Pozytywnie

Aleksandra Klich:

„Pomysł Kutza, by wprowadzić autonomię na Śląsku nie jest żadnym separatyzmem. On nie chce odrywać Śląska od Polski. Chce po prostu, żeby Śląsk miał szerszą swobodę w decydowaniu o sobie – o pieniądzach tutaj wypracowywanych, o tym jak i czego uczy się w szkołach, rozwoju regionu, o wydawaniu pieniędzy z unii. Moim zdaniem to słuszny kierunek i powinien dotyczyć nie tylko Śląska, ale i pozostałych dużych regionów Polski. Więcej samorządności to więcej wolności i postaw obywatelskich. Centralizm jest przekleństwem, nie tylko Śląska. Wiąże ludziom ręce, nie pozwala samodzielnie myśleć i decydować.” Portal rybnik.com.pl

Jerzy Giedroyć:

„Pamiętam doskonale, a jeszcze lepiej pamiętają o tym sami mieszkańcy, że dzięki autonomii Śląsk należał do najbogatszych polskich prowincji. Większość wypracowanych pieniędzy pozostawała na miejscu. Budowano za nie przemysł, miasta, drogi, obiekty komunalne, finansowano kulturę. W okresie powojennym Centrala rozpoczęła nadmierną eksploatację tej ziemi. Nie da się ukryć – panuje niesłychana ignorancja dążeń Ślązaków do samostanowienia, lekceważenie raportów o stanie zagrożeń, począwszy od ekologii, na społecznych kończąc. Jeśli się to nie zmieni, Śląsk może stać się ogniskiem niepokoju, promieniującym na cały kraj. Trzeba nieustająco przypominać Warszawie, że nie ucieknie przed tym nabrzmiałym problemem”.

Beno Otręba, basista grupy „Dżem”:

[…], uważam, że Śląsk zasługuje na autonomię, chociażby z tytułu kosztów, które ponosiliśmy przez dziesięciolecia, w tym degradacji naszego środowiska. Uważam, że autonomia gospodarcza, w której wypracowywane na Śląsku zyski, zostawałyby w regionie, byłaby rozsądnym rozwiązaniem. Niestety, wciąż żyje pokolenie, które myśli kategoriami rodem z przeszłości. Dla nich optymalny jest ustrój unitarny, obawiają się, że przywrócenie regionom samodzielności, osłabi państwo polskie. Dopóki to pokolenie nie wymrze, wciąż będą podnosiły się głosy przeciwko autonomii.
„Muzyk „Dżemu” za autonomią Śląska”, Portal Śląskich Regionalistów

Ingmar Villqist

Ingmar Villqist, reżyser i dramaturg:

Jestem narodowości górnośląskiej. Deklaruję to publicznie. Ileś lat temu, kiedy był spis powszechny, zadeklarowałem ankieterowi swoją narodowość. Byłem przygotowany do tego. Wiedziałem, na które punkty się powołać i było mi niezwykle miło, że w prasie pojawiły się później relacje, że pan Kutz, pan Waniek, ja i wielu innych moich przyjaciół, śląskich artystów, zadeklarowało tą narodowość.
Co się może pojawiać w umyśle człowieka, kiedy słyszy o swojej Ojczyźnie? To jest moja Ojczyzna, jestem Górnoślązakiem. Wierzę, że wszystko co najpiękniejsze przed naszą Ojczyzną jeszcze przed nami.
Potrzeba tylko wiele, wiele cierpliwości, determinacji i wiary w to, że będziemy dumni z miejsca, w którym mieszkamy i będziemy w tym miejscu gospodarzami.
Ingmar Villqist w „Kukloku kulturalnym”, TVS

Paweł Kukiz, lider zespołu Piersi:

K.Z.: Dlaczego Łosiów, a nie Warszawa?
P.Kukiz: Po pierwsze – tu się ożeniłem. Lubię tę wieś, mam tu wielu przyjaciół. Opolszczyznę kocham, bo to jest wspaniały region. Nigdy nie był do końca niemiecki ani polski. Tu zawsze żyli Ślązacy, którzy są wspaniałą mieszanką cech tych obu nacji. Widzę to po swoich kumplach Ślązakach, że oni mają w sobie porządek po Niemcach, ale już fantazję po Polakach. Kiedy czytam o przedwojennej autonomii Śląska, to coraz częściej myślę, że to nie byłoby głupie rozwiązanie. Bylibyśmy politycznie nieco dalej od kliku oszołomów.
K.Z.: Wydajesz mi się bardziej śląski od wielu znajomych Ślązaków…
P. Kukiz: Bo sam czuję się Ślązakiem. Wiesz, to jest chyba związane z moim wielkim zakorzenieniem się tutaj. Mam świadomość, że ojciec pochodzi z Kresów i że to jest całe jego życie. Ale ja mam tamte korzenie już odcięte. Tutaj się urodziłem.
„Kukiz, Ślązak z Łosiowa”, Nowa Trybuna Opolska, 299/2006

Reklamy

4 myśli w temacie “Pozytywnie”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: