy ślonzok to jest Polokiym. Jedź i sie spytej tych z Jabłonkowa itp.
  2. Slązocy z Teksasu mówią, że ich ojcowie goudali my soum Pouloki. A my som nagle…
  3. Kiedy był język ślaski? Dla Niemców waserpolnisch, dla prof. Miodka staropolszcyzna, a Juliusz Roger nauczył się po Polsku by spisac ślońskie pieśniczki, i napisal, że kobiety mówią i uczą modlić i śpiewać swe dzieci po Polsku. Gwara Ślonsko, dialekty, uczyć, w kazdej szkole przypominać po jedna dwie lub wiela trza w tydniu, Ale nie tworzyć języka, bo jak go stworzymy to go zniszczymy.
  4. A co mówił Bismark o Polakach, co trzeba robić…A kto rugowoł slązoków ze swojej ziemi . Tylko Bierut, Gomułka. Gierek i ich sowieccy mocodawcy? A chyba wiecie że
  był wóz nie tylko Drzymały, ale i Chrószcza spod Pszowa, a Pszów to Górny Śląsk.
  I tak dalej, i tak dalej, tak dalej. Panowie. Podając fakty, podawajcie wszystkie, bo historia nie lubi fałszu. I wie o tym Pan Gorzelik jako historyk. To dlaczego mówi półprawdami, dla efektu, propagandy, by zaćmic nam w głowach? No i nic Polsce nie zawdziecza? To gdzie się uczył, studiował? Ciekawe czy Bismarck lub Hitler by tolerował jego wypowiedzi, a ta Polska ktorej nic nie zawdzięcza jakos toleruje. Wiecej rozwagi i umiaru Panowie z RAŚ. I nie mąćcie w śląskich „łbach”. Wygraliście kolory stadionu Śląskiego , I tak Ślonzok odreagowoł na swoja nieudolnośc załatwienia załapania sie na EURO 2012 . Gdyby my to EORO mieli to nie yno stadion byłby białoczerwony, ale i kazdo ślonsko gymba. A jak sie cieszyl że to byl Śląski Narodowy.
  A komu przeszkadzało żeby polączyć kolory żołto niebieki z białoczerwonymi. No a ciekawe co za chwile zrobią z kolorami żołto niebieskimi. Przeca to kolory Piastow Śląskich. Krewnych tych co to z tej jakichś tam Polski. Wiedzą o tym RAŚ-iści i inni ” narodowcy”.Abo zapomnieli. Albo w tej całej propagandzie chodzi byle yno do żłoba… I wtedy może być i Piasta Ślońskigo kolor.. A tak w ogole to ślonzoki opamiytejmy sie, nie wrzeszczmy że wszystkimu winna warszawka, bo sami jesteśmy wini tymu co jest, i przez to podatni na każde populistyczne hasło. Jak nie umiymy reszcie Polski powiedzieć i domagać sie prowdy, to reagujymy jak dzieci. Na złość babci odmroża se uszy… I jak bydymy godać, goudać, rzondzić, prawić, mówić…,Jak mi kożecie gdy juzstworzycie język ślonski? A do kierego pokolenia bydziecie szukać mi w papiorach czych jest Ślonzok? A kim bydzie Pan Gorzelik majacy w papierach przodków chyba ze wschodu Polski ( jak się mylę to przepraszam). Panowie, Panie, Kamratki i Kamraty.Trocha rozwagi, i trocha zimnej wody na głowy ( gouwy).

  1. racja.
   Prosza ino jednak wzionc pod uwaga, że som tyż na naszyj ziemi slonzoki-niemcy, niemcy, ludzie bez okreslonej narodowosci nie wspominając o slonzokach, polokach, zydach, cyganach, a po czeskij stronie czesi-slazacy, czesi, czesi-niemcy, czesi-polacy, morawianie itp. Tygel potynzy ino Hitler abo Gomółka moze powiedzic „tylko”, „immer” „zawsze” itp.
   Moja matka miała niemiecke pochodzynie, ociec choc slonzok urodzioł sie po wschodniej stronie Brynicy, a jo je slonzok-polok choc bołech o krok od przyjecia niemieckiego obywatelstwa-takich je w pierony. Fajnie o tym pisoł Bieniasz i Bieniek.

  2. Ale chory kogielmogiel. Mysli ze wie, mysli ze mysli. A tylko papla tzn. reprodukuje zredukowana i zdeformowana „historie” (propagande).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: